Inställda avgångar ökade kostnaderna för kundomhändertagande
30.4.2026 10:00:00 CEST | SJ | Pressmeddelande
Under kvartalet påverkades utbud och resande inom den kommersiella trafiken av inställda avgångar på grund av utmanande väderförhållanden och fordonsbrist. Inställda avgångar påverkade biljettintäkterna negativt och medförde ökade kostnader för kundomhändertagande varmed rörelseresultatet för första kvartalet 2026 minskade till 34 MSEK (102). Resenärernas övergripande nöjdhet med SJ AB under de senaste 12 månaderna förbättrades trots störningarna till den högsta nivån sedan 2023.

- Vi kan inte alltid påverka trafikstörningarna, men vi ansvarar fullt ut för att på bästa sätt ta hand om dem som reser med oss, både före, under och efter resan. Resenärer har tydliga rättigheter till ersättning när resan inte går som planerat och vi gör vårt bästa för att ordna alternativa färdvägar eller ersättningstrafik. Som extra ersättning lämnar vi också vouchers vid brister i vår kvalitet. Under kvartalet var kostnaderna för kundomhändertagande väsentligt högre än föregående år, främst till följd av vintervädret i början av året, säger SJs vd och koncernchef Jonas Abrahamsson.
Kvartalets fordonsbrist orsakades av att många tåg behövde tidskrävande vinterrelaterat underhåll samtidigt som betydligt fler viltpåkörningar än normalt skedde då viltet sökte sig till plogade spår.
- Fordonstillgängligheten förbättrades successivt under perioden och var i slutet av kvartalet i princip tillbaka i ett normalläge. Men vi behöver bli snabbare på att åtgärda fordon som fått skador och få dem i trafik igen, inte minst när vintervädret sliter extra mycket och avisning krävs innan tågen kan underhållas, konstaterar Jonas Abrahamsson.
Kontakter
Peter KraméusKommunikationsstrateg
Tel:010-751 51 84peter.krameus@sj.seSJs pressavdelning (enbart för journalister)
Tel:010-751 51 84press@sj.seOm oss
SJ är ett svenskt reseföretag som erbjuder hållbara tågresor i egen regi och i samarbete med andra. SJ är ett av Sveriges grönaste varumärken och en del av lösningen för att klimatmålen ska nås.
Koncernens 6 500 medarbetare i Sverige och Norge bidrar alla till ökat tågresande – SJ för Sverige framåt.
Följ SJ
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SJ
Nu öppnar ansökan till SJ StudioStage på Way Out West29.4.2026 10:00:05 CEST | Pressmeddelande
SJ StudioStage har utvecklats till en riktig språngbräda in i musikvärlden för oetablerade artister. Flera deltagare, både från 2024 och 2025, tillhör nu några av de mest hajpade artisterna i Sverige. Nu startar tredje upplagan av SJ StudioStage och de som antas får spela på Way Out West i sommar.
Inställda X2000‑avgångar med anledning av hjulfel27.4.2026 07:57:45 CEST | Pressmeddelande
Med anledning av en händelse som inträffade under söndagen, då ett hjulfel upptäcktes på ett av hjulen på ett X2000‑tåg, vidtar SJ försiktighetsåtgärder. I enlighet med våra rutiner och med säkerheten som högsta prioritet har vi beslutat att tills vidare ta berörda X2000‑fordon ur trafik för kontroller. Ultraljudsundersökningar av hjulparen pågår och fordon sätts tillbaka i trafik först när de är fullt kontrollerade och godkända. Arbetet sker tillsammans med våra underhållspartners. Beslutet innebär inställda X2000‑avgångar, i första hand under måndagen. Resenärer uppdateras löpande i SJs kanaler och erbjuds avbokning eller ombokning till alternativa resor. Säkerheten för våra resenärer och medarbetare går alltid först.
Ny direktör för upphandlad trafik i Sverige1.4.2026 13:30:00 CEST | Nyheter
Från och med idag utses Lena Källström till direktör för den upphandlade trafiken i Sverige och blir medlem i SJs koncernledning. Lena Källström fortsätter i sin ordinarie roll som vd för SJ Stockholmståg AB.
Många fler tågresor längs norra Ostkusten med SJs nya tåg30.3.2026 09:12:42 CEST | Pressmeddelande
Med nya tåg som rymmer fler resenärer kommer SJ kraftigt öka antalet resor Stockholm-Gävle-Sundsvall-Umeå till 2030, som mest med över 100 procent.
På konserttåget till Swedish House Mafias konsert börjar upplevelsen redan ombord27.3.2026 06:45:00 CET | Pressmeddelande
Idag, 27 mars, släpps biljetterna till SJs konserttåg till Swedish House Mafias spelning på Ullevi 29 augusti. Den som inte redan har biljett till konserten kan köpa biljett i samband med tågresan. Tåget blir en naturlig förlängning av konserten med DJ och överraskningar ombord.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum