Stark säsongsdebut – Nathalie Westlund klar för världscupfinal
9.4.2026 20:27:34 CEST | Gymnastikförbundet | Pressmeddelande
Eskilstunagymnasten Nathalie Westlund inledde tävlingssäsongen under torsdagen när hon gick ut på golvet under världscupen i artistisk gymnastik i Osijek, Kroatien. Med en ny svårare serie tog hon sig vidare till final i grenen barr.

Poängen 13.233 var kvalets sjunde högsta i barr och Nathalie är därmed bland de åtta som tar sig vidare till finalen. Serien var bra men inte perfekt, så det finns mer att hämta i finalen som avgörs på på lördag kl. 16.30.
Förutom Nathalie tävlade herrarna David Rumbutis (All Star Gymnastics) och William Sundell (Hammarbygymnasterna) under dagens världscup. Killarna ställde upp i grenen bygel och William, som var i final tidigare under säsongen, slog till med personbästa och en 10:e plats. Det gör honom till andra reserv in till finalen.
Imorgon ger sig Eskilstunatjejerna Maya Ståhl och Elina Gravin ut på golvet i världscupen. De tävlar båda i grenen bom. Desstom väntar barr för herrarna.
Finalerna går att se på Eurovision Sport och resultaten samlas i appen Elevien.
Nyckelord
Kontakter
Sara AttermalmKommunikatörGymnastikförbundet
Tel:073- 868 23 95sara.attermalm@gymnastik.seSvensk Gymnastik - Rörelse hela livet
Gymnastikförbundet är en av Sveriges största idrottsorganisationer med 241 000 aktiva medlemmar i 917 föreningar över hela landet. Gymnastikförbundets vision är Rörelse hela livet. Till vår hjälp har vi en verksamhetsidé som tydliggör vårt gemensamma uppdrag och uttrycker kärnan i verksamheten - Svensk Gymnastik möjliggör för alla att träna, tävla och uppleva rörelseglädje. Rörelse är vårt språk.
Följ Gymnastikförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Gymnastikförbundet
Dubbla semifinaler på EM i trampolin9.4.2026 20:46:09 CEST | Pressmeddelande
EM, U21 och JEM i trampolin, tumbling och DMT avgörs under veckan i Portimao, Portugal. För de svenska gymnasterna blev det lyckade kvaldagar med fina prestationer och två avancemang till semifinal.
David Rumbutis fyra i världscupsfinalen i barr6.4.2026 16:16:17 CEST | Pressmeddelande
Med en bra kvalserie och en spikad landning i avhoppet tog sig David Rumbutis i lördags vidare till dagens världscupsfinal i grenen barr.
David Rumbutis i barrfinal i världscupen i manlig artistisk gymnastik4.4.2026 18:28:32 CEST | Pressmeddelande
Under världscupens andra kvaldag i Kairo stod David Rumbutis för en riktigt bra serie och med en spikad landning tog han sig vidare till final.
Framgångar för Kämpinge GF vid SM i hopprep22.3.2026 18:24:46 CET | Pressmeddelande
Den 21-22 mars har SM i hopprep gått av stapeln i Höllviken i Skåne. Det blev fartfyllda tävlingar när de nya mästarna korades.
Flera svenska medaljer på nordiska mästerskapen15.3.2026 19:46:28 CET | Pressmeddelande
Det blev fina tävlingsdagar på NM i rytmisk gymnastik under helgen. Med sig hem till Sverige har delegationen totalt sju medaljer – fem brons och två silver.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum