Nytt elitlicensreglemente för innebandyn träder i kraft 1 maj 2026
29.4.2026 12:08:07 CEST | Svensk Innebandy | Pressmeddelande
Svenska Innebandyförbundets förbundsstyrelse har den 24 april beslutat om ett uppdaterat elitlicensreglemente som träder i kraft den 1 maj 2026. Syftet är att skapa tydligare krav, stärka den ekonomiska stabiliteten i föreningarna och en långsiktigt hållbar utveckling av Svensk Innebandy.

De nya reglerna börjar tillämpas från och med räkenskapsår som inleds efter ikraftträdandet och får därmed fullt genomslag i kommande licensprövningen 2027.
– De uppdaterade reglerna är ett resultat av ett omfattande arbete där tidigare erfarenheter från licensprövningen, dialog med föreningar samt behovet av ökad tydlighet har legat till grund, säger Hermine Dahlerus, ekonomi och administrativ chef samt adjungerad tjänsteperson i Licensnämnden.
– Syftet är att skapa tydligare krav, stärka den ekonomiska stabiliteten i föreningarna och en långsiktigt hållbar utveckling av Svensk innebandy
Viktiga förändringar i korthet
- Höjt kapitalkrav i SSL
Kravet på eget kapital i Svenska Superligan (SSL) höjs till 50 000 kronor. Förändringen syftar till att stärka långsiktigheten i föreningarnas ekonomi.
Gäller från och med den 1 maj 2027 och omfattar räkenskapsår som påbörjas detta datum eller senare. - Nya regler avseende skulder till SIBF och SDF
Föreningar får inte ha förfallna skulder till Svenska Innebandyförbundet (SIBF) eller berört Specialdistriktsförbund (SDF) som överstiger en tiondels prisbasbelopp vid tidpunkten för licensprövning.
Gäller från och med den 1 maj 2026 och omfattar räkenskapsår som påbörjas detta datum eller senare.
- Skärpt krav på skatter och avgifter
Föreningar ska ha betalat skatter och avgifter i rätt tid. Revisionsberättelsen får inte innehålla anmärkningar på obetalda eller försenade skatter.
Gäller från och med den 1 maj 2026 och omfattar räkenskapsår som påbörjas detta datum eller senare. - Redovisningsregler
Division 1 Herr får möjlighet att lämna årsbokslut i stället för årsredovisning enligt K2/K3. SSL och Allsvenskan behåller kravet på full årsredovisning enligt K2/K3. RF:s riktlinjer Idrottens redovisning integreras som norm.
Gäller från och med den 1 maj 2026 och omfattar räkenskapsår som påbörjas detta datum eller senare. - Justerad tidsplan
Inlämning av handlingar flyttas från 1 augusti till 1 september.
Gäller från och med den 1 maj 2026 och införs omedelbart till licensprövningen 2026. - Förtydligade administrativa processer.
Möjlighet för föreningar under handlingsplan att lämna förhandsbesked om att kapitalkravet inte kommer att uppnås. - Hantering av förlängt spelår kopplat till elitlicens
Reglementet har kompletterats med tydliga bestämmelser för hur matcher som spelas efter räkenskapsårets utgång ska hanteras inom ramen för elitlicensprövningen.
Förslaget till nytt reglemente har skickats ut till samtliga 106 förbundsserieföreningar samt 19 SDF på remiss.
Kontakter
Hermine Dahlerus
Tel:08-410 298 14hermine.dahlerus@innebandy.seInnebandy är en sport för alla och det ska vara enkelt att vara med. Alla ska kunna finna samma glädje i sporten oavsett förutsättning. Barn, ungdomar och motionärer ska känna likadant kring innebandy som dem som utövar den på elitnivå.
Över 500 000 svenskar spelar innebandy regelbundet i lag, på jobbet, med kompisar eller i skolan.
Det finns omkring 112 000 licensierade spelare och innebandyn är i dag Sveriges näst största lagidrott.
Följ Svensk Innebandy
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Innebandy
U19-herrarna samlas på Bosön – 34 spelare kallas: ”Den viktiga perioden är den som kommer nu”29.4.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med tre samlingar kvar till VM är det nu dags för U19-herrarna att bege sig till Bosön. Till lägret på Bosön har förbundskapten kallat 34 spelare.
Storvreta IBK är svenska mästare – för fjärde året i rad25.4.2026 18:11:19 CEST | Pressmeddelande
SM-finalen mellan ärkerivalerna Storvreta och Falun blev precis så tät och dramatisk som många hade förväntat sig. Matchen svängde fram och tillbaka, och när slutsignalen väl ljöd var det de rödklädda som ännu en gång stod överst, efter ett sent avgörande som fastställde 3-2.
Thorengruppen IBK är svenska mästare – för sjätte gången25.4.2026 15:23:45 CEST | Pressmeddelande
Finalen mellan Thorengruppen IBK och FBC Kalmarsund blev en jämn match. Två mål i den tredje perioden sänkte Kalmarsund och gav Thorengruppen sitt sjätte raka SM-guld.
Se SM-finalen på Innebandy Play och Viaplay Sport23.4.2026 15:00:37 CEST | Pressmeddelande
SM-finalen 2026 avgörs på lördag i Avicii Arena. Förutom en kostnadsfri sändning på Innebandy Play står det nu klart att säsongens höjdpunkt även visas på TV-kanalen Viaplay Sport.
Dubbla SM-guld till RIG Umeå IBF19.4.2026 19:41:05 CEST | Pressmeddelande
RIG Umeå IBF tog hem dubbla SM-guld under Junior-SM när både dam- och herrlaget klev högst upp på pallen. Herrarna vann HJ18-finalen mot Pixbo med 8–5, medan damerna besegrade Rönnby med 6–2. En helg som kröntes med full utdelning för Umeålaget.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum