Bräcklig konjunkturuppgång, ökad risk för högre inflation men oförändrad styrränta
23.4.2026 07:00:00 CEST | SBAB Bank | Pressmeddelande
BNP-tillväxten i år revideras ned från 2,8 till 2,4 procent till följd av konflikten i Mellanöstern. Av samma skäl bedöms inflations- och ränteriskerna nu ligga mer på uppåt- än nedåtsidan jämfört med föregående prognos. Huvudscenariot är dock fortfarande oförändrad styrränta fram till mars nästa år. Bostadspriserna väntas stiga med drygt 4 procent och bostadsbyggandet öka svagt. Även om styrräntan blir oförändrad kan bolåneräntorna komma att variera beroende på ändrade marknadsräntor och därmed upplåningskostnader för bankerna.

– Konflikten i Mellanöstern gör konjunkturuppgången i Sverige lite mer bräcklig, samtidigt som inflationsriskerna ökat. Vi väljer dock att vara optimistiska om en de-eskalering av konflikten och ligger kvar med bedömningen om oförändrad styrränta under året, säger Robert Boije, chefsekonom på SBAB.
I dag publicerar SBAB årets andra nummer av Bomarknadsnytt med prognoser över svensk ekonomi och bostadsmarknad. Här är de viktigaste slutsatserna:
BNP-tillväxten 2,4 procent i år och 2,7 procent nästa år
BNP-tillväxten väntas bli 2,4 procent i år jämfört med 2,8 procent i februariprognosen. Detta till följd av ökad osäkerhet och minskad köplust i spåren av konflikten i Mellanöstern. Nästa år väntas BNP-tillväxten öka till 2,7 procent. Uppgången i BNP i år drivs av framför allt ökad privat konsumtion men också av ökade investeringar i näringslivet och ökad offentlig konsumtion till ungefär lika stora delar. Arbetslösheten väntas falla tillbaka måttligt under året.
Inflationen i linje med målet - men sannolikheten för högre inflation har ökat
Utifrån antagandet att konflikten i Mellanöstern de-eskaleras tydligt innan sommaren väntas inflationen mätt som årsgenomsnitt, trots vårens kraftigt stigande oljepriser, hamna ungefär i nivå med inflationsmålet. Riksbanken väntas därför ligga kvar med nuvarande styrränta hela året och en bit in på nästa år.
– Till skillnad från i Eurozonen kommer vi från ett mer gynnsamt inflationsläge innan oljeprisuppgångarna. Med det sagt så har konflikten i Mellanöstern gjort att sannolikheten för en högre inflation än vad som ligger i vårt huvudscenario, ökat påtagligt sedan föregående prognos i februari. Likaså osäkerheten i prognosen. Korrelationsberäkningar visar också att oljeprisuppgångar tenderar att ha störst effekt på inflationen, särskilt den underliggande, med ganska många månaders fördröjning, säger Robert Boije.
Bostadspriserna ökar med drygt 4 procent i år
Bostadspriserna bedöms öka med 4,3 procent i år och 4,7 procent nästa år. Ökningen drivs av ökande hushållsinkomster.
– Med anledningen av den större osäkerheten och trögare konjunkturåterhämtningen till följd av konflikten i Mellanöstern har vi reviderat ned prisuppgången på bostäder för i år lite grann, säger Robert Boije.
Bostadsbyggandet ökar – men svagt
Antalet påbörjade (nya) bostäder väntas öka med 2 300 i år, i förhållande till fjolåret och lite mer nästa år.
– Det har förvisso kommit lite mer ljusa signaler på senare tid om försäljningen av nya bostäder i framför allt Stockholmsområdet. Men den senaste befolkningsprognosen motiverar ingen betydande ökning i bostadsbyggandet i år och kommande år, säger Robert Boije.
Trots oförändrad styrränta kan bolåneräntorna ändras
Bolåneräntorna har inte reviderats upp särskilt mycket i den nya prognosen. En förklaring är att det redan innan konflikten i Mellanöstern spåddes en viss uppgång i räntorna samtidigt som det blev en oväntad nedgång i februari.
– Även om styrräntan blir oförändrad bör man som bolånetagare vara medveten om att bolåneräntorna, även 3-månadersräntan, kan komma att variera beroende på ändrade marknadsräntor och därmed upplåningskostnader för bankerna. Med tanke på det oroliga omvärldsläget bör det också framhållas att alla prognoser nu är förknippade med betydande osäkerhet. Ränteutvecklingen kan bli en helt annan än den vi nu ser framför oss, säger Robert Boije.
Sammanställning av samtliga prognosvariabler samt diagram finns i bifogat pressmeddelande.

Nyckelord
Kontakter
Catharina HenrikssonPresschefSBAB
Tel:+46 76 118 79 14catharina.henriksson@sbab.seRobert BoijeChefsekonomSBAB
Tel:070-269 45 91robert.boije@sbab.sewww.sbab.se/bloggen/Bilder

Dokument
Om SBAB
SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, hittamaklare.se, facebook.com/sbabbank och linkedin.com/company/sbab-bank.
Följ SBAB Bank
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank
Rekordmånga band bolåneräntan i mars17.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Rörlig ränta dominerar och har gjort så i flera år men i mars syntes ett tydligt trendskifte. 12 procent av SBAB:s nya kunder valde att binda hela eller en del av sitt lån vilket kan jämföras med 5 procent vid den förra uppföljningen i december. Det är den högsta andelen sedan det turbulenta ränteåret 2022. Detta sker i ett läge där marknadsräntorna stigit och det mot slutet av månaden blev tydligt dyrare att binda sina lån. Det senare bedöms inte ha påverkat utfallet i mars i någon större utsträckning men kan få ökad betydelse framöver.
Varmare än normalt på bostadsmarknaden i Stockholms och Göteborgs innerstäder16.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
SBAB/Booli:s indikator Bomarknadstempen som mäter hur lätt det är att sälja en bostad visar att temperaturen på den svenska bostadsmarknaden som helhet fortsatte att stiga trendmässigt i mars. Hus är hetare än lägenheter. Däremot är marknaden för lägenheter varmare än normalt i Stockholms- och Göteborgs innerstäder.
1 av 4 fick en sämre pension än väntat – här är pensionärernas tips till nästa generation14.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
En fjärdedel av alla pensionärer upplever att deras pension blev sämre än förväntat. Nästan 30 procent uppger också att de har en lägre levnadsstandard nu än när de jobbade. Att börja spara tidigt är pensionärernas främsta uppmaning till nästa generation.
Många bostadsrättsägare saknar kunskap om föreningens ekonomi9.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Ungefär hälften av de som bor i en bostadsrätt saknar grundläggande kunskap om föreningens ekonomi, såsom belåningsgrad och räntan på lånet, visar en ny undersökning från SBAB. Trots det tycker 81 procent att de får tillräckligt information från styrelsen. Knappt hälften av medlemmarna deltog på den senaste årsstämman. Skaran utgörs främst av äldre. Robert Boije, chefsekonom på SBAB, varnar för ett demokratiproblem och uppmanar fler att bidra i styrelsearbetet inför vårens stämmor.
Ingen påverkan av kriget i Mellanöstern på bostadspriserna – än!2.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bostadspriserna sammantaget i Sverige steg med 1,7 procent i mars. Lägenhetspriserna steg med 0,7 procent och huspriserna med 2,2 procent. Trenden, där både normala säsongseffekter och andra tillfälliga effekter rensats bort, pekar också på en något starkare underliggande prisökning på hus än för lägenheter. Såväl lägenhets- som huspriserna steg mest i Norra Sverige. I Storgöteborg, som enda region, föll både lägenhets- och huspriserna. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum