Kristiansen avgår som koncernchef i Moelven
4.5.2026 09:48:08 CEST | Moelven | Pressmeddelande
Morten Kristiansen avgår som koncernchef i Moelven efter närmare 12 år i rollen. Styrelsen har utsett Vera Flatebø till tillförordnad koncernchef tills vidare.

– Morten Kristiansen har meddelat att han vill gå i pension och ställer sin plats till förfogande. Samtidigt står Moelven vid ett vägskäl och måste ställa om för att stärka lönsamheten i en utmanande marknad. Därför släpper vi nu fram nya krafter för att forma morgondagens Moelven, säger Moelvens styrelseordförande Finn Ivar Marum.
Kristiansen, som fyller 68 år i höst, gör sin sista arbetsdag den 4 maj, men kommer att vara tillgänglig för koncernen under en period framöver.
– Morten har gjort en enastående insats för Moelven under många år, och han är den koncernchef som suttit längst och levererat de bästa resultaten. Han har lyft koncernen till en ny nivå och lett Moelven med stadig hand i både med- och motvind. Det är en industriledare av sällsynt kaliber som nu tackar för sig, och vi har mycket att tacka honom för, säger Marum.
Kraftig tillväxt
Kristiansen har varit koncernchef sedan hösten 2014. Först en period som tillförordnad innan han fick rollen permanent från 2015. Under dessa år har Moelven ökat omsättningen med över sex miljarder kronor, mer än fördubblat eget kapital och investerat över fem miljarder kronor i utveckling. Samtidigt har ägarna fått utdelning på över tre miljarder kronor.
– Det har varit otroligt meningsfullt att få leda Moelven under alla dessa år. Samtidigt som Moelven står inför en förändringsprocess har jag också nått en ålder där pensionärslivet är nästa naturliga steg i karriären för mig. Därför menar jag att det är mest ändamålsenligt att släppa fram nya krafter nu utan att jag ska vara en "sjunde far i huset", säger Kristiansen.
Ett långt ledarliv
Morten Kristiansen kan se tillbaka på en innehållsrik och lång karriär i Moelven. Han började som nyutexaminerad byggnadsingenjör på Moelven Limtre 1981 och hade flera roller i bolaget fram till 1994. Efter några år utanför koncernen återvände han till Moelven år 2000 och ledde bland annat Moelven Virke innan han blev koncernchef 2014.
– Det är 45 år sedan jag kom till Moelven, och jag har fått uppleva mycket. Allt från världsrekord och spännande utvecklingsprojekt till förvärv och tillväxt och en del uppmärksamhet av olika slag. Jag är tacksam för alla inspirerande människor jag har fått arbeta med i alla delar av koncernen, det är det som har varit det viktigaste och mest givande, säger Kristiansen.
Flatebø är tillförordnad koncernchef
Styrelsen har inlett arbetet med att hitta en ny koncernchef för Moelven och har utsett Vera Flatebø till tillförordnad koncernchef tills vidare. Hon är divisionschef för Byggsystem och har arbetat i Moelven sedan hösten 2021. Dessförinnan var hon vd för Hydal Aluminium Profiler AS. Hon är 49 år och bor på Toten.
– Vi är tacksamma för att Vera Flatebø har tagit på sig detta uppdrag. Vera har gedigen ledarerfarenhet och känner Moelven väl efter snart fem år som divisionschef. Hon får ansvar och handlingsutrymme att leda koncernen tills vi har tillsatt en permanent koncernchef, säger styrelseordförande Finn Ivar Marum.
Flatebø kommer att fungera både som koncernchef och som divisionschef tills vidare.
– Det är stora skor att fylla när man tar över efter en ledare som Morten, och det har varit lärorikt och inspirerande att arbeta nära honom under de här åren. Jag ställer upp när koncernen ber om det och är redo att bidra till att Moelven fortsätter att utvecklas och kan ställa om i en krävande tid, säger Flatebø.
Kontakter
Finn Ivar MarumStyrelseordförande
Tel:+47 982 06 339fimarum@online.noMorten KristiansenTidigare koncernchef
Tel:+47 911 18 250Morten.Kristiansen@moelven.comVera FlatebøTillförordnad koncernchef och divisionschef Moelven Byggsystem
Tel:+47 99275393vera.flatebo@moelven.comBilder



Om oss
Moelven Industrier ASA är en skandinavisk industrikoncern som tillverkar hållbara produkter och tjänster för byggbranschen. Under 2025 omsatte koncernen 14,4 miljarder NOK och har cirka 2950 medarbetare. Moelvens 32 produktionsbolag är fördelade på 37 produktionsplatser i Norge och Sverige, och är organiserade i tre divisioner: Timber, Wood och Byggsystem.
Följ Moelven
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Moelven
Från trainee till vd – Ahmed Nasrullah blir ny vd för Moelven Edanesågen24.9.2026 13:52:27 CEST | Pressmeddelande
Från trainee till utvecklingsingenjör, vidare till vice vd - och nu vd för en av Moelvens största framtidssatsningar. Ahmed Nasrullah är ny vd för Moelven Edanesågen. Han efterträder Magnus Ingves, som återgår till sin roll som COO för Moelven Woods produktionsenheter.
Anders Lindh lämnar Moelven14.9.2026 10:45:35 CEST | Pressmeddelande
Anders Lindh avslutar sin tjänst som divisionschef för Moelven Timber efter tio år i rollen.
Moelven Byggmodul AB tvingas varsla 80 medarbetare på grund av låg efterfrågan10.9.2026 16:36:06 CEST | Pressmeddelande
Moelven Byggmodul AB varslar 80 medarbetare på grund av låg efterfrågan. Marknaden är fortsatt svag inte minst inom segmentet bostäder, vilket gör att företaget behöver anpassa produktionskapaciteten.
Moelven Årjäng Såg AB avvecklar sågverket8.9.2026 16:04:13 CEST | Pressmeddelande
Styrelsen för Moelven Årjäng Såg AB har tagit ett avsiktsbeslut att avveckla sågverksamheten i Årjäng. Beslutet är en följd av sågverksbranschens utmanande marknadsläge och behovet av att använda timmerråvaran så effektivt som möjligt.
Peter Broberg får mer ansvar i Moelven31.8.2026 16:25:23 CEST | Pressmeddelande
Peter Broberg, vd för Moelven Notnäs AB, blir från och med den 1 september även vd för Moelven Valåsen AB. Christer Hagberg fortsätter som vice vd. Förändringen ska stärka samarbetet mellan bolagen och skapa bättre förutsättningar att ta tillvara deras gemensamma styrkor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum