OS-guldmedaljörens första tävling som förbundskapten
27.4.2026 07:55:00 CEST | Svenska Skyttesportförbundet | Pressmeddelande
Från OS‑guld i Sydney 2000 till förbundskapten med blicken riktad mot Los Angeles 2028.
När Pia Hansen kliver in i sitt första landslaguppdrag som förbundskapten för det svenska landslaget i olympiskt lerduveskytte gör hon det med ett tydligt strategiskt avtryck. I stället för världscup väljer Sverige GP‑tävlingen i Aten – ett medvetet val för att ge skyttarna bästa möjliga förberedelser inför höstens EM, där OS‑kvotplatser delas ut.

När det svenska landslaget i olympiskt lerduveskytte reser till GP‑tävlingen i Aten markerar det förbundskapten Pia Hansens första internationella landslagsuppdrag i sin nya roll. Hansen, som tog OS‑guld i Sydney 2000, klev in som förbundskapten vid årsskiftet och sätter direkt en tydlig riktning inför säsongen – där långsiktiga förberedelser inför EM och OS‑kvalet väger tyngre än kortsiktiga tävlingsstarter.
– För oss handlar det om att göra rätt saker i rätt ordning. Att bygga form, trygghet och förberedelser där det verkligen spelar roll, säger Pia Hansen.
Medvetet vägval i säsongsplaneringen
Samtidigt som GP‑tävlingen i Aten avgörs hålls en världscuptävling i Almaty, Kazakstan. Det svenska landslaget har dock valt att stå över världscupen – ett strategiskt beslut.
Världscuptävlingen i Kazakstan innebär en längre resa, färre träningsdagar och ger varken rankingpoäng eller kvotplatser som ligger till grund för OS‑kvalet till Los Angeles 2028. I stället prioriteras GP‑tävlingen i Aten, som erbjuder bättre förutsättningar sett till säsongens övergripande mål.
– Vi har tittat på helheten. Resebelastning, träningsmöjligheter och vad tävlingarna faktiskt ger oss på sikt. I det här läget är Aten det klart bästa alternativet, säger Hansen.
Försprång inför EM – träning på rätt plats
GP‑tävlingen i Aten avgörs på samma bana som höstens EM, där kvotplatser står på spel och där konkurrensen – sett till antal nationer – är något lägre än vid VM och världscuper, även om den europeiska nivån fortsatt är världsklass.
Valet av Aten ger därmed ett tydligt sportsligt mervärde:
- Skeetskyttarna får tre extra träningsdagar på EM‑banan
- Trapskyttarna får en extra träningsdag
- Landslaget får tävlings‑ och träningsrutin i exakt rätt miljö, tidigt på säsongen
– Att komma väl förberedd till EM är helt avgörande, särskilt när skyttarna kommer från ett långt vinteruppehåll. Här får de möjlighet att bygga både erfarenhet och trygghet på banan där det verkligen gäller, redan nu. Det är ett stort värde som vi inte vill vara utan, säger Hansen.
Ledarskap och trygghet i fokus
I sitt första internationella uppdrag som förbundskapten betonar Pia Hansen att hennes roll i första hand handlar om ledarskap, mental trygghet och att skapa rätt förutsättningar för prestation, snarare än att göra snabba tekniska förändringar.
– Skyttarna på den här nivån är redan tekniskt mycket skickliga. Min uppgift är att skapa trygghet och hjälpa dem att få ut de sista procenten när pressen är som störst – särskilt när det handlar om mästerskap och kvaltävlingar, säger Hansen.
Erfarenhet möter framtid i Hansens första trupp
I Pia Hansens första landslagstrupp finns tre olympier från Paris-OS 2024: Victoria Larsson, Stefan Nilsson Schön och Rickard Levin‑Andersson, tillsammans med flera lovande skyttar som nu ges möjlighet att etablera sig internationellt.
– Det är ett genomtänkt upplägg, med en bra mix av erfarenhet och framtid. Vi skapar förutsättningar både för prestation här och nu och för utveckling över tid, säger Therese Lundqvist, sportchef på Svenska Skyttesportförbundet.
Svensk trupp – GP Aten
Skeet
Victoria Larsson
Stefan Nilsson Schön
Henrik Jansson
Mark Binnermark
Anton Svahn
Kasper Svensson
Theo Svärd
Victor Lorentszon
Trap
Rickard Levin‑Andersson
Andreas Norlén
Elias Thidell
Daniel Holmqvist
Ledare
Pia Hansen
Malcolm Allan (juniorer)
Nyckelord
Kontakter
Richard GardtKommunikationsansvarigSvenska Skyttesportförbundet
Tel:08-699 63 73Tel:+46 736870848richard.gardt@skyttesport.seTherese LundqvistSportchefSvenska Skyttesportförbundet
Tel:08-699 63 31therese.lundqvist@skyttesport.seBilder



Svensk Skyttesport - idrott i världsklass
Skyttesporten är en av världens största individuella idrotter och utövas i de flesta länder, och har funnits med i det olympiska programmet sen Aten 1896.
Svenska Skyttesportförbundet, SvSF, och de ca 100 000 medlemmarna i drygt 1000 föreningar, är medlemmar i Riksidrottsförbundet, Sveriges Olympiska Kommitté och de Europeiska och Internationella Skytteförbunden och är också en frivillig försvarsorganisation.
Följ Svenska Skyttesportförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Skyttesportförbundet
Victor Lindgren säkrade första världscupmedaljen9.4.2026 19:44:41 CEST | Pressmeddelande
Victor Lindgren tog sin första världscupmedalj när han sköt hem brons i luftgevär vid världscuptävlingen i Granada. 22-åringen vann kvalet och fortsätter därmed att befästa sin position i världstoppen.
Världscupdebut för 15-årige superlöftet2.4.2026 10:48:14 CEST | Pressmeddelande
När världscupen i skyttesport drar igång i Granada nästa vecka riktas blickarna mot en svensk debutant som sticker ut. Bara 15 år gammal kliver Ture Thomsson in på den största internationella scenen – som den yngsta deltagaren i hela startfältet.
OS-skytten favorittippad när SM-veckan avgörs i Svt23.3.2026 16:28:32 CET | Pressmeddelande
Sveriges bästa luftpistolskyttar samlas i Umeå under SM-veckan – där finalerna avgörs inför publik, i SVT och med OS-skytten Stina Lawner som storfavorit på damsidan.
Lindgren ledde gevärslaget till svensk EM-succé4.3.2026 18:34:12 CET | Pressmeddelande
Med Victor Lindgren i spetsen levererade Sverige ett starkt luftskytte-EM i Jerevan. Dubbla silver, ett mixedbrons och flera starka lagresultat bidrog till en total svensk medaljskörd på sju medaljer.
Dubbla EM-silver för Victor Lindgren2.3.2026 16:45:52 CET | Pressmeddelande
Sverige fortsätter att hävda sig i den internationella skyttetoppen. Vid EM i Jerevan tog Victor Lindgren dubbla silver i 10 m luftgevär – både individuellt och tillsammans med det svenska herrlaget, som samtidigt satte nytt svenskt rekord.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum