Moment Group

Emil i Lönneberga tillbaka på Intiman – familjemusikal med premiär 19 september

23.4.2026 10:00:00 CEST | Moment Group | Pressmeddelande

Dela

I höst återvänder Emil i Lönneberga till Intiman när Astrid Lindgrens älskade berättelser blir en fartfylld familjemusikal fylld av hyss, glädje och musik. Premiär den 19 september.

Foto Peter Knutson. På bild från vänster: Victor Sherwood, Gusten Wickberg, Lexi Myhrberg, Bianca Lynxén.
Foto Peter Knutson. På bild från vänster: Victor Sherwood, Gusten Wickberg, Lexi Myhrberg, Bianca Lynxén.

Följ med till Katthult där publiken möter Emil, Ida, Alfred, Lina och de andra välkända karaktärerna - och förstås hästen Lukas.
Emil är snäll men hamnar ständigt i nya upptåg. Bland de mest älskade hyssen finns soppskålen som fastnar på huvudet, Ida som hissas upp i flaggstången och försöket att hjälpa Lina med hennes onda tand.
Som alltid slutar det i snickeboa, där ännu en trägubbe blir till.

Föreställningen kombinerar klassisk berättarglädje med sång, dans och medryckande musik i en varm och humoristisk upplevelse för hela familjen.

Medverkande
Huvudrollen som Emil spelas av Gusten Wickberg och Victor Sherwood.
Ida spelas av Bianca Lynxén och Lexi Myhrberg.

– “Astrid Lindgrens kulturarv är något av det finaste vi har. Vi är väldigt tacksamma över att få förvalta hennes berättelser på scen ännu en höst på Intiman.
Extra roligt att vara tillbaka med vår favorit-Emil-föreställning som bjuder på en show fylld av hyss, glädje och musik.”

Kålle Gunnarsson, regissör och producent, Stage Fantasy

Uppsättningen markerar en fortsatt tradition av familjeteater i Stockholm och är den 20 familjeproduktionen som Stage Fantasy samproducerar med 2Entertain på Intiman.

Fakta
Premiär: 19 september
Spelplats: Intiman
Rekommenderad ålder: Från 5 år
Föreställningslängd: Ca 2 timmar inkl. paus

Om produktionen
Emil i Lönneberga av Astrid Lindgren
Dramatiserad utifrån böckerna Emil i Lönneberga, Nya hyss av Emil i Lönneberga och Än lever Emil i Lönneberga
Musik: Georg Riedel
Dramatisering och regi: Kålle Gunnarsson
Produktion: Stage Fantasy i samarbete med 2Entertain
Förlag: Nordiska ApS

Kontakter

Bilder

Foto Peter Knutson
Foto Peter Knutson
Ladda ned bild
Foto Peter Knutson
Foto Peter Knutson
Ladda ned bild
Foto Peter Knutson
Foto Peter Knutson
Ladda ned bild
Foto: Peter Knutson, Artwork: Ricky Tillblad
Foto: Peter Knutson, Artwork: Ricky Tillblad
Ladda ned bild
Foto: Peter Knutson, Artwork: Ricky Tillblad
Foto: Peter Knutson, Artwork: Ricky Tillblad
Ladda ned bild

Länkar

Följ Moment Group

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Moment Group

Hansen stärker sin nationella närvaro – etablerar verksamhet i Stockholm27.3.2026 09:55:35 CET | Pressmeddelande

Efter en stark utveckling i Göteborg tar Hansen nästa steg och etablerar sig i Stockholm. Genom att flytta ihop med systerbyrån Minnesota Communication möter nu byrån upp den växande efterfrågan från kunder i både Sverige och internationellt. För kunderna innebär satsningen ökad närhet, snabbare tillgång till kompetens och en stärkt förmåga att ta helhetsansvar i både nationella och internationella uppdrag. Samtidigt utvecklas erbjudandet vidare, bland annat inom film- och innehållsproduktion.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye