E.ON och Borox tecknar avtal om ökad eleffekt – möjliggör industrisatsning och stärker jobben i Eneryda
29.4.2026 08:00:00 CEST | E.ON Sverige AB | Pressmeddelande
E.ON och Borox International AB har tecknat avtal om utökad eleffekt i Eneryda i Älmhults kommun. Bakgrunden är att Borox ställer om sin produktion genom att ersätta en befintlig gasoldriven härdningsugn med en elektrisk – en satsning som stärker konkurrenskraften, minskar klimatpåverkan och skapar förutsättningar för fortsatt tillväxt.

För att möjliggöra satsningen investerar E.ON cirka 11 miljoner kronor i att bygga om och förstärka elnätet i området. Investeringen kommer även andra företag till del genom en mer robust och kapacitetsstark elförsörjning.
– Det här är en viktig investering för oss. Genom att ersätta en del av vår gasolförbrukning med el kan vi både minska vår klimatpåverkan och skapa bättre förutsättningar för att utveckla verksamheten vidare. Det handlar om att framtidssäkra produktionen och möjliggöra fortsatt expansion, säger Stefan Svanborg, vd på Borox International AB.
Satsningen innebär att elnätet i Eneryda byggs om med nya kablar, moderniserade nätstationer och ökad redundans – något som minskar sårbarheten och förbättrar leveranssäkerheten i hela området.
– När industrin ställer om behöver elnätet hänga med. Här möjliggör vi inte bara en viktig investering i ett lokalt företag, utan stärker också förutsättningarna för fler företag att växa och investera i Eneryda, säger Henrik Sjöberg, regionchef på E.ON.
Ombyggnaden innebär att elnätet får en mer robust struktur där olika delar kan stötta varandra vid störningar. Det minskar risken för avbrott och skapar bättre förutsättningar för verksamheter i området.
– Tillgång till el är i dag en avgörande fråga för företagens konkurrenskraft. Den här satsningen bidrar till att säkra jobb och skapa nya möjligheter för tillväxt i Eneryda, säger Henrik Sjöberg.
I dag försörjer elnätet i området omkring 400 kunder. Med den nya kapaciteten skapas utrymme för både befintliga företags expansion och nya etableringar.
Arbetet planeras att genomföras under hösten 2026 och våren 2027 och anpassas i dialog med berörda verksamheter för att minimera påverkan.
Borox Internationals investering möjliggörs delvis genom stöd från Klimatklivet, ett EU-finansierat stöd som administreras av Naturvårdsverket och syftar till att minska utsläppen av växthusgaser. Den nya ugnen väntas minska utsläppen med omkring 1 500 ton koldioxidekvivalenter per år.
E.ONs satsning i Eneryda är en del av bolagets omfattande investeringsprogram i det svenska elnätet, där 27 miljarder kronor investeras mellan 2024 och 2027 för att möjliggöra elektrifiering, stärka beredskapen och bidra till ett konkurrenskraftigt näringsliv i hela landet.
Nyckelord
Kontakter
Patric ElménPresschef
E.ON Sverige
Bilder

Om oss
I Sverige levererar E.ON el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.
E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
E.ON investerar 70 miljoner i elnätet mellan Hoting och Flybäcken – stärker elförsörjningen för hushåll och företag27.10.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON tar nästa steg i den omfattande moderniseringen av elnätet i Backeområdet. Nu investerar bolaget 70 miljoner kronor i att förnya den 12,6 kilometer långa kraftledningen mellan Hoting och Flybäcken. Satsningen ska minska risken för strömavbrott, stärka leveranssäkerheten för hushåll och företag och skapa ett mer robust elnät som kan möta framtidens behov. Investeringen ingår i det så kallade Backeklustret, en långsiktig förnyelse av regionens elnät för sammanlagt 1,2 miljarder kronor.
E.ON höjer beredskapen i nio län inför helgens kraftiga vindar23.10.2026 13:43:53 CEST | Pressmeddelande
Kraftiga vindar väntas dra in över delar av Sverige under helgen. E.ON höjer därför beredskapen i nio län, från Skåne i söder till Jämtland och Västernorrland i norr, för att snabbt kunna hantera eventuella störningar i elförsörjningen.
E.ON ökar satsningen på flexibilitetsmarknader till 31 miljoner kronor – fler marknader och enklare att komma igång20.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON fortsätter att bygga ut de lokala flexibilitetsmarknaderna i Sverige och avsätter 31 miljoner kronor för kommande vintersäsong, en ökning med sex miljoner kronor jämfört med föregående år. Marknaderna finns idag i flera delar av landet, från Skåne till Mälardalen och Örebroregionen, och i Skåne omfattar de nu 22 av länets 33 kommuner. Samtidigt kommer det lanseras ett nytt digitalt verktyg som gör det enklare för verksamheter att undersöka om de kan delta och få ersättning för att bidra till ett mer effektivt elnät.
E.ON inviger ny station i Hultsfred – ansluter Sveriges största solpark14.10.2026 14:24:11 CEST | Pressmeddelande
I dag invigdes E.ONs nya transformatorstation i Hultsfred, byggd för att ansluta Sveriges största solpark till elnätet. Stationen kan ta emot upp till 150 megawatt ny solelproduktion och är en av E.ONs största anslutningar av solkraft hittills. Den samlade nätinvesteringen uppgår till cirka 177 miljoner kronor och omfattar både en omfattande förnyelse av den befintliga stationen och anslutningen av solparkerna.
Kalmar län behöver mer el för att fortsätta växa14.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kalmar läns effektbehov väntas öka från 409 MW till 480 MW fram till 2036. Det visar E.ONs nya nätutvecklingsplan, som pekar på ett växande behov av elnätskapacitet för att möta elektrifieringen av näringsliv och samhälle.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum