AcadeMedia

Mattana från NTI Gymnasiet Örebro representerar Sverige i designtävlingen Adobe Champ

23.4.2026 07:00:00 CEST | AcadeMedia | Pressmeddelande

Dela

Mattana Sam-Ang, elev på NTI Gymnasiet Örebro, tog hem vinsten i årets final av Adobe Champ på SETT-mässan i Stockholm den 14 april. I sommar väntar den internationella tävlingen Adobe Certified Championship i Anaheim, USA där hon ska representera sin skola och Sverige. 

Elever på en scen, en tjej tar emot pris.
Mattana Sam-Ang från Örebro koras till vinnare i Adobe Champ 2026 Fotograf: Marcus Persson, NTI Gymnasiet

Adobe Champ är en återkommande tävling där elever från NTI Gymnasiets skolor runt om i landet får tävla och visa sina designkunskaper genom Adobes program. Tävlingen inleds först på lokal nivå på skolorna, där eleverna arbetar med att ta fram ett bidrag. Därefter väljs 10 finalister ut som går vidare till den nationella finalen på SETT-mässan. 

Årets uppdrag genomfördes i samarbete med European Centre for Women and Technology (ECTW), med syfte att få fler tjejer att intressera sig för teknik och IT. Eleverna fick i uppdrag att skapa en affisch för bland annat Stockholms tunnelbana med budskapet “I’m not just a user of tech - I can be a creator!”.  Designen skulle inspirera den unga målgruppen, fånga uppmärksamhet och uppmuntra till en framtid med digitala skapare.

En modig affisch som snabbt fångar mottagarens uppmärksamhet

Bidragen bedömdes utifrån teknisk kvalitet, målgruppsanpassning och visuell utformning. Enligt juryn utmärkte Mattana Sam-Angs bidrag genom tydlighet och förmåga att snabbt fånga mottagarens uppmärksamhet. Affischen beskrevs som visuellt stark, samtidigt som den lyckades nå fram i ett medielandskap där konkurrensen om uppmärksamhet är stor. Juryns motivering löd: 

“I en tävling med många starka och modiga bidrag finns det ett bidrag som lyckas inte bara med dessa tuffa kriterier, utan som också faktiskt lyckas tränga igenom bruset. Ett bidrag som enligt juryn inte bara var tydligast. Utan också snyggast. Och modigast.“

Chock och glädje över vinst

Mattana beskriver vinsten som overklig, oväntad och en känsla av chock som snabbt övergick i glädje och tacksamhet. 

– Det känns läskigt och jag är väldigt nervös, men jag är också väldigt glad och tacksam över vart jag hamnat och jag längtar till denna resa, säger Mattana.

Andreas Holm är rektor på NTI Gymnasiet Örebro som varje år har elever som deltar i designtävlingen. 

– Tävlingar, gästföreläsningar och projekt i samverkan med företag och organisationer är en naturlig del av vår verksamhet. Mattana är verkligen en värdig vinnare, det ska bli spännande att följa hur det går för henne i den internationella tävlingen i Kalifornien i sommar, säger Andreas Holm.   

Kontakta rektor Andreas Holm för mer information om tävlingen eller för att komma i kontakt med Mattana Sam-Angs inför tävlingen i Annaheim, USA. 

Läs mer om NTI Gymnasiets engagemang i Adobe Champ här: https://ntigymnasiet.se/nyheter/adobe-champ-2026/ 

Läs mer om Adobe Certified Professional World Championship här: https://acpchampionship.certiport.com/ 

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Om NTI Gymnasiet

NTI Gymnasiet består av 23 skolor runt om i Sverige på orterna Borlänge, Gävle, Göteborg, Helsingborg, Eskilstuna, Karlstad, Kristianstad, Luleå, Lund, Malmö, Skövde, Stockholm, Sundsvall, Södertälje, Umeå, Uppsala, Västerås och Örebro. Skolorna har som ambition att vara Sveriges ledande gymnasium inom tech, science och IT. Läs mer på https://ntigymnasiet.se/

Följ AcadeMedia

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia

AcadeMedia Vuxenutbildning stärker den internationella expansionen – nytt affärsområde etableras22.4.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande

AcadeMedia Vuxenutbildning intensifierar sitt långsiktiga arbete för tillväxt utanför Sveriges gränser. För att möta en växande internationell efterfrågan på utbildning och skapa bättre förutsättningar för expansion etableras nu ett nytt affärsområde: AcadeMedia Career International. Utvecklingen är ett led i AcadeMedias strategi att växa internationellt, med det långsiktiga målet att 50 procent av koncernens omsättning ska genereras utanför det svenska skolpengssystemet.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye