En liten patientgrupp bakom många ambulanslarm
8.4.2026 08:53:59 CEST | Örebro universitet | Pressmeddelande
En liten grupp patienter står för nästan en tredjedel av alla ambulanslarm. Det visar en ny studie från Örebro universitet och den första som har undersökt användningen av ambulanssjukvård i Sverige.

– Det handlar om en ganska liten, men heterogen, grupp personer som står för en stor del av ambulanssjukvårdens uppdrag, säger Karin Hugelius, forskare inom krishantering och katastrofmedicin vid Örebro universitet och ambulanssjuksköterska inom Region Örebro län.
Studien bygger på registerdata från ambulanssjukvården i Region Örebro län mellan 2020 och 2022. Av drygt 41 000 patienter som använde ambulanssjukvården klassades 8,4 procent som frekventa användare – men de stod för nära en tredjedel av alla ambulansuppdrag.
Två olika grupper
Forskarna delade de frekventa användarna i två grupper: frekventa och högfrekventa. De frekventa hade fyra till elva ambulanslarm per år, medan de högfrekventa hade tolv eller fler.
– Vi såg att det finns tydliga skillnader inom gruppen. De frekventa användarna hade ofta andningsbesvär, kramper och buksmärtor. De flesta transporterades också till akutmottagning, säger Karin Hugelius.
Hos de högfrekventa användarna handlade det däremot ofta om psykisk ohälsa och påverkan av alkohol, läkemedel eller droger.
– Dessa patienter transporterades oftare till psykiatrisk akutmottagning, säger Karin Hugelius.
Ingen koppling till tid på dygnet
Till skillnad från andra studier om ambulanssjukvård såg forskarna inget tydligt mönster kopplat till när ambulanslarmen inträffade i relation till tid på dygnet eller vårdcentralernas öppettider.
– Det tyder på att frekventa ambulanslarm inte främst beror på att annan vård är stängd, utan att patienterna har återkommande, komplexa vårdbehov, oberoende av tid på dygnet.
Möta behoven med annan typ av vård
Resultaten visar att andra vårdformer i vissa fall kan möta behoven i den här gruppen bättre än ambulanssjukvård – något som Region Örebro län redan har börjat undersöka.
– Studien ger oss bättre förståelse för vilka patienter som använder ambulans ofta och hur deras behov ser ut. Det kan hjälpa vården att planera insatser och ge rätt vård på rätt nivå och eventuellt minska belastningen på ambulanssjukvården, säger Karin Hugelius.
Nyckelord
Kontakter
Karin Hugelius, forskare inom krishantering och katastrofmedicin vid Örebro universitet och ambulanssjuksköterska inom Region Örebro län.
E-post: karin.hugelius@oru.se
Jasenka DobricForskningskommunikatör
Tel:019 303035Tel:0735 930995jasenka.dobric@oru.seBilder

Länkar
Om oss
Örebro universitet är ett bredduniversitet med starka professionsutbildningar och forskning som spänner över 36 ämnen inom alla vetenskapliga fält. Vi har 17 000 studenter, 80 utbildningsprogram på grundnivå och avancerad nivå och ett stort utbud av fristående kurser. Örebro universitet har samlat spetskompetens inom tre profilområden: AI, robotik och cybersäkerhet, Mat och hälsa och Föroreningar och samhälle.
Följ Örebro universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Örebro universitet
Diffusa symtom kan vara en större risk på akuten än man tidigare trott25.5.2026 08:58:23 CEST | Pressmeddelande
Patienter som söker akut med diffusa eller ospecifika symtom kan vara känsligare för långa väntetider än andra patientgrupper. Det visar specialistsjuksköterskan Jonas Andersson i sin avhandling om patientflöden på akutmottagningar.
Ny studie: PFAS-exponering hos människor kan vara kraftigt underskattad21.5.2026 13:19:24 CEST | Pressmeddelande
Exponeringen för flourerade kemikalier, så kallade PFAS, kan vara högre och mer komplex än vad man tidigare trott. Det visar en studie från Örebro universitet, genomförd i samarbete med Folkehelseinstituttet i Norge (FHI).
Många med eksem skulle betala dyrt för att slippa symptomen19.5.2026 08:14:45 CEST | Pressmeddelande
Runt 70 procent av deltagarna i en ny forskningsstudie om eksem var villiga att betala upp till 10 procent av sin inkomst för att bli symptomfria. – Det visar hur jobbig de upplever att sjukdomen är, säger Alexandra Metsini, doktorand vid Örebro universitet.
Korsettkriget: Historisk forskning från Örebro skapar rubriker18.5.2026 13:58:15 CEST | Pressmeddelande
Henric Bagerius forskning om modeslaveri och kvinnokamp vid förra sekelskiftet väcker intresse i allt från dagstidningar och kulturtidskrifter till veckopress och morgon-TV. Just nu är den aktuell i en utställning på Hallwylska museet i Stockholm. På onsdag bjuder han in till en slutsåld föreläsning.
Ny studie: Därför väljer universitetsstudenter att fuska8.5.2026 08:08:17 CEST | Pressmeddelande
Press från flera håll kan påverka studenters beslut att fuska. Det visar en ny studie från Örebro universitet, där Örebroforskarna Anna Kremel och Andreas Nilsson har intervjuat studenter som blivit fällda för fusk.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum