Fortsatt dystra utsikter i ekonomin
29.4.2026 15:56:51 CEST | Teknikföretagen | Pressmeddelande
Idag publicerades ett antal viktiga indikatorer för svensk ekonomi. Teknikföretagens analys visar att bilden är mer oroande än den ser ut – konsekvenserna av osäkerheten kring Hormuzsundet har sannolikt ännu inte fått fullt genomslag i ekonomin. Uppgångar i företagens prisplaner kan vara ett tidigt tecken på att kostnadsökningar är på väg in i produktionsledet.

– Både hårda siffror och känslor hos företag och hushåll pekar på att vi har fortsatt dystra tider framför oss. De preliminära BNP-siffrorna indikerar ett svagt kvartal, även om det finns uppåtgående tendenser mot slutet. Samtidigt som både hushåll och företag har en allt mindre positiv syn på ekonomi och möjligheter framåt, säger Erik Spector, Chefekonom på Teknikföretagen.
– Vi ser en tydlig risk att konsekvenserna av det osäkra omvärldsläget, tillsammans med högre energipriser på grund av Hormuzkrisen, blir ännu sämre än vad företagen just nu tror. Risken är att vi hamnar i ett läge med stigande produktionskostnader i kombination med en vikande efterfrågan. Det skulle vara en ganska tuff ekonomisk situation som tyvärr inte är helt osannolik, avslutar Erik Spector.
Här kan man ta del av analysen i sin helhet, i det Ekonomiska nyhetsbrevet från Teknikföretagens ekonomiska analysavdelning - Stabila indikationer döljer växande risker
Teknikföretagen representerar över 4 500 medlemsföretag, som tillsammans står för 1/3 av svensk export, närmare 40 procent av börsvärdet och över 1 miljon jobb. Teknikföretagens ekonomiska analysavdelning blev tidigare i vår, av Konjunkturinstitutet, utsedda till Sveriges bästa prognosmakare.
Nyckelord
Kontakter
Jonas NyströmPresschef
Tel:+46 8 782 0826jonas.nystrom@teknikforetagen.seVI ÄR TEKNIKSVERIGE
Den svenska teknikbranschen driver innovation, skapar arbetstillfällen och banar väg för framtidens hållbara lösningar. Tillsammans är vi en kraft att räkna med.
Följ Teknikföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Teknikföretagen
Nya siffror: tre gånger fler sjukskriver sig utan karens11.9.2026 10:24:07 CEST | Pressmeddelande
Om karensavdraget slopas skulle andelen som sjukskriver sig mer än fördubblas, enligt en färsk Demoskop-undersökning. 15 procent uppger att de skulle vara hemma oftare – en ökning som motsvarar omkring 500 000 personer.
Äntligen bred politisk enighet kring Teknikråd10.9.2026 16:23:34 CEST | Pressmeddelande
Idag kom beskedet från Socialdemokraterna att man vill se en Teknikchef på Rosenbad. Tidigare i veckan presenterade Moderaterna förslaget om ett AI-råd, som samlar näringsliv, akademi och offentlig sektor. Teknikföretagen har länge efterfrågat ett Teknikråd, direkt underställt statsministern, och välkomnar att de två regeringsbärande partierna nu är inne på samma spår.
Positiva signaler i teknikindustrin10.9.2026 10:04:23 CEST | Pressmeddelande
Affärsläget i teknikindustrin stärktes under det tredje kvartalet 2026 och uppvisar nu ett indextal något över normalvärdet. Samtidigt gick nettotalet över orderingången tillbaka marginellt jämfört med föregående kvartal, men är fortsatt på en positiv nivå. Det visar Teknikföretagens Konjunkturbarometer för det tredje kvartalet som publiceras idag.
PISA-resultat visar på svensk kunskapskollaps8.9.2026 10:57:01 CEST | Pressmeddelande
Pia Sandvik, VD Teknikföretagen kommenterar dagens PISA-resultat.
"Dags att prioritera industrin"27.8.2026 15:55:00 CEST | Pressmeddelande
Kommentar från Teknikföretagens chefekonom, Erik Spector, med anledning av finansminister Elisabeth Svantessons pressträff om det ekonomiska läget.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum