Förundersökning om misstänkta förgiftningar på Akademiska sjukhuset i Uppsala nedlagd
8.4.2026 13:16:58 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Den 8 december 2025 häktades en kvinna på skälig misstanke för grov misshandel efter att fyra anställda på Akademiska sjukhuset i Uppsala insjuknat av misstänkt förgiftning. Sedan dess har förundersökningen bedrivits i syfte att klarlägga händelseförloppet. I dag har åklagaren beslutat att lägga ned förundersökningen eftersom brott inte kan styrkas.
– Jag har beslutat att lägga ned förundersökningen eftersom det inte går att bevisa att den person som har varit misstänkt har gjort sig skyldig till brottet. Min bedömning är att ytterligare utredningsåtgärder inte kan antas förändra bevisläget, säger kammaråklagare Emma Häggström.
Åklagarmyndighetens ärendenummer: AM-170976-25.
Kontakt
Kammaråklagare Emma Häggström är tillgänglig för media i dag kl. 14.30-15, 010-562 64 89.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Uppdatering i ärende om medhjälp till mord och medhjälp till försök till mord i Fagersta31.8.2026 11:36:40 CEST | Pressmeddelande
Den 16-åring som sedan i förra veckan är häktad misstänkt för medhjälp till mord och medhjälp till försök till mord i Fagersta är fortfarande häktad.
Lägesrapport i ärende om förberedelse till mord i Stockholm31.8.2026 10:22:43 CEST | Pressmeddelande
Den 24 augusti greps och anhölls en 16-årig pojke i södra Stockholm misstänkt för förberedelse till mord i Stockholmsområdet. Pojken är inte längre frihetsberövad i ärendet men utredningen fortsätter.
Åtal väckt efter fartygsolyckan vid Tjörn28.8.2026 08:30:44 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag väckt åtal mot två personer för vållande till annans död, vållande till kroppsskada och vårdslöshet i sjötrafik i samband med fartygsolyckan vid Tjörn den 28 juli i år. De åtalade är befälhavaren på det norska lastfartyget Misje Verde och lotsen som hade lotsuppdraget då olyckan inträffade.
Uppdaterat: Sjuksköterska begärd häktad för sexualbrott i Jönköping28.8.2026 08:02:00 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har begärt en manlig sjuksköterska häktad misstänkt för grov våldtäkt mot en patient på Länssjukhuset Ryhov i Jönköping den 8 augusti. Häktningsförhandlingen äger rum i dag fredag kl. 10.30.
En person begärd häktad för medhjälp till mord i Fagersta27.8.2026 11:12:27 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har begärt en person häktad på sannolika skäl misstänkt för medhjälp till mord och medhjälp till försök till mord i Fagersta den 21 augusti. Häktningsförhandlingen kommer att äga rum i Västmanlands tingsrätt i dag torsdag kl. 15.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum