Skogsstyrelsen startar övervakning av granbarkborre i stormdrabbade områden
28.4.2026 08:19:01 CEST | Skogsstyrelsen | Pressmeddelande
Med hjälp av fällor börjar nu Skogsstyrelsen övervaka granbarkborrens svärmning i spåren efter stormarna Johannes och Dave. När vårvärmen kommer vaknar granbarkborrarna och nedblåsta granar är lättaste bytet för insekterna.

Nedblåsta granar som inte hunnit tas omhand efter vinterns stormar är attraktiva för granbarkborrarna att föröka sig i. I Gävleborgs, Dalarnas och Västernorrlands län ligger det fortfarande mycket virke kvar efter stormen Johannes som fällde närmare 11 miljoner kubikmeter. Stormen Dave som drog in över Götaland i april fällde drygt två miljoner kubikmeter med en betydande mängd spridda vindfällen.
– När svärmningen kommer i gång blir det viktigt att ha koll på om nedblåsta granar blir angripna. Efter ett angrepp tar det ungefär åtta veckor innan de nyutvecklade granbarkborrarna lämnar trädet, så vill vi ha bort insekterna från skogen är det inom detta smala tidsfönster som virket måste ut, säger Mattias Sparf, skadesamordnare på Skogsstyrelsen.
Om de nedblåsta granarna blir liggande i skogen ökar risken för att granbarkborrarna massförökar sig och att det blir angrepp på stående träd längre fram.
Lärdom av tidigare stormar
Det senaste stora granbarkborreutbrottet i framför allt Götaland orsakades av den extremt torra sommaren 2018. Tidigare utbrott har dock oftast varit kopplade till större stormar och nedblåsta granar som blivit liggande.
– Efter stormen Gudrun i södra Sverige 2005 blev det omfattande angrepp av granbarkborre de kommande åren som en följd av att de förökat sig i de nedblåsta granarna. Nu är det inte lika stora mängder gran som blåst ner, men historien har lärt oss att det är otroligt viktigt att ta rätt på vindfällen för att förebygga angrepp på stående skog, säger Mattias Sparf.
Råd till drabbade skogsägare
Skogsstyrelsens råd till markägare i stormdrabbade områden:
- Prioritera om möjligt att ta hand om nedblåsta granar framför andra trädslag
- Följ Skogsstyrelsens svärmningsövervakning för att se när det är risk för angrepp på nedblåsta granar.
- Kontrollera vindfällen av gran kontinuerligt under svärmningsperioden. Ett vanligt tecken på angrepp är små högar av rödbrunt borrmjöl på stammen.
- Om vindfällen angrips – se till att få ut virket ur skogen medan insekterna fortfarande finns kvar i barken. Ett alternativ kan vara att ta bort barken på virket så att ägg och larver dör.
Kontakt:
Mattias Sparf, regionskadesamordnare, 010-172 12 55, mattias.sparf@skogsstyrelsen.se
Skogsstyrelsens presstjänst: 010-172 10 04, presstjanst@skogsstyrelsen.se
Vår presstjänst är tillgänglig vardagar kl. 8.00–16.30
Fakta – Granbarkborrens svärmning
Granbarkborren svärmning beror på temperaturen. Den måste ha minst + 18 grader i luften för att kunna flyga. Det måste dessutom ha varit plusgrader hela dygnet någon vecka innan den kan börja svärma.
Skogsstyrelsens svärmningsövervakning görs med hjälp av barkborrefällor som töms en gång i veckan. Om det är en stor mängd granbarkborrar i fällorna tyder det på att svärmningen är i gång och att det finns risk för angrepp.
Under 2026 har Skogsstyrelsen fällor på 17 platser i de områden som drabbats hårdast av vinterns stormar. Skogsstyrelsen visar också resultatet från de sex fällor som Stora Enso har utplacerade.
Mer om granbarkborren: Granbarkborre - Skogsstyrelsen
Mer om svärmningsövervakningen: Svärmningsövervakning - Skogsstyrelsen
Följ Skogsstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Skogsstyrelsen
Premiär: Skogens karta samlar skogsbrukets viktigaste beslutsunderlag5.10.2026 07:33:09 CEST | Pressmeddelande
Idag är det premiär för Skogens karta – en ny digital karta från Skogsstyrelsen som samlar tre av myndighetens mest använda kartverktyg i en gemensam plattform. Här kan skogsbruket bland annat beräkna mängden virke men också se var det kan finnas värdefulla skogsmiljöer, fornfynd och risk för skogsskador.
Miljömålet för skogen: Bråttom med insatser som vänder utvecklingen1.10.2026 10:06:38 CEST | Pressmeddelande
Det behövs skyndsamma insatser för att vända den negativa utvecklingen av miljötillståndet i Sveriges skogar. Bra insatser görs, men det behövs betydligt mer. Det visar Skogsstyrelsens fördjupade utvärdering av miljökvalitetsmålet Levande skogar. Myndigheten presenterar nu förslag som bland annat syftar till att bevara skogar med höga naturvärden.
Prognos 2026: avverkningen minskar till historiskt låg nivå22.9.2026 09:41:30 CEST | Pressmeddelande
Årets avverkning beräknas bli 2,4 miljoner kubikmeter lägre än avverkningen 2025. Detta visar en ny prognos från Skogsstyrelsen. Om prognosen stämmer är det den lägsta nivån på nästan 15 år.
Fortsatt stora skador på skog i norr av hjortdjurens bete13.8.2026 08:53:50 CEST | Pressmeddelande
Skadorna i den norrländska skogen av älgens och andra vilda hjortdjurs bete, är fortsatt på en allvarligt hög nivå. Det visar de nationella resultaten från Skogsstyrelsens inventering. Omkring var tionde ungtall har fått en viltbetesskada senaste året med undantag av Västernorrland som uppvisar stora förbättringar.
Fortsatt stora skador på skogen av hjortdjurens bete13.8.2026 08:50:34 CEST | Pressmeddelande
Skadorna i den svenska skogen av älgens och andra vilda hjortdjurs bete, är fortsatt på en allvarligt hög nivå. Det visar de nationella resultaten från Skogsstyrelsens inventering. Var tionde ungtall har fått en viltbetesskada senaste året och det är i nivå med tidigare års inventeringar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum