Trasig teknik i fokus när Elgiganten vill öka återvinningen
22.4.2026 07:30:00 CEST | Elgiganten | Pressmeddelande
Fyra av tio svenskar har inte tillräcklig information om hur de ska återvinna sina digitala enheter. Elgiganten vill genom en kreativ installation i Kungsträdgården och i kampanj på sociala medier, uppmuntra fler konsumenter att lämna in sitt elektronikskrot till kedjan för återvinning.

Enligt en undersökning från Svenskarna och internet* från 2023 har hälften av de tillfrågade under de senaste fem åren inte återvunnit en enda avlagd digital enhet. Anledningen till detta är flera. Det handlar bland annat om de gamla prylarna kan vara bra att ha som reserv och att de innehåller personlig information, men också att det är tidskrävande och krångligt att återvinna dem. Det vill Elgiganten råda bot på. Hemelektronikkedjan har bland annat som miljömål att mer än 85 procent av alla returnerade produkter ska återanvändas eller återvinnas till nya produkter.
– Förra året samlade vi in 4 405 elektronikton elavfall och 83 procent av det insamlade blev till nya produkter. Men tyvärr är det långt ifrån alla konsumenter som återvinner sitt elavfall eller har koll på att Elgiganten samlar in det. Genom att låta vårt budskap bli en del av kreativ installation sprider vi kunskap och information om att trasig teknik kan lämnas in även till oss, säger Mikaela Bäckius, Marketing Operations Manager på Elgiganten.
I Kungsträdgården i Stockholm ligger det från vecka 17 en annonsskärm som vält och fått glaset krossat med texten: Lämna in ditt elektronikskrot hos oss. För att få annonstavlorna att se skadade ut togs specialdesignerade plexiglas fram med skräddarsydda sprickor och grafik anpassat efter typ av skada. På så sätt illustrerar Elgiganten hur trasig elektronik kan se ut – och vart konsumenterna kan lämna in det.
Kampanjen är framtagen tillsammans med byråpartnern Nord och var ett vinnande tävlingsbidrag i Digital Creative Competition (DCC) för Ocean Outdoor 2025.
Arbetsgrupp Nord:
- Art Director: Nelly Engström
- Copywriter: Max Mohlin
- Creative Lead: Daniel Mencák
- Creative Producer: Tobias Bergenwall
- Studio Design Director: Dennis Phang
- Project Manager: Lova Waters
- Project Manager: Lina Hellström
- Project Manager: Gia Ringholm
Kontakter
Linnea CederquistPR and Communication Manager
Gäller endast pressförfrågningar från media. För övriga frågor och kundärenden vänligen kontakta kundtjänst.
Bilder


Länkar
Om oss
Elgiganten är Sveriges ledande återförsäljare av hemelektronik, vitvaror och kök. Bolaget är en av de största aktörerna inom svensk detaljhandel och har funnits i Sverige sedan 1994. I dag har Elgiganten cirka 3 700 anställda och 170 butiker och varuhus över hela landet.
Elgiganten är en del av Elkjøp-koncernen – Nordens största hemelektronikkedja med verksamhet i Sverige, Norge, Danmark, Finland, Island, Grönland och Färöarna. Elkjøp-koncernen ägs av brittiska Currys plc, en av Europas största återförsäljare av hemelektronik.
LÄS MER OM:
Elgigantens sortiment och mer om bolagets hållbarhetsarbete.

Följ Elgiganten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Elgiganten
Elgiganten öppnar nytt koncept i Nynäshamn23.4.2026 09:35:06 CEST | Pressmeddelande
Elgiganten Phonehouse i Nynäshamns centrum byggs ut med ytterligare 200 kvadratmeter och utvecklas till ett nytt koncept för elektronikkedjan. I det nya konceptet introduceras ett brett sortiment av hemelektronik och vitvaror, men i ett mindre format än ett traditionellt varuhus. Invigningen i Nynäshamn sker fredag den 24 april, 2026.
Kärnmjölksvåfflan blir nytt landskapsbakverk25.3.2026 09:10:00 CET | Pressmeddelande
Hur smakar Medelpad och resten av våra landskap? Det har svenska folket röstat om under hösten i tävlingen Hela Sveriges Bakverk. I Medelpad röstades kärnmjölksvåfflan fram som det officiella landskapsbakverket. Elgiganten och Epoq delar historien bakom våfflan och hur du får till den perfekta kärnmjölksvåfflan.
Premium-LEGO® sålde slut på ett dygn24.3.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
När LEGO® släppte förbokningen av sitt nya premiumset med Pokémon™ sålde det slut på under ett dygn – trots en prislapp på omkring 8 000 svenska kronor. Nästa vecka öppnar hemelektronikkedjan Elgiganten förbokningen av det populära setet med Venusaur, Charizard och Blastoise.
Kraftig ökning av kameraövervakning bland svenska företagare11.3.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Näringslivets utsatthet för brott är fortsatt hög. Under de senaste fem åren har 44 procent av företagen med anställda blivit utsatta för brott — främst bluffakturor, stölder och skadegörelse. Det visar Företagarnas senaste rapport. Samtidigt ser Elgiganten en kraftigt ökad efterfrågan på kameraövervakning hos just företagare, däribland lantbrukare.
Elgiganten öppnar större butik i Lerum efter brand4.3.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Elgiganten återvänder till centrala Lerum efter branden i november förra året och flyttar nu till en ny, större butik i gallerian Solkatten. Den tidigare butiken skadades av rök- och vattenskador i samband med en brand. Den 27 mars 2026 slår kedjan åter upp dörrarna och erbjuder ett bredare sortiment än tidigare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum