Sammanfattning från PLEX-utskottets möte den 15 april
16.4.2026 09:54:17 CEST | Enköpings kommun | Pressmeddelande
Det här pressmeddelandet är en kort sammanfattning av några av de ärenden som behandlades vid PLEX-utskottet den 15 april.
Beslut om detaljplan för Stationsstaden i Enköping
Kort beskrivning av beslut:
PLEX-utskottet beslutade att skicka ut första etappen av detaljplanen för Stationsstaden på samråd. Kort beskrivet innebär samråd att kommunen samlar in information, synpunkter och önskemål från berörda intressenter.
Votering:
Beslutet fattades efter omröstning och votering som slutade 6-1. Partiet Nystart Enköping röstade mot förslaget.
Nästa steg:
När samrådet har varit så bearbetas synpunkterna som kommit in och därefter går man ut med en granskning av detaljplanen innan den slutligen beslutas och fastställs.
– Det här är en viktig detaljplan i ett område som ger stora möjligheter att utveckla Enköping. Det är väldigt roligt att vi nu får ut den första etappen på samråd så att vi kan få in synpunkter på förslaget. Inte minst är det intressant att få se åsikter om det relativt höga huset (16 vån) ”Centrumhuset” som föreslås som ett nytt landmärke mitt emot det befintliga stationshuset i Enköping, Säger Ulrika Ornbrant, PLEX-utskottets ordförande
Bakgrund och fakta:
Området norr om järnvägen i södra Myran i Enköping ska byggas om. Idag finns mest industri och verksamheter där, men planen är att skapa en ny stadsdel som kallas Stationsstaden.
Den nya stadsdelen ska innehålla bostäder, arbetsplatser och butiker. Det finns redan en övergripande plan för hela området. Nu har kommunen och fastighetsägarna tagit fram en mer detaljerad plan för den första delen.
I första etappen ska det byggas kvarter med hus som är 4–7 våningar höga, samt ett högre hus ”Centrumhuset” med 16 våningar.
Mer information:
Beslut om detaljplan för Beckasinen i Enköping
Kort beskrivning av beslut:
Plex-utskottet beslutade på onsdagens möte att föreslå kommunfullmäktige att anta detaljplanen för S:t Ilian 36:2 m.fl, Beckasinen.
Beslutet innebär att detaljplanen går upp till kommunfullmäktige som i sin tur tar ställning till om detaljplanen ska vinna laga kraft.
Votering:
Beslutet fattades efter omröstning och votering med ett resultat 4-3 för förslaget. Ledamoter från Nystart Enköping och Socialdemokraterna röstade mot beslut.
Nästa steg:
Om den antas i kommunfullmäktige så vinner den laga kraft efter tre veckor.
Därefter är det exploatören som jobbar vidare och ska bland annat söka bygglov innan fastigheten kan bebyggas.
Bakgrund:
Området längs Dr Westerlund gata har successivt planerats för en omvandling från verksamhetsmark till nya bostäder. Den här detaljplanen är en del av den omvandlingen.
– Här växer en spännande stadsdel fram med möjligheter för boende i centralt läge med nåbarhet till Enköpings centrumkärna vilket ger goda möjligheter för en livsstil som minskar bilberoendet och även stärker de befintliga kommersiella verksamheter i Enköpings centrum som är beroende av ökat underlag av boende i närheten. Säger Carl Arnö Miljö- och samhällsbyggnadschef.
Beslut om Hamnen i Enköping
Kort beskrivning av beslut:
PLEX-utskottet beslutade att föreslå kommunstyrelsen att godkänna uppdragsleveransen för den förstudie som förvaltningen haft i uppdrag att genomföra om Hamnen i Enköping. Leveransen innehåller ett kunskapsunderlag och en målbild som har tagits fram genom dialog med Enköpings invånare, företag och politiker.
Resultat av omröstning:
Utskottet beslutade enhälligt om förslaget.
Nästa steg:
Uppdragsleveransen ska nu godkännas av kommunstyrelsen och sedan blir det upp till politikerna att under den närmaste tiden bestämma om hur man vill fortsätta med utvecklingen i området. Det behövs bland annat tillsättas resurser i budgeten 2027 för att fördjupa utredningarna innan man vet med säkerhet hur och till vad, området kan utvecklas.
Bakgrund:
Hamnområdet är ett viktigt område för Enköping av många olika anledningar, men det är också fullt med utmaningar som behöver hanteras oavsett om det ska utvecklas med bebyggelse eller inte.
En del av förstudiearbetet har handlat om att fördjupa kunskaperna om översvämningsrisker, geotekniska förhållanden och markföroreningar.
Målbilden som har tagits fram under dialogen handlar i stora drag om de kvaliteter som man vill behålla och/eller utveckla när området i framtiden ska bli en mer naturlig del av Enköpings innerstad jämfört med idag.
– Jag är glad att vi nu har en målbild att jobba vidare med där vi tagit tillvara på medborgarnas önskemål om hamnens utveckling. Nu ser vi framåt mot nästa steg i processen." Säger Ulrika Ornbrandt, PLEX-utskottets ordförande.
PLEX-utskottet i Enköpings kommun
Kommunstyrelsens plan-, mark- och exploateringsutskott (PLEX-utskottet) ansvarar i huvudsak för att ta initiativ och bereda detaljplaner och andra planer inom samhällsplaneringen samt vara drivande i arbetet med kommunens översiktsplan och fördjupade översiktsplaner.
PLEX-utskottet styrs av en ordförande, Ulrika Ornbrant (c) och en vice ordförande samt ytterligare fem ledamöter och sju ersättare.
PLEX-utskottet har ingen egen förvaltning. Miljö- och samhällsbyggnadsförvaltningen utför uppgifter som beslutas i PLEX-utskottet på kommunstyrelsens uppdrag
Kontakter
Carl ArnöFörvaltningschefMiljö- och samhällsbyggnadsförvaltningen
Tel:0171-625825carl.arno@enkoping.seJesper BäärnhielmKommunikationsstrategMiljö- och samhällsbyggnadsförvaltningen
Tel:0171-62 64 66jesper.baarnhielm@enkoping.seUlrika Ornbrant (C)Ordförande i PLEX-utskottet
Tel:0171-62 80 04ulrika.ornbrant@politiker.enkoping.seOm oss
Enköping, Sveriges närmaste stad, är en av landets snabbast växande kommuner – mitt i Europas mest expansiva tillväxtområden. Här byggs nya verksamheter, nya stadsdelar växer fram och vi planerar för framtidens Enköping. I kommunen jobbar cirka 3 500 personer för att varje dag erbjuda välfärd och service till invånare, föreningar, företag och besökare.
Följ Enköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Enköpings kommun
Enköpings kommun deltar i Almedalsveckan15.4.2026 10:53:02 CEST | Pressmeddelande
Enköpings kommun deltar i Almedalsveckan för att stärka sitt arbete med utveckling, omvärldsbevakning och samverkan i frågor som är centrala för kommunens framtid.
Markföroreningar i Galgvretenskogen10.4.2026 13:58:28 CEST | Pressmeddelande
Vi har funnit markföroreningar i Galgvretenskogen. Halterna bedöms inte innebära några akuta hälsorisker för barn eller vuxna. Vi har hägnat in området och provtagning och sanering planeras pågå under 2026–2027.
Trädgårdsdagen växer – en helg fylld av gröna upplevelser31.3.2026 10:12:08 CEST | Pressmeddelande
I år utvecklas Trädgårdsdagen med två ytterligare dagar, där fredagen består av en konferens där stadsutveckling står i fokus och söndagen bjuder på gröna upplevelser runtom i kommunen.
Hannah Rydstedt Nencioni blir ny förvaltningschef för upplevelseförvaltningen i Enköpings kommun31.3.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Enköpings kommun har utsett Hannah Rydstedt Nencioni till ny förvaltningschef för upplevelseförvaltningen. Hon tillträder rollen den 22 juni.
Nya parkeringsregler vid Enavallen och kommunhuset27.3.2026 10:35:17 CET | Pressmeddelande
Tekniska nämnden har beslutat att införa nya parkeringsregler vid Enavallen och kommunhuset från den 15 april 2026.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum