Den rödgröna majoriteten inrättar landets första specialteam mot välfärdsbrottslighet
23.1.2026 08:42:00 CET | Socialdemokraterna i Stockholms stadshus | Pressmeddelande
Välfärdsbrottslighet göder den organiserade kriminaliteten och slår direkt mot skolor, äldreomsorg och socialtjänst. Nu höjer den rödgröna majoriteten i Stockholm ribban i kampen mot fusket genom att inrätta ett nytt strategiskt och operativt specialteam i Stadshuset. Målet är att under året förhindra välfärdsbrott till ett värde av minst 100 miljoner kronor.

Varje år omsätter staden och dess bolag omkring 90 miljarder kronor och investerar ytterligare 20 miljarder. Varor och tjänster upphandlas för cirka 45 miljarder kronor och omkring 2,5 miljarder kronor betalas ut i bidrag till individer, föreningar och företag. De stora summorna gör staden till ett attraktivt mål för fuskare och kriminella nätverk.
– Varje krona som stjäls från välfärden är en krona mindre till barnen i skolan, de äldre och de som behöver samhällets stöd. Vi accepterar inte att kriminella plundrar vår gemensamma välfärd, säger Emilia Bjuggren (S), finansborgarrådskandidat.
Det nya specialteamet blir en motor i stadens arbete mot välfärdsbrottslighet och ska fungera som ett kunskapsnav för hela organisationen. Teamet ska stärka samordningen mellan stadens verksamheter, öka informationsdelningen och samarbetet med externa aktörer samt bidra till att oegentligheter upptäcks och stoppas i tid.
Som en del av satsningen tas även en gemensam policy fram för stadens arbete mot välfärdsbrottslighet. Dessutom införs en tipsfunktion där privatpersoner kan anmäla misstänkt fusk och brott.
– Välfärdsbrottslighet är inte bara systemhotande utan också ett hot mot demokratin. Under mandatperioden har vi genomfört flera åtgärder för att skärpa kontrollen och städa upp bland fusket, med särskilt fokus på riskbranscher. Nu tas nästa steg, fortsätter Bjuggren.
Under 2026 kommer arbetet ha ett särskilt fokus på lokalvårdsbranschen, där risken för fusk och oegentligheter är hög. Samtidigt fortsätter arbetet med att steg för steg ta hem mer lokalvård i egen regi.
Kontakter
Viktor NordqvistPressekreterare Emilia Bjuggren och Arvid Vikman Rindevall
Tel:0761229239viktor.nordqvist@stockholm.seSocialdemokraterna - Stockholm stadshus
Vi socialdemokrater vet att Stockholmsregionen kan bättre. Vi ska bekämpa segregationen och den grova brottsligheten. Vi ska ha en skola som lyfter alla barn, vård efter behov när vi behöver det och en äldreomsorg utan minutscheman. Stockholmsregionen ska vara ledande i klimatomställningen.
Här hittar du nyheter från Socialdemokraternas två partidistrikt i Stockholmsregionen, Socialdemokraterna i Stockholm och Socialdemokraterna i Stockholms län. Dessutom samlar vi nyheter som rör politiken och våra företrädare i region Stockholm och Stockholms stadshus.

Följ Socialdemokraterna i Stockholms stadshus
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Socialdemokraterna i Stockholms stadshus
Stockholms stads toppbetyg bekräftas i Standard & Poor’s Global Ratings11.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Det oberoende kreditvärderingsinstitutet Standard & Poor’s Global Ratings bekräftar återigen att Stockholms stad behåller högsta möjliga långsiktiga och kortsiktiga kreditbetyg: AAA/A-1+. Beskedet är ett kvitto på att staden under det rödgröna styret klarat att upprätthålla en robust ekonomi i ett osäkert ekonomiskt omvärldsläge.
S i Stockholm vill kraftsamla mot äldrebedrägerier5.5.2026 07:59:00 CEST | Pressmeddelande
Bedrägerier mot äldre har blivit ett växande samhällsproblem som drar in miljarder till den organiserade brottsligheten. För att vända trenden krävs ett samlat förebyggande arbete. Socialdemokraterna i Stockholm går nu till val på en ny kraftsamling för att motverka äldrebedrägerier.
Socialdemokraterna i Stockholm går till val på max 25 elever per klass i lågstadiet23.4.2026 13:30:00 CEST | Pressmeddelande
Under hela mandatperioden har Socialdemokraterna i Stockholms stad satt skolan först. Nu ökar betygen och staden går mot att ha rekordmånga gymnasiebehöriga nior. Nästa mandatperiod vill Socialdemokraterna fortsätta det arbete som påbörjats för att ännu fler elever ska klara skolan. Därför går Socialdemokraterna till val på att minska klasserna och vill som ett första steg införa ett riktmärke om högst 25 elever i varje klass i kommunala lågstadieskolor – samtidigt ska antalet skolpsykologer utökas kraftigt.
Pressinbjudan: Socialdemokraterna i Stockholms stadshus presenterar nyheter och vallöften om skolan20.4.2026 12:00:00 CEST | Pressinbjudan
I Stockholm stad har Socialdemokraterna satt skolan först under hela mandatperioden. Torsdagen 23 april presenterar Emilia Bjuggren (S) finansborgarådskandidat, nyheter om betygen i Stockholms stad och vallöften för skolan.
Ny rapport slår larm: Privatiseringen försämrar äldreomsorgen i Stockholm17.4.2026 05:59:00 CEST | Pressmeddelande
Privatiseringen av Stockholms äldreomsorg har en rad negativa effekter och minskar personalens handlingsutrymme att ge äldre en god omsorg. Det visar en ny rapport av äldreforskaren Marta Szebehely.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum