Åklagarmyndigheten

Förundersökning nedlagd i ärende om grovt olaga hot i Borlänge

24.4.2026 12:35:13 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande

Dela

Den pojke som suttit anhållen för grovt olaga hot i Borlänge är försatt på fri fot och aktuell förundersökning är nedlagd. Det saknas numera anledning att anta att brott som hör under allmänt åtal har förövats.

– Efter genomförd förundersökning där jag har tagit del av det samlade materialet kan det konstateras att det helt saknas stöd för att pojken har uttalat eller skrivit något som utgör ett olaga hot. Det bedöms istället att uppgifterna byggde på misstolkningar och en felaktig ryktesspridning. Pojken är därför oskyldig, säger kammaråklagare Joel Henning.

Kontakt

Kammaråklagare Joel Henning är tillgänglig för media i dag kl. 13.15–14.15, 010-562 58 43.

__________________________________________

Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20

Nyckelord

Följ Åklagarmyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten

Förlängd tid inför beslut i ärende där riksdagsledamot är misstänkt för bl.a. rattfylleri24.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

En riksdagsledamot utreds sedan i slutet av december i fjol för bland annat rattfylleri. Förundersökningen har varit ute på slutdelgivning i enlighet med 23 kap. 18 a § rättegångsbalken. Den offentliga försvaren har nu inkommit med en begäran om att utredningen ska kompletteras. Åklagaren kommer att i vissa delar tillmötesgå denna begäran. Det medför att beslut i ärendet kommer att dröja ytterligare.

Åtal väckt för två sprängdåd i södra Stockholm 202523.4.2026 13:06:03 CEST | Pressmeddelande

Åklagare har i dag väckt åtal mot en person för anstiftan till två olika sprängningar i södra Stockholm i april 2025. Ytterligare fem personer åtalas även för medverkan till en av sprängningarna. Utredningarna har kommit fram till att samma anstiftare ligger bakom båda dåden och åklagarna har därför beslutat att väcka åtal samtidigt. Åtalen kommer att behandlas i en gemensam rättegång.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye