Thorengruppen IBK är svenska mästare – för sjätte gången
25.4.2026 15:23:45 CEST | Svensk Innebandy | Pressmeddelande
Finalen mellan Thorengruppen IBK och FBC Kalmarsund blev en jämn match. Två mål i den tredje perioden sänkte Kalmarsund och gav Thorengruppen sitt sjätte raka SM-guld.

10 116 åskådare hade samlats i Avicii Arena under lördagen för att bevittna finalen mellan Thorengruppen IBK och FBC Kalmarsund. Kalmarsund som spelade klubbens första final på damsidan ställdes mot ett minst sagt finalrutinerat Thorengruppen.
Likaläge inför sista perioden skapade därefter nerver i Avicii Arena. Men väl där visade Thorengruppen varför laget prenumererat på gulden under de senaste åren. Ett mål vardera av Maja Viström och Emelie Wibron förkunnade att guldet återvänder till Umeå.
SM-guldet var Thorengruppens sjätte i följd.
– Super-super härligt. Det är speciellt att vinna de första gulden, men det blir nästan bara bättre och bättre. Man inser att man inte kan det för givet. När man är yngre och dum på något sätt tänker man att man kan uppleva det flera gånger och jag har varit bortskämd och fått göra det. Men man tar det inte för givet på samma sätt nu. Jag är oerhört tacksam, säger Amanda Delgado Johansson, och fortsätter.
– Jag är så oerhört stolt över det här laget. Hur vi jobbar varje dag. Vi tränar på ett sätt som många andra önskar att de gjorde. Vi är väldigt målmedvetna och lägger ner väldigt mycket tid på att vara bäst när det gäller.
Matchbilden förändrades kontinuerligt under tre perioder men återkommande var att Kalmarsund skapade flertalet kvalificerade chanser.
Thorengruppen visade dock effektivitet när läget uppstod och tog tillvara på chanserna.
– De hade väldigt mycket boll och så klart hade önskan varit att vi skulle haft lite mera boll. Men vi jobbade hårt i försvaret och det var det vi sa, jobba bara klart i försvaret så kommer vi få lägen. Vi hade inte jättemånga lägen men vi satte dem. Så det var väldigt skönt.
Matchfakta
Thorengruppen IBK – FBC Kalmarsund 4-2 (2-2, 0-0, 0-2)
Första perioden
0-1 (09.15) Karolina Klubalova (Ellen Bäckstedt)
1-1 (13.48) Emelie Wibron (Nellie Öhgren)
2-1 (16.21) Emelie Wibron (Moa Johansson)
2-2 (18.43) Karolina Klubalova (Ellen Bäckstedt)
Andra perioden
-
Tredje perioden
3-2 (08.03) Emelie Wibron (Linn Larsson)
4-2 (11.40) Maja Viström (Veera Kauppi)
Innebandy är en sport för alla och det ska vara enkelt att vara med. Alla ska kunna finna samma glädje i sporten oavsett förutsättning. Barn, ungdomar och motionärer ska känna likadant kring innebandy som dem som utövar den på elitnivå.
Över 500 000 svenskar spelar innebandy regelbundet i lag, på jobbet, med kompisar eller i skolan.
Det finns omkring 112 000 licensierade spelare och innebandyn är i dag Sveriges näst största lagidrott.
Följ Svensk Innebandy
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Innebandy
Tony Holmer utses till tillförordnad generalsekreterare15.10.2026 12:16:14 CEST | Pressmeddelande
Förbundsstyrelsen i Svenska Innebandyförbundet har beslutat att utse Tony Holmer till tillförordnad generalsekreterare under en period om fyra månader, med möjlighet till förlängning. Tony Holmer tillträder uppdraget den 1 november 2026.
Hörnsten om truppen till VM-kvalet: "Bygga vidare på samma grund"15.10.2026 10:28:04 CEST | Pressmeddelande
Peter Hörnsten har tagit ut sin andra trupp som förbundskapten för damlandslaget. Nästa uppgift är VM-kvalet i Lettland, Riga den 11-15 november, där kontinuitet präglar uttagningen och laget ska fortsätta bygga vidare på spelet från Euro Floorball Tour (EFT).
Christer Abrahamsson lämnar rollen som generalsekreterare9.10.2026 19:06:05 CEST | Pressmeddelande
Svenska Innebandyförbundets generalsekreterare Christer Abrahamsson har meddelat förbundsstyrelsen att han säger upp sin tjänst för att gå vidare till ett nytt uppdrag utanför Svensk Innebandy.
Här är herrlandslagets trupp till VM-genrepet: "Lite nytt blod in i gruppen"1.10.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med VM runt hörnet har det blivit dags för herrlandslagets genrep. Det här när Sverige ställs mot Finland och Lettland i en ny trenationsturnering. Här är Sveriges trupp till VM-genrepet.
Välkommen till upptaktsträffen för Svenska Superligan säsongen 2026/273.9.2026 16:42:25 CEST | Pressmeddelande
Svenska Innebandyförbundet bjuder in till den årliga upptaktsträffen för SSL-säsongen 2026/27. På plats finns representanter från samtliga SSL-lag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum