Akademikerförbundet SSR

Samsjukligheten en missad chans

5.5.2026 12:13:45 CEST | Akademikerförbundet SSR | Pressmeddelande

Dela

Både regeringen och Socialdemokraterna har lovat en lösning på de svåra gränsdragningarna inom området skadligt bruk och beroende mellan kommunerna och regionerna.

Socialpolitisk chef
Socialpolitisk chef

Idag kom regeringens lagförslag som inte löser ut problemen med ansvar och huvudmannaskap för de som har skadligt bruk och beroende.

  • I decennier har gränsdragningsproblemen mellan socialtjänsten och hälso- och sjukvården drabbat individer med skadligt bruk och beroende. Utredningen föreslog lagförändringar för att lösa detta problem, men regeringen anser att det inte behövs. Det innebär att  regioner och kommuner även fortsatt kommer kunna skylla på varandra och kasta över ansvaret, säger Fredrik Hjulström socialpolitisk chef Akademikerförbundet SSR.

Regeringen menar att socialtjänsten ska sluta ta ansvar för behandling av personer med skadligt bruk men förtydligar inte hälso- och sjukvårdens uppdrag. Samtidigt planerar man att föra över resurser från kommunerna till regionerna utan att ändra ansvarsfördelningen. Det är en stor risk att människor i behov av vård och behandling inte får det.

Akademikerförbundet SSR välkomnar dock den nya lagen om en samordnad vård och stödverksamhet. Det innebär utökade krav på att samla kommuner och regioners resurser under samma tak när det gäller de mest sköra som behöver mer hjälp.

Nyckelord

Kontakter

Om oss

Vi är det ledande fackförbundet för samhällsvetare. Du hittar oss i offentlig såväl som privat sektor. Medlemmar är beteendevetare, ekonomer, folkhälsovetare, personalvetare, socionomer och andra samhällsvetare, men också chefer och egenföretagare. Det som förenar våra över 84 000 medlemmar är att vi alla är akademiker som strävar efter ett samhälle och ett arbetsliv som tillvaratar, utvecklar och värderar akademisk kompetens.

Följ Akademikerförbundet SSR

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Akademikerförbundet SSR

Lansering av Demokratiuppropet 29 april27.4.2026 14:31:39 CEST | Pressmeddelande

Civilsamhälle och fack varnar: hat och hot riskerar tysta väljare inför valet 2026. Över 20 organisationer från civilsamhället och fackföreningsrörelsen lanserar den 29 april Demokratiuppropet för att stärka det demokratiska samtalet inför valrörelsen 2026. Initiativet presenteras på Bonniers Konsthall i Stockholm klockan 17:00 den 29 april. Ta del av hela manifestet på demokratiuppropet.se Lanseringsevent: Onsdag 29 april 2026, kl. 17.00–19.00 Plats: Bonniers Konsthall, Torsgatan 19, Stockholm Anmäl dig till: press@akademssr.se

Nya verktyg försvårar för socialtjänsten16.4.2026 08:59:29 CEST | Pressmeddelande

Regeringen presenterade i dag förslag om så kallade nya verktyg inom socialtjänsten. Akademikerförbundet SSR är starkt kritiskt och menar att åtgärderna riskerar att försvåra den nödvändiga omställningen till en mer förebyggande och tillgänglig socialtjänst som utlovats i och med den nya socialtjänstlagen. Regeringen föreslår böter för föräldrar som inte tar emot hjälp, mer av tvång och fotboja på barn.

Manifestation mot barnfängelse Göteborg10.4.2026 07:55:00 CEST | Pressmeddelande

Akademikerförbundet SSR, Rädda Barnen, Bris, Svenska kyrkan, Vision står bakom att organisera samlandet av tusentals människor den 13 april genom parallella manifestationer över hela Sverige från norr till söder. Lokala manifestationer kommer att arrangeras i Göteborg, Umeå, Luleå, Östersund, Karlstad, Stockholm, Linköping, Växjö, Jönköping och Malmö. Nationella och lokala organisationer ansluter sig löpande – med ett gemensamt budskap: barn ska inte sitta i fängelse. Tid: 18:00 Plats: Gustav Adolfs Torg i Göteborg

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye