Förundersökning om brott mot tystnadsplikten nedlagd
8.4.2026 13:46:15 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Förundersökningen om brott mot tystnadsplikten där tre chefer på Skatteverket delgivits misstanke är nedlagd. Enligt åklagaren går det inte att på objektiva grunder bevisa att ett brott har begåtts.
Den 5 september 2025 kom en anmälan in om att tre personer hade gjort sig skyldiga till brott mot tystnadsplikten efter publiceringar av artiklar på Skatteverkets interna och externa hemsida samt en debattartikel i Expressen.
En förundersökning inleddes som har utrett om det genom Skatteverkets publiceringar har röjts uppgifter som kan bedömas som sekretessbelagda.
De tre cheferna förhördes, utredarna har gått igenom och verifierat uppgifterna som anmälaren inkom med. Även kompletterande uppgifter har inhämtats.
Nu har åklagaren lagt ned förundersökningen eftersom hon bedömer att det saknas anledning att anta att brott som hör under allmänt åtal har begåtts.
Ur beslutet:
”Högsta domstolen har i NJA 1990 s 542 uttalat: ’Inom rättskipningen måste det finnas ett betydande utrymme för olika uppfattningar i lagtolknings- och lagtillämpningsfrågor. Även ganska klara felbedömningar kan förekomma utan att det kan föranleda straffansvar.’ De bedömningar som har gjorts i samband med publiceringarna innefattar lagtolknings- och lagtillämpningsfrågor.”
Förundersökningen om tre fall av tjänstefel och dataintrång pågår alltjämt.
Förundersökningsledare senior åklagare Zilla Hirsch har inga ytterligare uppgifter att lämna och är inte tillgänglig för media.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Man begärs häktad för mord på kvinna i Skellefteå21.4.2026 12:00:47 CEST | Pressmeddelande
I lördags kväll skadades en kvinna allvarligt i en bostad i Skellefteå. En man i 35-årsåldern, bekant med kvinnan, greps på platsen och anhölls därefter misstänkt för försök till mord. Kvinnan som vårdats på sjukhus sedan händelsen avled av sina skador under måndagskvällen. Åklagare har nu begärt mannen häktad för mord.
Uppdatering i ärende om mord m.m. i Rönninge, Salems kommun21.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har begärt förlängd åtalstid till den 19 maj kl. 11. En person är häktad sedan den 30 december misstänkt för mord och grovt gravfridsbrott
Person häktad för grovt dataintrång och grovt sabotage20.4.2026 12:32:45 CEST | Pressmeddelande
En person häktades igår söndag på sannolika skäl misstänkt för grovt dataintrång och grovt sabotage. Händelsen har inträffat i Västsverige.
Åtal väckt för mord i Sigtuna 201516.4.2026 09:47:12 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag väckt åtal mot en 51-årig man för mord på en kvinna som anträffades död i en vak i Sigtunafjärden i januari 2015.
Dom i ärende om grovt jaktbrott i Strömsunds kommun15.4.2026 08:06:36 CEST | Pressmeddelande
I dag den 15 april kl. 11 meddelar Östersunds tingsrätt dom i ett mål där sex personer åtalats för grovt jaktbrott den 3 oktober 2023 under licensjakt på björn.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum