Två personer anhållna efter insats i Göteborg
27.4.2026 10:48:55 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Två personer under 18 år har under natten anhållits på sannolika skäl misstänkta för grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor efter en polisinsats vid Nordstan i Göteborg på söndagskvällen, då två farliga föremål anträffades.
– Det är väldigt tidigt i utredningen och vi arbetar med att klarlägga händelseförloppet genom teknisk utredning och förhör. Det går i nuläget inte att utesluta att det kan finnas fler personer involverade i detta, säger kammaråklagare Hanna Rosqvist.
Senast på torsdag kl. 12 måste åklagaren ta ställning till om de anhållna ska begäras häktade eller försättas på fri fot.
Åklagarmyndighetens ärendenummer: AM-64804-26.
Åklagaren har inte möjlighet att vara tillgänglig för media och har ingen ytterligare information att lämna i nuläget.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Lägesuppdatering i ärendet i Sigtuna9.10.2026 16:31:05 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren lämnar en uppdatering om ärendet i Sigtuna där tre män är anhållna.
Man begärd häktad misstänkt för mord i Malmö9.10.2026 15:03:48 CEST | Pressmeddelande
En man i 50-årsåldern har i dag begärts häktad. Åklagaren är tillgänglig för telefonintervjuer efter häktningsförhandlingen.
Tre personer anhållna för allvarligt brott i Sigtuna9.10.2026 09:55:13 CEST | Pressmeddelande
Åklagare Lisa dos Santos bekräftar att det har skett en polisinsats vid Sigtuna internatskola under torsdagskvällen den 8 oktober 2026 med anledning av misstanke om brott och att det har skett frihetsberövanden i samband med denna.
Anhållande hävt i ärendet med bussolyckan utanför Alvesta8.10.2026 11:57:26 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har hävt anhållandet för den man som suttit frihetsberövad efter bussolyckan utanför Alvesta den 5 oktober.
En anhållen efter bussolycka utanför Alvesta6.10.2026 11:41:24 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har anhållit en man i 60-årsåldern på sannolika skäl misstänkt för vållande till annans död efter bussolyckan på riksväg 25 på måndagen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum