SGU bjuder till pressträff om vattensituationen i Sverige
20.4.2026 13:00:00 CEST | Sveriges geologiska undersökning | Pressmeddelande
Dålig påfyllning av grundvattnet två år i rad har gjort utgångsläget inför sommaren svårt i landets södra delar. Även vid normalt väder kommande månader kan vi räkna med ovanligt låga grundvattennivåer på många platser. Just nu är nivåerna lägst i Skåne, men även Blekinge, Öland, Gotland och Småland kan få låga nivåer. I morgon, tisdag, anordnar Sveriges geologiska undersökning (SGU), tillsammans med SMHI och Livsmedelsverket, en pressträff för att beskriva läget kring landets vattensituation inför sommaren.

Vackert vårväder och efterlängtad sol. Men för grundvattnet ser läget inte lika ljust ut i de södra delarna av Sverige. Det är låga nivåer i många grundvattenmagasin, vilket ger ett dåligt utgångsläge inför sommaren. Med anledning av detta kallar SGU, tillsammans med SMHI och Livsmedelsverket, till en digital pressträff, tisdag den 21 april, klockan 10.00.
– Påfyllningen av grundvattnet har inte varit tillräcklig för att kompensera för 2025 års nederbördsunderskott i stora delar av Götaland och östra Svealand. SGU:s bedömning är att vi kommer att få se nivåer som ligger under, eller mycket under de normala för årstiden i dessa delar av landet även denna sommar. Sannolikheten för ovanligt låga nivåer bedöms vara störst i Skåne och Blekinge, men även delar av Småland, Gotland och Öland kan beröras, säger Calle Hjerne, grundvattenexpert på SGU.
Vid pressträffen kommer aktuella data med bedömningar inför sommaren att presenteras och det finns även möjlighet att ställa frågor till myndigheternas vattenexperter. SGU svarar på frågor om landets grundvattennivåer, SMHI på frågor om sjöar och vattendrag (ytvatten) och Livsmedelsverket kan ge besked om vilka åtgärder som privatpersoner och samhällsaktörer kan vidta.
För att delta vid den digitala pressträffen behöver du anmäla dig senast klockan 9.00 i morgon, tisdag, via mejl till press@sgu.se. När du har anmält dig kommer du att få en kallelse med länk till pressträffen.
Önskas enskilda intervjuer efter pressträffen bokas de in med respektive myndighets presskontakt:
SGU på telefon 018-17 90 90 och mejl press@sgu.se
SMHI på telefon 011-495 86 95 och mejl annakarin.norberg@smhi.se
Livsmedelverket på telefon 018-17 53 40
Nyckelord
Kontakter
Cecilia Irefalk LifPressansvarigSveriges geologiska undersökning
Tel:018-17 90 90press@sgu.seOm SGU
Sveriges geologiska undersökning (SGU) samlar in, analyserar, förädlar och tillhandahåller geologisk information utifrån växlande samhällsbehov. Allt vårt arbete syftar i förlängningen till att bidra till hållbart nyttjande av Sveriges geologi och att främja företagande och hållbar tillväxt.

Följ Sveriges geologiska undersökning
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges geologiska undersökning
Platser för koldioxidlagring utpekade – men ytterligare undersökningar krävs13.3.2026 13:58:00 CET | Pressmeddelande
I dag, den 13 mars, överlämnar Sveriges geologiska undersökning (SGU) sin slutrapport i regeringsuppdraget om identifiering av lämpliga platser för geologisk lagring av koldioxid. Myndigheten pekar ut två platser som är tänkbara – till havs söder om Skåne, samt sydost om Gotland. På båda platser finns just den typ av bergarter som behövs för att lagring ska kunna ske hållbart och säkert.
Fyndigheter på Gotland är fortfarande av riksintresse18.2.2026 09:41:02 CET | Pressmeddelande
Fyndigheterna Rute-Stucks, Storugns-Klinthagen och Fleringe på Gotland utgör fortfarande riksintressen för sina kalkstensfyndigheter. Det bedömer Sveriges geologiska undersökning efter sin översyn av de tre områdena.
Koppar i topp och Kalmar uppstickare bland prospektörer11.2.2026 14:50:47 CET | Pressmeddelande
Förra året inkom 152 ansökningar om undersökningstillstånd för metaller och mineral till Bergsstaten. Totalt finns i dag 801 gällande undersökningstillstånd i Sverige. Mest eftersökt är basmetallen koppar. Flest undersökningstillstånd beviljades i Västerbotten följt av Norrbotten, men Kalmar kommer trea och är därmed en uppstickare.
Riksintressen, gruvtillstånd och metallpriser – SGU och Bergsstaten bjuder till pressträff9.2.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Få koll på läget vad gäller tillstånd för prospektering och utvinning av metaller och mineral. SGU och Bergsstaten bjuder in till pressträff den 11 februari för att presentera statistik och lägesbild på gruv- och mineralområdet. Bergsstaten kommer också att lansera en ny e-tjänst för att underlätta ansökningsprocessen för undersökningstillstånd och bearbetningskoncession.
Grundvattenkvaliteten kan försämras i framtida klimat29.1.2026 11:00:00 CET | Pressmeddelande
I Sverige är vi beroende av grundvatten, bland annat för dricksvattenförsörjning och livsmedelsproduktion. Men på grund av klimatförändringar riskerar kvaliteten på grundvattnet att bli sämre i framtiden, och förändringen kan variera stort mellan olika platser. Det visar Sveriges geologiska undersökning (SGU) i en ny utredning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum