Göteborg & Co AB

Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer - folkfesten tar tillbaka stadens paradgata

5.5.2026 08:24:01 CEST | Göteborg & Co AB | Pressmeddelande

Dela

En stor scen på Götaplatsen, dansbana i Bältespännarparken, större matutbud än någonsin och mer av Göteborg. Dessutom stängs övre delen av Avenyn av så att folkfesten flyttar ut på gatorna igen. Det är några av nyheterna när Göteborgs egen stadsfestival genomförs under nygamla namnet Göteborgskalaset.

Konsert på Götaplatsen med en stor publik och scenbelysning.
Konsert på Götaplatsen Quadfoto

Med ökat anslag i ryggen växer Göteborgskalaset 2026. Festivalen tar mer plats i stadskärnan – från Götaplatsen och Avenyn till Bältespännarparken, Kungstorget, Grönsakstorget och Kungsparken.

I december kom nyheten att festivalens stora scen blir på Götaplatsen. Nu står det också klart att hela området runt övre Avenyn stängs av för trafik under festivaldagarna. Här flyttar restauranger och barer ut på gatan och skapar en levande mötesplats före och efter konserterna.

– Många kommer ihåg hur det var på 90-talet då Avenyn stängdes av under kalaset och man kunde sitta ute och äta och dricka tillsammans mitt på paradgatan.  Vi vill ta med oss den känslan och skapa något för dagens Göteborg, säger Anna Mjörnvik, projektledare för Göteborgskalaset.

Satsningen är ett resultat av nära samverkan med krögarna på Avenyn och stadens förvaltningar.

Nytt för i år är också att dansen får en egen plats i Bältespännarparken. Här utlovas möjlighet att prova olika dansstilar, allt från bugg till Bollywood, men också att ta del av dansföreställningar. Lokala aktörer finns på plats för att erbjuda mat och dryck. 

Även på Grönsakstorget blir det lokalt, där kommer publiken kunna upptäcka nya band och artister – rakt från garaget eller replokalen och upp på scenen. Satsningen är en del i att ge fler oetablerade akter möjlighet att höras och synas i ett större sammanhang.

- I år lägger vi extra fokus på att samarbeta med lokala aktörer och att lyfta artister från Göteborg, både etablerade och oetablerade.  Allt är inte lokalt, men mycket. Vi vill spegla det bästa av Göteborg idag, atmosfären, det varma, det levande och det kreativa, säger Anna Mjörnvik.

Likt tidigare år är Basargatan och Kungstorget en stor festplats, med Streetfoodfestivalen samt scenunderhållning och konserter. I Kungsparken tar Dans- och teaterfestivalen plats med ett program för barn och familj med cirkus och prova på-aktiviteter.

Samtliga festplatser ligger inom gångavstånd i centrala staden vilket gör det enkelt för besökarna att röra sig mellan olika delar av festivalen och upptäcka mer längs vägen.

- Vi är väldigt glada för möjligheten att i år kunna satsa extra stort på stadens egen festival och ge alla göteborgare chansen att mötas och känna gemenskap. Vi hoppas såklart att detta kan bli bestående så Göteborgskalaset kan fortsätta vara en stor och älskad folkfest för göteborgarna, säger Anna Mjörnvik.  

Göteborgskalaset äger rum 27–30 augusti och programmet släpps i början av sommaren. Festivalen är gratis och öppen för alla.

Mer information: 

www.goteborgskalaset.se

Kontakter

Bilder

Konsert på Götaplatsen med en stor publik och scenbelysning.
Konsert på Götaplatsen
Quadfoto
Ladda ned bild

Om oss

Göteborg & Co:s mål är att få fler att upptäcka och välja Göteborg.
Det görs genom att i bred samverkan leda och driva utvecklingen av Göteborg som hållbar destination, så att alla som lever och verkar här gynnas av en växande besöksnäring.

Göteborg & Co är moderbolag i klustret Turism, Kultur & Evenemang där Liseberg, Got Event och Göteborgs Stadsteater ingår. Göteborg & Co är en del av Göteborgs Stad.

Ladda ner bilder från vår mediabank.

Följ Göteborg & Co AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Göteborg & Co AB

Göteborg först i världen – visar vägen med internationell lansering av digitala site visits15.5.2026 09:30:23 CEST | Pressmeddelande

Digitala Site Visits gör det möjligt för mötesarrangörer att ta del av Göteborg i interaktiva 3D-miljöer innan de fysiskt besöker staden. Det är ett verktyg som inte bara är unikt globalt, utan också skapar nya förutsättningar i jakten på nya möten och kongresser. Den 19 maj lanseras Digital Site Visits inför hela branschen på IMEX Frankfurt 2026.

Explore Gothenburg wherever you are – international launch of Digital Site Visits at IMEX 202613.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

Gothenburg is taking the next step in developing digital site visits. What was a vision just a year ago has now become a fully developed solution, ready to use. The tool will be launched internationally at IMEX Frankfurt 2026 next week, giving meeting organisers the opportunity to explore the destination remotely during the decision-making and planning process. The initiative is gathered under the concept Welcome to Gothenburg – Wherever you are, reflecting how the destination can be made accessible regardless of where an organiser is located, before travelling to the city.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye