Alingsås och Stureby blev fredagens stora vinnare
10.4.2026 20:41:32 CEST | Svenska Bowlingförbundet | Pressmeddelande
Team Alingsås och Stureby BK blev fredagens största vinnare när elitseriens sista omgång drog i gång i Jönköping. Tabelltrean Alingsås vann mot BK Full House samtidigt som de båda topplagen Team Clan och Team Pergamon överraskande föll.
– Helt plötsligt har vi chansen på topp-2 och en direktplats till slutspelet vilket inte var något vi räknade med inför helgen, säger en glad James Blomgren i Team Alingsås.

Team Alingsås, BK Kaskad, Stureby BK och IKW/Köping vann sina fredagsmatcher när elitseriens sista omgång drog igång i Jönköping. Dagens stora vinnare blev tabelltrean Alingsås som besegrade BK Full House samtidigt som de två topplagen före i tabellen, Team Clan Nässjö BK och Team Pergamon, överraskande föll.
– Vi hade en game-plan och en idé som följde och det kändes som det stämde ganska bra. Efter en liten svajig start gör vi från mitten av den första serien och framåt en riktigt bra match. Full House vinner några tajta bord under matchens gång och det blir lite onödigt jämnt mot slutet, förklarar James Blomgren i Alingsås.
Även Stureby BK kunde jubla extra högt efter att laget övertygande besegrat topplaget Team Pergamon och skaffat sig ett ypperligt läge för att ta sig till söndagens playoff för en plats i vårens SM-slutspel.
– Nu har vi en riktigt bra chans på playoff och kan gå vidare med bättre diff även om vi förlorar i morgon så vi går in i morgondagens match med att vi har allt och vinna, säger en glad Dennis Eklund i Stureby.
Elitseriens herrar slutomgång 20 med sammandrag i Jönköping
Spelade matcher fredag 10/4
Team Alingsås BC - BK Full House 11-9
Team Clan Nässjö BK - BK Kaskad 6-14
AIK BK H - IKW/Köping BK 9-11
Team Pergamon BC - Stureby BK 7-13
Lördag 11/4
09.00 AIK BK H - Bodens BS
09.00 IKW/Köping BK - IS Göta
12.00 Team Pergamon BC - BK Full House
12.00 Team Clan Nässjö BK - Team Alingsås BC
15.00 BK Kaskad - Stureby BK
15.00 Bodens BS - IS Göta
Länk till livestream matcher Jönköping
Nyckelord
Kontakter
Linus WirénKommunikationsansvarigSvenska Bowlingförbundet
Tel:073 818 67 48linus.wiren@swebowl.seSvenska Bowlingförbundet är centralorganisation för svensk bowling. Vi organiserar 17 000 bowlare i det unika svenska ligaspelet, tävlingar, svenska mästerskap, parabowling, utbildningar, världens näst bästa landslag och en bredd i världsklass. Bowling – en sport för alla – hela livet.
Följ Svenska Bowlingförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bowlingförbundet
Stureby BK, BK Kaskad och BKF Falkenberg gör upp om SM-guldet i 3-manna på herrsidan!25.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter en lång dag på bowlingbanorna där spelet inleddes redan kl 09.30 på morgonen och avslutades först sent på eftermiddagen, så står det klart att det blir Stureby, Kaskad och Falkenberg som tar de tre platserna i herrarnas SM-final som spelas i Karlstad den 26 juni under SM-veckan. – Jag var ju med och knep ett silver i 3-manna för några år sen, så att återigen få chansen att spela om ett guld är riktigt kul, säger Sturebys Alex Joki
Dubbelt Spader Dam och X-Calibur till SM-final i 3-manna24.5.2026 18:40:53 CEST | Pressmeddelande
Det blir dubbelt Spader Dam och de senaste två årens mästarlag Team X-Calibur 2 som gör upp i damernas SM-finalspel i bowling för 3-mannalag. Finalen avgörs under sommarens SM-vecka i Karlstad. – En otrolig lättnad och glädje. Både för att vi lyckades när vi var lite av underdogs och att vi fick med två lag till finalspelet, säger en glad Anna Andersson i Spader Dam 2 som toppade söndagens semfinalspel.
SM i 3-manna finalsteg 1 och 2 i helgen22.5.2026 14:19:23 CEST | Pressmeddelande
I helgen spelas finalsteg 1 och 2 i SM i 3-mannabowling. Damerna spelar i Jönköping och herrarna i Västerås. De tre främsta lagen efter söndagens matchspel på dam- och herrsidan får kämpa om SM-guldet vid SM-veckan i Karlstad den 26 juni.
Team Pergamon vann sitt 17:e SM-guld17.5.2026 21:22:12 CEST | Pressmeddelande
Team Pergamon BC lyckades vända och vinna SM-finalen i 8-manna mot Team Alingsås BC och ta sitt 17:e SM-guld. – Det känns helt underbart. Vi lärde oss från förra årets misstag och ska starta en ny era igen. Vi brukar säga att ingen slår oss på en bra dag och det gäller för oss att hitta av dessa dagar till dessa tillställningar, säger Team Pergamons rutinerade stjärnspelare Jesper Svensson.
Team X-Calibur tog revansch och är nya svenska mästare17.5.2026 21:06:05 CEST | Pressmeddelande
Team X-Calibur BK är svenska dammästare i bowlingens 8-manna 2026. Partillelaget fick revansch på rivalerna Spader Dam från Helsingborg i SM-slutspelet i Nyköping efter flera raka finalförluster. – Det känns helt otroligt. Vi har kämpat sedan 2018 för att ta tillbaka guldet och det är tack vare laget vi står här idag, säger en glad Hanna Engberg iklädd den efterlängtade guldhatten i det nya guldlaget.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum