Vårbudgeten: Negativt bokslut för klimat och natur
13.4.2026 10:11:42 CEST | Naturskyddsföreningen | Pressmeddelande
Idag presenterade regeringen Tidöpartiernas sista budget för mandatperioden. Naturskyddsföreningen kommenterar.
– Ett negativt bokslut för klimat och natur. Regeringens politik under mandatperioden har inneburit kraftiga nedskärningar av miljöbudgeten, ett fördjupat beroende av fossila bränslen och att Sverige ser ut att missa samtliga klimatmål. I stället för att rätta till dessa misstag lägger regeringen nu 1,64 miljarder skattekronor på att göra bensin och diesel billigare samtidigt som stärkta miljöåtgärder får ett tillskott på endast 60 miljoner kronor, säger Karin Lexén, generalsekreterare Naturskyddsföreningen.
– På kort tid har flera rapporter visat att stater behöver se miljö- och klimatkriserna som hot mot vår säkerhet, ekonomi och beredskap. Att ignorera varningarna, som regeringen tyvärr gör, är i praktiken att ignorera fundamentala säkerhetsrisker. Vi har inte längre råd med en politik som betraktar ekologisk stabilitet som en hobby för idealister, säger Beatrice Rindevall, ordförande Naturskyddsföreningen.
– De kraftiga minskningar av anslagen bland annat till skydd och skötsel av värdefull natur den här mandatperioden har fått allvarliga konsekvenser för såväl naturen som friluftslivet. Ett litet tillskott på 30 miljoner till naturreservat är långt ifrån vad som behövs. Enligt regeringens expertmyndighet Naturvårdsverket behövs det 750 miljoner kr för förstärkt biologisk mångfald och skötsel av skyddad natur, säger Karin Lexén.
– Miljardregnet över fossila bränslen som vi sett under mandatperioden fortsätter i den här budgeten. I stället för att bryta Sveriges fossilberoende har regeringen gjort upprepade och kostsamma sänkningar av skatten på bensin och diesel, säger Beatrice Rindevall.
– Det är positivt med tillskottet till elbilspremien och det nya stödet till myndigheterna för fossilfria och elektriska transporter, dock är det bara en flytt av pengar från andra anslag i miljöbudgeten. I praktiken satsas alltså inga nya pengar på klimatet, trots det oerhört skarpa budskapet från Klimatpolitiska rådet för bara några veckor sedan, säger Beatrice Rindevall.
– Regeringen gör en rekorddyr, miljöskadlig och onödig kärnkraftssatsning och söker riksdagens stöd att lägga ytterligare 34 miljarder kr på ny kärnkraft, utöver redan utlovade stöd och lån på hundratals miljarder kronor. Vad ny kärnkraft i slutändan kommer att kosta skattebetalarna blir alltmer oöverskådligt, men det är tydligt att det blir mycket dyrt, säger Karin Lexén.
– I höstas drog regeringen ner medlen till sanering och återställning av förorenade områden med 250 miljoner kr. Mot den bakgrunden är det välkommet, men otillräckligt, med ett tillskott på 10 miljoner kr för att minska spridningen av evighetskemikalierna PFAS, säger Karin Lexén.
Kontakter
Anna HavulaPresschef
Tel:070-870 37 00anna.havula@naturskyddsforeningen.seFölj Naturskyddsföreningen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Naturskyddsföreningen
Pressinbjudan: Hur ska Sveriges natur restaureras?9.4.2026 07:44:14 CEST | Pressmeddelande
EU:s naturrestaureringslag är klubbad – nu pågår arbetet med att ta fram Sveriges plan för genomförande. Men hur ska restaureringen gå till i praktiken, vilka konflikter kan uppstå och vilka lösningar och erfarenheter finns redan i dag? Naturskyddsföreningen samlar politiker, myndigheter, forskare och näringsliv till en nationell konferens i Stockholm om vägen från lag till verklighet. Välkomna!
Hela listan: Här är finalisterna i SM i fågelholk25.3.2026 13:13:24 CET | Pressmeddelande
Rekordmånga bidrag har kommit in till årets SM i fågelholk. Nu är de 15 finalisterna utsedda – här är hela listan. Omröstningen är öppen och det är nu upp till allmänheten att rösta fram vinnarna i tre ålderskategorier.
Pressträff: Finalisterna i SM i fågelholk avslöjas24.3.2026 11:42:52 CET | Pressmeddelande
Onsdag den 25 mars presenteras årets finalister i SM i fågelholk på Rosendals Trädgård i Stockholm. I år har rekordmånga bidrag skickats in – hela 977 fågelholkar från skolelever över hela landet! Nu har juryn utsett 15 finalistholkar. Välkommen till pressträffen.
Kravet på SEB och Nordea: ”Sluta finansiera oljebolag i Arktis!”19.3.2026 08:42:53 CET | Pressmeddelande
Swedbank, Handelsbanken och Danske Bank har redan slutat – men SEB och Nordea fortsätter låna ut miljarder till oljebolag i Arktis. Nu har Naturskyddsföreningen och Fair Finance Guide lämnat in motioner på SEB:s och Nordeas bankstämmor om ett stopp för utlåningen och storägarna uppmanas att rösta ja.
SM i fågelholk slår rekord – här är årets finalister18.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Onsdag den 25 mars presenteras årets finalister i SM i fågelholk på Rosendals Trädgård i Stockholm. I år har rekordmånga bidrag skickats in – hela 977 fågelholkar från skolelever över hela landet. Nu har juryn utsett 15 finalistholkar. Välkommen till pressträffen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum