Förundersökning om brott mot tystnadsplikten nedlagd
8.4.2026 13:46:15 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Förundersökningen om brott mot tystnadsplikten där tre chefer på Skatteverket delgivits misstanke är nedlagd. Enligt åklagaren går det inte att på objektiva grunder bevisa att ett brott har begåtts.
Den 5 september 2025 kom en anmälan in om att tre personer hade gjort sig skyldiga till brott mot tystnadsplikten efter publiceringar av artiklar på Skatteverkets interna och externa hemsida samt en debattartikel i Expressen.
En förundersökning inleddes som har utrett om det genom Skatteverkets publiceringar har röjts uppgifter som kan bedömas som sekretessbelagda.
De tre cheferna förhördes, utredarna har gått igenom och verifierat uppgifterna som anmälaren inkom med. Även kompletterande uppgifter har inhämtats.
Nu har åklagaren lagt ned förundersökningen eftersom hon bedömer att det saknas anledning att anta att brott som hör under allmänt åtal har begåtts.
Ur beslutet:
”Högsta domstolen har i NJA 1990 s 542 uttalat: ’Inom rättskipningen måste det finnas ett betydande utrymme för olika uppfattningar i lagtolknings- och lagtillämpningsfrågor. Även ganska klara felbedömningar kan förekomma utan att det kan föranleda straffansvar.’ De bedömningar som har gjorts i samband med publiceringarna innefattar lagtolknings- och lagtillämpningsfrågor.”
Förundersökningen om tre fall av tjänstefel och dataintrång pågår alltjämt.
Förundersökningsledare senior åklagare Zilla Hirsch har inga ytterligare uppgifter att lämna och är inte tillgänglig för media.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Åklagaren kommenterar dom i mål om försök till spioneri29.7.2026 11:16:48 CEST | Pressmeddelande
Stockholms tingsrätt har i dag dömt en 34-årig man för försök till spioneri för Rysslands räkning. Mycket av uppgifterna i förundersökningen är fortfarande hemliga och de inblandade parterna är belagda med yppandeförbud.
Åtal och bevistalan efter sprängdåd i Norrköping29.7.2026 08:09:19 CEST | Pressmeddelande
Åklagare har i dag väckt åtal efter två sprängdåd mot två flerfamiljshus i Norrköping den 23 november förra året. Utöver de fullbordade sprängningarna förhindrade polisen samma dag ytterligare en sprängning i Norrköping då de tog en termosbomb i beslag. Ingen person kom till skada vid händelserna. Åtal och bevistalan väcks mot både misstänkta utförare och transportörer som tillhandahållit de termosbomber som använts och varit avsedda att användas.
Tre begärda häktade efter skjutning i Hässelby28.7.2026 10:25:06 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag begärt tre unga personer häktade misstänkta för mord på en man som sköts till döds i Hässelby i västra Stockholm i fredags kväll. Åklagaren är tillgänglig för media efter att alla tre häktningsförhandlingar är avslutade.
Dom i mål om fyra synnerligen grova narkotikabrott utomlands28.7.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Stockholms tingsrätt meddelar i dag tisdag den 28 juli kl. 11 dom i ett mål där en svensk 53-årig man är åtalad för fyra synnerligen grova narkotikabrott. Gärningarna har enligt åtalet begåtts i bl.a. Sydamerika och omfattar över 2,5 ton kokain. Åklagaren är tillgänglig för media när dom har meddelats.
Lägesrapport i ärende om skjutning i Hässelby27.7.2026 12:54:20 CEST | Pressmeddelande
I lördags anhölls tre personer misstänkta för mord på en man som sköts till döds i Hässelby i västra Stockholm i fredags kväll. Två av de anhållna är under 18 år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum