Fler döms till fängelse och strafftiderna fortsätter öka
28.4.2026 08:01:00 CEST | Brå | Pressmeddelande
Både antalet domslut om fängelse och den totalt utdömda strafftiden har fortsatt att öka under 2025. Domslut med mord som huvudbrott har också ökat, framför allt för att fler döms för stämpling till mord och förberedelse till mord. Det visar Brås statistik över lagförda personer 2025 som publiceras idag tillsammans med en fokusrapport över dömda för mord.

Under 2025 fattades totalt 119 227 lagföringsbeslut, vilket jämfört med 2024 är en ökning med 3 407 beslut eller 3 procent. Män stod för 81 procent av alla lagföringsbeslut, och kvinnor för resterande 19 procent.
Antal fängelsedomar var under 2025 totalt 15 643, vilket var 4 procent fler än 2024. Jämfört med 2016 har de ökat med 48 procent. Ökningen gällde framför allt för de längre fängelsestraffen (minst sex månader). Även den genomsnittligt utdömda strafftiden per fängelsedom ökade. Sammantaget innebar det att den totalt utdömda strafftiden ökade med 7 procent jämfört med 2024, och med 141 procent jämfört med 2016. Under de senaste tio åren har även antalet livstidsdomar ökat, från 11 till 40 domar per år.
– Vi ser en tydlig trend under det senaste decenniet där både antalet fängelsedomar och de utdömda strafftiderna fortsätter att öka. Till exempel har antalet utdömda fängelsestraff på minst två år tredubblats. Utvecklingen beror inte minst på de straffskärpningar som har genomförts under perioden, säger Martin Jonasson, statistiker på Brå.
Brott mot narkotikastrafflagen var den vanligaste brottskategorin under 2025 och utgjorde huvudbrott i 28 procent av lagföringarna. Därefter trafikbrott (25 procent) följt av stöld- och tillgreppsbrott (12 procent). Jämfört med 2016 har antalet lagföringsbeslut ökat mest bland narkotikabrotten (+64 procent), medan stöld- och tillgreppsbrott har haft störst minskning (−26 procent) under samma period.
Fler döms till stämpling och förberedelse till mord
Antal domslut med mord som huvudbrott var 401 under 2025, vilket var en ökning med 14 beslut jämfört med året innan, och med 259 beslut jämfört med 2016. I fokusrapporten Dömda för mord 2023–2025 redovisas domslut om fullbordade mord, men också över försök, stämpling och förberedelse till mord, samt medverkansformerna anstiftan och medhjälp till mord.
De senaste årens ökningar av antal domslut med mord som huvudbrott beror framför allt på ökningarna av dömda för stämpling till mord och förberedelse till mord. Även försök till mord samt anstiftan eller medhjälp till fullbordade mord har ökat. Den enda typen av domslut som minskat i antal under perioden är fullbordade mord där den dömda var den som utförde mordet.
– Utvecklingen kan enligt tidigare studier från Brå till viss del förklaras av att polisens arbete med att avvärja och förhindra våldsdåd inom kriminella miljöer gett utdelning. Att polisen lyckats ingripa innan ett planerat mord blir fullbordat har i slutändan troligtvis bidragit till att fler personer döms för stämpling eller förberedelse till mord och att färre döms för fullbordade mord, säger Martin Jonasson, statistiker på Brå.
Fakta
I statistiken över personer lagförda för brott redovisas fällande domslut i tingsrätt, godkända strafförelägganden och meddelade åtalsunderlåtelser som har fastställts av rättsväsendet. Statistiken är deskriptiv och ger inga djupgående förklaringar till de förändringar som skett över tid.
I fokusrapporten över dömda för mord ingår samtliga domslut med mord som huvudbrott 2023–2025 uppdelat på brottsformer och medverkansformer.
All statistik och statistikrapporten Personer lagförda för brott 2025 samt fokusrapporten Dömda för mord 2023–2025 finns på www.bra.se.
Kontakt
• Martin Jonasson, statistiker, 08-527 58 504, martin.jonasson@bra.se
• Oskar Lindström, statistiker, 08-527 58 543, oskar.lindstrom@bra.se
Nyckelord
Brottsförebyggande rådet (Brå) är en myndighet som verkar för att brottsligheten ska minska och tryggheten öka i samhället genom att ta fram fakta och sprida kunskap om brottslighet och brottsförebyggande arbete. Brå producerar även den officiella kriminalstatistiken, utvärderar reformer, bedriver forskning och stödjer lokalt brottsförebyggande arbete. www.bra.se
Följ Brå
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Brå
Allt fler äldre målsägare vid bedrägeribrott11.6.2026 08:01:00 CEST | Pressmeddelande
Bland personer 65 år eller äldre har antalet målsägare för bedrägeribrott ökat betydligt, särskilt bland äldre kvinnor. Det visar ny statistik över målsägare vid brottsanmälan som Brå publicerar idag.
Världsledande forskare inom kriminologi samlas i Stockholm8.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Idag, den 8 juni, startar en av världens främsta kriminologikonferenser på Münchenbryggeriet i Stockholm: The Stockholm Criminology Symposium. I samband med konferensen delas The Stockholm Prize in Criminology ut av H.M. Drottning Silvia i Stockholms stadshus.
Pressinbjudan: Internationell kriminologikonferens i Stockholm27.5.2026 08:00:00 CEST | Pressinbjudan
Välkommen till 2026 års upplaga av The Stockholm Criminology Symposium, som hålls på Münchenbryggeriet den 8–10 juni. Årets huvudteman är “A Better Understanding of Migration, Ethnicity and Crime” och "The Power of Crime Prevention Programs”. Justitieminister Gunnar Strömmer medverkar i den inledande paneldiskussionen.
Straffbestämmelsen mot hedersförtryck har inte fungerat bra21.5.2026 08:52:48 CEST | Pressmeddelande
I juni 2022 infördes ett nytt brott, hedersförtryck, för att åstadkomma en mer heltäckande och ändamålsenlig lagstiftning som speglar allvaret med hedersrelaterat våld och förtryck. Brå har utvärderat hur bestämmelsen tillämpats och drar slutsatsen att kriminaliseringen inte fungerat bra. Istället för att förbättra de utsattas situation leder rättprocessen allt för ofta till att deras situation försämras.
Straffbestämmelsen mot hedersförtryck har inte fungerat bra21.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
I juni 2022 infördes ett nytt brott, hedersförtryck, för att åstadkomma en mer heltäckande och ändamålsenlig lagstiftning som speglar allvaret med hedersrelaterat våld och förtryck. Brå har utvärderat hur bestämmelsen tillämpats och drar slutsatsen att kriminaliseringen inte fungerat bra. Istället för att förbättra de utsattas situation leder rättprocessen allt för ofta till att deras situation försämras.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum