”Gulliga” djur säljer alkohol – nu anmäls produkterna
16.4.2026 10:51:04 CEST | Movendi Sverige | Pressmeddelande
I ett samhälle som vill skydda barn och unga från kommersiell påverkan behöver marknadsföring av alkoholprodukter hålla tydliga gränser. Nu anmäler Movendi produkter från varumärkena Crazy Cat och Hippie Cat till Konsumentverket, efter att förpackningsdesign bedömts kunna särskilt tilltala unga.

Movendis anmälan gäller alkoholprodukter vars förpackningar använder lekfulla illustrationer av djur i en stil som kan uppfattas som attraktiv för yngre målgrupper. Enligt alkohollagen ska marknadsföring vara särskilt måttfull och inte rikta sig till barn och unga.
”Det här är ett tydligt exempel på hur alkoholindustrin tänjer på gränserna genom att använda design som lockar unga. Att marknadsföra alkohol med ”gulliga” djur riskerar att underminera lagens krav på särskild måttfullhet”, säger Kristina Sperkova, förbundsordförande Movendi.
Forskning visar att marknadsföring som uppfattas som positiv, lekfull eller visuellt tilltalande ökar attraktionskraften – särskilt bland unga. När alkoholprodukter presenteras på det här sättet riskerar det att normalisera och öka intresset i grupper som lagstiftningen är till för att skydda.
Praxis från Patent- och marknadsöverdomstolen visar att även utformning av förpackningar spelar roll. Förpackningar som liknat handväskor eller små stugor har tidigare bedömts som alltför iögonfallande och därmed oförenliga med kravet på särskild måttfullhet.
”Vi ser återkommande exempel på hur alkoholindustrin ignorerar lagstiftning som skyddar vår hälsa och använder design som ett aktivt marknadsföringsverktyg för att öka attraktionskraften. Jag anser att det är viktigt att Konsumentverket nu prövar detta och sätter ner foten i frågan”, säger Kristina Sperkova.
Movendi kommer att fortsätta uppmärksamma och anmäla marknadsföring av alkoholprodukter som bryter mot lagstiftningen. De aktuella produkterna finns i Systembolagets sortiment.
Fakta: Kravet på särskild måttfullhet
- Enligt alkohollagen (7 kap. 1 §) ska marknadsföring av alkoholdrycker vara särskilt måttfull. Det innebär bland annat att den inte får vara påträngande, uppsökande eller särskilt riktad till barn och unga.
- Patent- och marknadsöverdomstolen förbjud 2019 en form av förpackning som var utformade som handväskor och stugor från Oenoforos Aktiebolag (PMÖD 2019:33)
Nyckelord
Kontakter
Ponthus JessmorPressansvarigMovendi Sverige
Tel:08 672 60 06Tel:+4676-765 05 01press@movendi.seOm Movendi
Movendi är en sammanslagning av tidigare IOGT-NTO, Ungdomens Nykterhetsförbund UNF och barnens organisation Junis. Vi är en partipolitiskt och religiöst obunden medlemsorganisation som arbetar för demokrati och solidaritet utifrån en nykter grund. Vi påverkar för ett samhälle fritt från alkohol och andra droger, ger stöd till dem som behöver och bygger gemenskap genom roliga och meningsfulla aktiviteter. Med oss får du frihet att vara dig själv, tillsammans med andra.

Följ Movendi Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Movendi Sverige
Ny rapport från Movendi: Bara 3 procent av kommunerna håller fritidsverksamhet öppen hela sommarlovet8.6.2026 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
I dag, precis inför skolavslutningarna och sommarlovets start, släpper Movendi rapporten Faktorer som skyddar – Barn och ungdomsrapport 2026. Rapporten visar att många kommuner erbjuder stöd, men knappt en procent av barnen som växer upp med föräldrar med skadligt bruk eller beroende nås. Samtidigt uppger knappt tre procent av kommunerna att deras fritidsverksamhet har öppet under samtliga lovdagar, trots att sommaren är en särskilt utsatt period för många barn och unga.
Movendi: Hur många röster är ett liv värt?4.6.2026 09:29:14 CEST | Pressmeddelande
Matkravet har avskaffats. Serveringstiderna har förlängts. Gårdsförsäljning har införts. Nu vill statsminister Ulf Kristersson dessutom sänka åldersgränsen på Systembolaget från 20 till 18 år. En politik som statsministern vet kommer att öka dödligheten. Det handlar inte om okunskap från Moderaterna, det handlar om politik. Movendi kräver att partierna slutar använda alkoholpolitiken som ett verktyg för att vinna röster.
En miljon kronor stärker Movendis arbete för nyktra frizoner.7.5.2026 15:10:32 CEST | Pressmeddelande
Movendi har tagit emot 977 139 kronor från fondbolaget GodFond vid en utdelningskväll. Stödet kommer att användas för att stärka Movendis sociala arbete och fortsatta satsningar på trygga, nyktra sammanhang för barn, unga och vuxna runt om i landet.
Movendi: Alkohollagen ska skydda människor – behåll matkravet7.5.2026 06:38:00 CEST | Pressmeddelande
I dag, torsdag den 7 maj, röstar riksdagen om regeringens förslag att slopa det så kallade matkravet för serveringstillstånd. Movendi är kritiska till förslaget och vill att alkohollagen även fortsättningsvis ska skydda människors hälsa, skapa en rimlig arbetsmiljö och trygghet i vardagen.
Movendi: Ny gemensam identitet ska samla och stärka folkrörelsen27.3.2026 13:56:06 CET | Pressmeddelande
Movendi lanserar nu sin första visuell identitet och en gemensam logotyp som ska tydliggöra organisationens roll som en samlad folkrörelse. Den nya identiteten presenteras nationellt och omfattar hela organisationens kommunikation och uttryck.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum