Byggföretagen

Byggyrkena lyfts fram när Yrkes-SM invigs i dag

4.5.2026 07:00:00 CEST | Byggföretagen | Pressmeddelande

Dela

Idag invigs Yrkes-SM 2026 i Stockholm. För första gången arrangeras Sveriges största yrkestävling i huvudstaden. Mellan den 4 och 6 maj samlas unga yrkestalanger från hela landet och tusentals besökare för att se och prova på yrken, bland annat inom bygg och anläggning.

– Det är glädjande att Yrkes-SM nu äntligen hålls i Stockholm. Huvudstaden står inför stora behov av bostäder och infrastruktur, och då behövs kompetens inom många olika yrken. Yrkesutbildningar inom bygg och anläggning är en viktig del av den kompetensförsörjningen. Förhoppningsvis blir det här startskottet för fler utbildningsplatser inom bygg- och anläggning i Stockholm, säger Elin Kebert, kompetensförsörjningsexpert på Byggföretagen.
Yrkes-SM arrangeras av WorldSkills Sweden tillsammans med Stockholms stad och Region Stockholm. Byggbranschens yrkesnämnd ansvarar för flera tävlingsgrenar, bland annat anläggningsmaskinförare, betongarbete, golvläggning, murning, plattsättning och träarbete. Även andra yrkesroller i branschen synliggörs, som ställningsbyggare och anläggningsdykare.
I samband med tävlingarna arrangerar Mälardalsrådet tillsammans med Byggföretagen seminarier om hur bristen på yrkeslärare kan hanteras.

Yrkes-SM ska inspirera och öka intresset för yrkesutbildningar, synliggöra byggyrkenas möjligheter och bidra till en långsiktigt hållbar och konkurrenskraftig byggbransch. 

Byggföretagen är en bransch- och arbetsgivarorganisation för bygg-, anläggnings- och specialföretag som vill bygga Sverige på schyssta grunder.

Följ Byggföretagen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Byggföretagen

Beslut om klimatstöd till eldrivna arbetsmaskiner måste gå snabbare27.10.2026 10:00:55 CET | Pressmeddelande

Byggföretagen välkomnar Energimyndighetens förslag om utökat klimatstöd till eldrivna arbetsmaskiner - särskilt de högre stödnivåerna för små och medelstora företag. - För att fler entreprenörer ska våga investera krävs förutsägbara villkor och snabbare beslut. Stödet måste gå att räkna med redan när investeringsbeslutet fattas, säger Lars Ahlm, expert klimatpolitik och grön konkurrenskraft, Byggföretagen.

Fler ungdomar söker byggprogrammet – ökar för andra året i rad23.10.2026 10:34:51 CEST | Pressmeddelande

Antalet sökande till bygg ökar igen. Drygt 5 900 elever sökte bygg- och anläggningsprogrammet inför läsåret 2026/27. Det är en ökning med 400 elever sedan i fjol. – Allt fler ungdomar inser att bygg erbjuder fasta jobb och goda utvecklingsmöjligheter. Vi är mycket glada över söktrycket. Byggmässor, prova-på aktiviteter, öppet hus och rekommendationer från nöjda elever är några aktiviteter som givit resultat, säger Elin Kebert, expert kompetensförsörjning, Byggföretagen.

Så utvecklas byggmarknaden – län för län20.10.2026 06:01:00 CEST | Pressmeddelande

Totalt ökar bygginvesteringarna i bostäder, lokaler och anläggningar med sex procent under prognosperioden 2026-2027. Utvecklingen är starkast i regioner med investeringar kopplade till energiförsörjning och teknisk industri. - Byggmarknaden i Uppsala län sticker fortfarande ut på ett positivt sätt, men även Dalarna, Västmanland, Norrbotten och Östergötland ser starka investeringar kommande år, säger Emil Flodin, analytiker, Byggföretagen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye