Rapport lyfter utvecklingsområden
27.4.2026 11:43:06 CEST | Transportstyrelsen | Nyheter
Fordonsbesiktningsmarknaden fungerar i flera delar bra – men i en ny rapport lyfts också områden som behöver förbättras:
– Det handlar om bättre efterlevnad av regler, mer harmoniserade bedömningar och arbetet med att förebygga oegentligheter, säger Patrik Andersson, utredare vid Transportstyrelsen.

Sedan 2010 har Transportstyrelsen haft i uppdrag att årligen kontrollera hur besiktningsbranschen fungerar utifrån trafiksäkerhet, miljö, prisutveckling, teknikutveckling och tillgänglighet.
Den senaste rapporten visar att marknaden i många delar fungerar bra. En större del av besiktningarna som granskats är väl utförda, men det finns också brister och områden som behöver utvecklas.
Besiktningspriserna ökar – tillgängligheten fortsatt god
När det gäller prisutveckling har avgifterna för kontrollbesiktning och efterkontroller ökat mer än konsumentprisindex.
Vad gäller tillgängligheten så bedöms den vara god, med få inkomna klagomål och ett ökat antal stationer och tekniker. Andelen kvinnliga tekniker minskar dock något från 13 till 10 procent.
Erfarenheterna från tillsynen väntas bidra till regeländringar som kan komma att beslutas under 2026.
Förebygga mutor och bedrägerier
På grund av oegentligheter förelade Transportstyrelsen fordonsägare att på nytt genomgå en kontrollbesiktning, totalt handlade det om 17 fordon under 2025. Arbetet med att förebygga och hitta metoder för att upptäcka oegentligheter inom branschen är ett av flera fokusområden under näst kommande år.
– Vi ser med oro på att oegentligheter fortsätter förekomma inom besiktningsbranschen, säger Patrik Andersson, utredare.
Nyckelord
Kontakter
Transportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seLänkar
Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 13 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Introduktionsutbildningen tas bort – det här behöver du ha koll på30.7.2026 08:05:00 CEST | Pressmeddelande
Från och med den 1 augusti 2026 slopas kravet på introduktionsutbildning för handledare och elever vid privat övningskörning för behörighet B. – Det ställs fortfarande krav på både handledare och elev. Den som ska handleda behöver skicka in en ansökan till Transportstyrelsen och uppfylla kraven för att bli godkänd som handledare. Eleven behöver ha ett giltigt körkortstillstånd, säger Katarina Norén, enhetschef vid Transportstyrelsen.
Transportstyrelsen ser över elsparkcykelregler27.7.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Transportstyrelsen har påbörjat ett arbete med att se över de regler som styr användning av elsparkcyklar. Syftet är undersöka om dagens regler är ändamålsenliga eller om de behöver revideras och kompletteras.
Utbildningen för yrkesförare förnyas1.7.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Nu genomförs förändringar för att modernisera yrkesförarutbildningen: – Det kommer att bli möjligt med distansundervisning som inte är lärarledd, det som kallas e-lärande, och en del av körträningen kommer att kunna göras i en avancerad simulator, säger Mats Hjälm, utredare vid Transportstyrelsen
A-traktorer i Sundsvall och mopedbilar i Kungsbacka – hur ser det ut i resten av Sverige?29.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sundsvalls kommun är den kommun i landet med överlägset flest registrerade A-traktorer. Kungsbacka kommun i Hallands län toppar ligan när det gäller antal registrerade mopedbilar. Var mer i landet finns det många fordon med LGF-skyltar? Transportstyrelsen har svaret.
70 personer omkom i vägtrafiken årets första månader16.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Preliminär statistik från Transportstyrelsen visar att 70 personer miste livet i vägtrafiken under perioden januari–maj 2026. – Tyvärr ser vi ingen minskning jämfört med tidigare år. Antalet omkomna ligger på samma nivå som medel för de senaste fem åren, säger Khabat Amin, statistiker och trafiksäkerhetsanalytiker vid Transportstyrelsen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum