Nu är Västtrafiks periodbiljetter billigare för göteborgare
23.4.2026 08:54:43 CEST | Västtrafik | Pressmeddelande
Nu är det billigare för göteborgare att resa hållbart med kollektivtrafiken. Göteborgs Stads subvention är lanserad, vilket innebär att staden står för cirka 16 procent av priset på periodbiljetter i zon A som köps i appen Västtrafik To Go.

Göteborgs Stad har beslutat att subventionera periodbiljetter för vuxna som reser i zon A med Västtrafik. Subventionen gäller biljetter som köps i appen Västtrafik To Go av personer som är folkbokförda i Göteborg och inloggade i appen.
– Vi välkomnar alla initiativ som kan öka det hållbara resandet. Med Göteborgs Stads subvention hoppas vi att fler upptäcker fördelarna med att resa kollektivt i stället för att välja bilen, säger Maria Björner Brauer, affärsområdeschef marknad på Västtrafik.
Gäller både periodbiljetter och förmånsbiljetter
Göteborgs Stads beslut innebär att priset på flera periodbiljetter i zon A sänks för göteborgarna:
- 30-dagarsbiljett blir 140 kronor billigare
- 90-dagarsbiljett blir 378 kronor billigare
- 365-dagarsbiljett blir 1 400 kronor billigare
Även periodbiljetter som köps via arbetsgivaren och betalas genom nettolöneavdrag eller förmånsbeskattning subventioneras. Ungdomsbiljetter och Västtrafiks studenterbjudande ingår inte i beslutet.
–Subventionen är ett politiskt uppdrag för att öka det hållbara resandet och riktar sig till göteborgare som reser ofta i vardagen, exempelvis genom arbetspendling. Det ska bli spännande att följa vilken effekt som prissänkningen ger. Vi hoppas såklart att våra utvärderingar visar att fler reser hållbart, säger Erik Lovinter, enhetschef på stadsmiljöförvaltningen, Göteborgs Stad.
Fortsatt lägre pris för göteborgare efter prisjustering 9 juni
Västra Götalandsregionen har beslutat att höja priset på Västtrafiks samtliga biljetter den 9 juni. Trots höjningen kommer det fortfarande vara betydligt billigare för göteborgare att resa med periodbiljett då biljetterna fortsätter att subventioneras med samma summor som tidigare.
Prislista för subventionerade periodbiljetter
|
Periodbiljett zon A vuxen |
Pris (ordinarie pris) |
Pris från 9 juni |
|
30 dagar |
720 kr |
750 kr |
|
90 dagar |
1942 kr |
2027 kr |
|
365 dagar |
7200 kr |
7500 kr |
Fakta:
Västtrafik startade lanseringen av subventionen i appen To Go den 20 april för att vara säkra på att alla göteborgare har fått tillgång till billigare biljetter senast 27 april, som kommunicerat. Lanseringen har varit lyckad och därför kan göteborgare ta del av den redan nu.
Läs mer om Göteborgs Stads subvention på Västtrafiks hemsida.
Kontakter
Västtrafiks presstjänst
Presstjänsten svarar på journalisters frågor om kollektivtrafiken i Västsverige.
Erik LovinterEnhetschefStadsmiljöförvaltningen, Göteborgs Stad
Tel:070-740 71 46erik.lovinter@stadsmiljo.goteborg.seBilder

Kollektivtrafiken bygger på en evigt modern idé. Genom att resa tillsammans minskar vi köer, reducerar utsläpp och sänker halter av skadliga partiklar i luften. Vi bidrar också till ett mer rättvist samhälle och stärker människors hälsa genom ökad vardagsmotion. Västtrafik ägs av Västra Götalandsregionen och ansvarar för kollektivtrafiken i regionen. Varje dag reser hundratusentals personer med oss. Det är för dem vi finns till.
Följ Västtrafik
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Västtrafik
Kollektivtrafiken får sommartider2.6.2026 09:01:00 CEST | Pressmeddelande
Den 15 juni byter Västtrafik till sommartidtabell. Det innebär nya tider för de flesta linjer och förändringar i trafiken på vissa håll. Båtarna i Göteborgs södra skärgård byter tidtabell den 1 juni och Västtågen den 22 juni.
Kollektivtrafiken får sommartider2.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 15 juni byter Västtrafik till sommartidtabell. Det innebär nya tider för de flesta linjer och förändringar i trafiken på vissa håll. Västtågen och Borås stadstrafik byter tidtabell den 22 juni.
Västtrafiks självkörande buss öppnar för resenärer25.5.2026 09:49:09 CEST | Pressmeddelande
Från måndag 25 maj och under ett år framöver, kan Västtrafiks resenärer testa hur det är att resa med en självkörande buss i stadstrafik. Efter flera veckors testkörningar har Transportstyrelsen nu gett grönt ljus att släppa ombord resenärer på den autonoma bussen, som kör mellan Gustaf Adolfs torg och Chalmers.
Västtrafik söker entusiaster till ny guide för trainspotting20.5.2026 08:59:48 CEST | Pressmeddelande
Trainspotting har blivit en livsstil, från loknummer i anteckningsboken till timmar vid spåret för att fånga tågen i perfekt ljus. Nu när Västtrafiks nya tåg har börjat köra och för att hylla det här intresset bjuds tågentusiaster in till att vara med och skapa en ny digital trainspotting-guide för Västra Götaland.
Ny rapport: Resor med kollektivtrafik ger bättre hälsa19.5.2026 08:29:39 CEST | Pressmeddelande
En ny rapport visar tydliga samband mellan kollektivtrafikresande och hög livskvalitet. I städer där många reser kollektivt blir invånarna mer hälsosamma.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum