Johanna Redelius ny vd på Aventus
29.4.2026 09:00:00 CEST | Folkuniversitetet | Pressmeddelande
Den 8 juni tillträder Johanna Redelius som vd på Aventus AB, ett bolag som ägs av Folkuniversitetet och har 40 års erfarenhet av att leverera karriärtjänster för omställning och outplacement.

Johanna Redelius kommer närmast från rollen som enhetschef för livslångt lärande vid RISE – Research Institutes of Sweden. I den tjänsten har hon haft ett övergripande ansvar för strategisk inriktning och affärs- och verksamhetsutveckling i nära samverkan med offentlig sektor, näringsliv och akademi.
Tidigare har Johanna Redelius varit chef för kompetensförsörjning inom Göteborgsregionens kommunalförbund (GR), där hon ledde och samordnade omfattande regionala och nationella uppdrag. Arbetet omfattade bland annat stora omställningsinitiativ, sektorsövergripande samverkan samt utveckling av hållbara system för kompetensförsörjning i regionen.
– Min drivkraft har alltid varit att skapa förutsättningar för människor och verksamheter att växa. Jag brinner för det livslånga lärandet i en föränderlig omvärld där människor kommer behöva byta riktning, kompetens och identitet flera gånger i arbetslivet. Detta kräver stöd som kombinerar struktur, mod, mänsklighet och professionell vägledning, säger Johanna Redelius.
– Jag ser fram emot att bidra till Aventus nästa utvecklingsfas och möjligheten att få leda ett värderingsstyrt bolag med stark samhällsnytta och att vidareutveckla både verksamhet, affär och kvalitet tillsammans med Aventus kompetenta medarbetare, fortsätter hon.
Johanna Flanke, stiftelserektor för Folkuniversitetet, Region väst och styrelseordförande för Aventus, är glad att få hälsa Johanna Redelius välkommen som ny vd.
– Johanna har ett starkt och genuint engagemang för människors utveckling och en imponerande förmåga att omsätta strategi i praktiken. Tillsammans med alla våra engagerade och kompetenta medarbetare inom Aventus känns det både tryggt och inspirerande att ta nästa steg i verksamhetens utveckling.
Aventus AB bildades 1986 och ägs av Folkuniversitetet, Stiftelsen Kursverksamheten vid Göteborgs universitet. Aventus stärker individer och matchar talanger genom rekryteringstjänster, jobbcoachning och rådgivning.
Nyckelord
Kontakter
Johanna FlankeStiftelserektorFolkuniversitetet, Region väst
Tel:076-335 01 31johanna.flanke@folkuniversitetet.seJohanna RedeliusTillträdande vdAventus AB
Tel:070-350 78 32Folkuniversitetet – kunskap förändrar
Folkuniversitetet är ett studieförbund som bedriver folkbildning och vuxenutbildning över hela landet. Det är bildat av de fem stiftelserna Kursverksamheten vid Stockholms, Uppsala, Göteborgs, Lunds respektive Umeå universitet. Folkuniversitetet är en idéburen organisation, fristående från partipolitiska, religiösa och kommersiella särintressen.
Följ Folkuniversitetet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Folkuniversitetet
Sommarbalett för barn och vuxna i Malmö28.4.2026 07:02:00 CEST | Pressmeddelande
Folkuniversitetet lanserar ett helt nytt utbud av balettkurser i Malmö, för både barn och vuxna. Undervisningen sker i de inspirerande lokalerna på Skånes Dansteater. Den 16 maj bjuds det in till öppet hus, där det finns möjlighet att prova på balettlektioner helt kostnadsfritt.
Louise Rich utsedd till ny rektor på Balettakademien23.4.2026 14:00:07 CEST | Pressmeddelande
Balettakademien i Stockholm tar nästa steg in i framtiden och utser Louise Rich till ny rektor. Med en gedigen bakgrund inom nordisk scenkonst och erfarenhet från några av de mest framgångsrika produktionerna på Kulturhuset Stadsteatern, tillträder hon posten den 1 september 2026.
Studieförbunden kraftsamlar för demokratin22.4.2026 10:22:36 CEST | Pressmeddelande
Ale kommun gör gemensam sak med studieförbunden i en kraftsamling för demokratin.
Bokklubb för herrar gör succé i Ängelholm20.4.2026 09:05:23 CEST | Pressmeddelande
En tisdag i månaden förvandlas Åvalla församlingsgård i Ängelholm till en mötesplats för samtal, skratt och boktips. Bakom den uppskattade bokklubben står den pensionerade språkläraren Ulf Carlin.
Folkuniversitetet etablerar sig i Ystad14.4.2026 07:02:00 CEST | Pressmeddelande
I sommar öppnar Folkuniversitetet dörrarna till nya lokaler på regementsområdet i Ystad och bjuder in till en kreativ mötesplats för alla åldrar. Med sommarkurser i både keramik och konsthistoria vill Folkuniversitetet främja folkbildning och stärka det lokala kulturlivet i sydöstra Skåne.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
