Lansering av Demokratiuppropet 29 april
27.4.2026 14:31:39 CEST | Akademikerförbundet SSR | Pressmeddelande
Civilsamhälle och fack varnar: hat och hot riskerar tysta väljare inför valet 2026.
Över 20 organisationer från civilsamhället och fackföreningsrörelsen lanserar den 29 april Demokratiuppropet för att stärka det demokratiska samtalet inför valrörelsen 2026. Initiativet presenteras på Bonniers Konsthall i Stockholm klockan 17:00 den 29 april.
Ta del av hela manifestet på demokratiuppropet.se
Lanseringsevent:
Onsdag 29 april 2026, kl. 17.00–19.00
Plats: Bonniers Konsthall, Torsgatan 19, Stockholm
Anmäl dig till: press@akademssr.se

Medverkar i paneldebatt gör Parisa Amiri, programledare, Åsa Wikforss, professor Stockholm universitet, Amanda Sokolnicki, politisk redaktör DN, Anne Ramberg, advokat, fd generalsekreterare Advokatsamfundet, Heike Erkers ordförande Akademikerförbundet SSR och Göran Holmqvist, generalsekreterare Forum Civ.
Närvarande är också företrädare för undertecknande organisationer.
– Vi ser hur tonläget skruvas upp, hur fakta trängs undan och hur hat och hot får människor att avstå politiken och tveka att delta i samhällsdebatten. Ett samhälle där röster tystnar av rädsla är en för svag demokrati, säger Heike Erkers ordförande Akademikerförbundet SSR.
Inför valet 2026 vill organisationerna bakom Demokratiuppropet bidra till ett mer sakligt och respektfullt offentligt samtal och uppmanar politiska företrädare att ta initiativ som stärker svensk demokrati även på längre sikt, bortom valresultat. Politikerna uppmanas även att ta ansvar för ett samhällsklimat där väljare kan fatta välgrundade beslut och där fler vågar delta.
– Demokratin behöver förkämpar, den behöver försvaras varje dag och det måste vi göra tillsammans oavsett politisk tillhörighet. Vi vill se en valrörelse som visar hur svensk demokrati inte bara ska värnas utan också stärkas, säger Lotta Sjöström Becker, generalsekreterare Kristna Fredsrörelsen.
Om Demokratiuppropet
Bakom Demokratiuppropet står ABF, Akademikerförbundet SSR, Barnfonden, Civil Rights Defenders, Diakonia, Diskrimineringsbyrån Humanitas, Fonden för mänskliga rättigheter, ForumCiv, Fremia, FUF, Ideella Sverige, IKFF, IM, KFUM Sverige, Kristna Fredsrörelsen/SweFOR, LO, Läkare i Världen, Ordfront, Oxfam Sverige, RFSU, RIO, SACO, TCO och Tisdagsklubben.
Demokratiuppropet är ett initiativ från organisationer inom civilsamhället och fackföreningsrörelsen som verkar för ett sakligt, inkluderande och respektfullt demokratiskt samtal inför valrörelsen 2026. Läs mer på demokratiuppropet.se
Nyckelord
Kontakter
Victor HarjuPresschefAkademikerförbundet SSR
Tel:070 690 44 23victor.harju@akademssr.seOm oss
Vi är det ledande fackförbundet för samhällsvetare. Du hittar oss i offentlig såväl som privat sektor. Medlemmar är beteendevetare, ekonomer, folkhälsovetare, personalvetare, socionomer och andra samhällsvetare, men också chefer och egenföretagare. Det som förenar våra över 84 000 medlemmar är att vi alla är akademiker som strävar efter ett samhälle och ett arbetsliv som tillvaratar, utvecklar och värderar akademisk kompetens.
Följ Akademikerförbundet SSR
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akademikerförbundet SSR
Varmt välkommen till Manifestation för att stoppa angiverilagen13.6.2026 13:31:30 CEST | Pressinbjudan
Vi manifesterar på Norrbro i Stockholm mot en angiverilag och för en human migrationspolitik. Det sker i morgon söndag 14 maj klockan 12:00. Debatten om angiverilagen är i riksdagen i morgon efter klockan 12:00. Voteringen är sedan på måndagen efter klockan 16:00. Vi är nu 18 medarrangörer till manifestationen på söndag.
Klokt att stoppa 13-åringsfängelse11.6.2026 10:09:53 CEST | Pressmeddelande
Riksdagen har lyssnat på personalen i Kriminalvården, SiS och Socialtjänsten och regeringen drar idag tillbaka lagförslaget om 13-åringar i fängelse. Nu kommer Regeringen att återkomma med förslag om 14-åringar.
Regeringens arbetsmiljöstrategi en besvikelse4.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Regeringen har presenterat sin nya arbetsmiljöstrategi för de kommande fem åren, ett helt avgörande dokument för arbetsmarknadens parter, som tyvärr inte innehåller vad vi hade behövt. Akademikerförbundet SSR saknar tydlighet kring hur införande av AI och nya tekniska lösningar ska hanteras på arbetsplatsen. Vi saknar även tydligheten att våld i nära relationer också är en fråga för arbetslivet.
Rapport: Välfärden avgör valet29.5.2026 07:40:57 CEST | Pressmeddelande
I en ny rapport från Facken i välfärden, som samlar 1,2 miljoner medlemmar, uppger välfärdens anställda att partiernas svar kring välfärden kommer att vara avgörande för hur de röstar i höstens val. Varannan anställd anser att den egna verksamheten saknar resurser och sex av tio menar att det är för lite fokus på välfärden i den politiska debatten.
Rapportsläpp: välfärdens medarbetare kan avgöra valet22.5.2026 13:36:14 CEST | Pressmeddelande
Välkommen på releaseseminarium om Facken i Välfärdens stora valenkät. Facken i välfärden. Tid: Fredag 29 maj 12.00 - 13:00, lunch från 11.30. Plats: hos Vision på Kungsgatan 28A i Stockholm.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum