Lindgrens stora utmaning på EM i Osijek
6.5.2026 09:43:18 CEST | Svenska Skyttesportförbundet | Pressmeddelande
Efter år av internationella framgångar i 10 meter luftgevär står Victor Lindgren inför en ny och betydligt mer komplex utmaning. På EM i Osijek väntar 50 meter ställningsskytte – disciplinen där han nu jagar sitt första seniormästerskapsgenombrott.

Efter OS‑silvret i Paris gjorde Victor Lindgren ett tydligt avtryck i det svenska idrottslandskapet och blev ett namn som nådde långt utanför skyttesportens kärnpublik. Sedan dess har han fortsatt att leverera på internationell toppnivå, med VM‑silver, ett flertal EM‑medaljer och seger i fjolårets världscupfinal. Samtliga dessa meriter har tagits i hans paradgren 10 meter luftgevär, där han i dag är rankad tvåa i världen.
Parallellt har Lindgren successivt växlat upp sin satsning i den andra olympiska gevärsdisciplinen, 50 meter ställningsskytte, 3x20. Än så länge har seniormedaljerna uteblivit, men en sjundeplats på världscupen i Lima förra säsongen visar att kapaciteten finns där. Själv beskriver han resan på 50‑metersbanan som både krävande och lärorik.
– Konkurrensen är väldigt hög på 50 meter och jag har inte samma erfarenhet där som i luften. Samtidigt har jag fått chansen att åka på många tävlingar, och för varje gång märker jag att jag blir lite mer erfaren och närmar mig mina mål. Har jag mina bästa dagar kan jag absolut vara med och slåss om en finalplats – och i en final kan allt hända, säger Lindgren.
En stor del av arbetet handlar om detaljer. Till skillnad från 10 meter luftgevär avgörs 50 meter ställningsskytte utomhus, där vind‑ och väderförhållanden blir en avgörande faktor. Skyttarna skjuter 20 skott i vardera ställning – knästående, liggande och stående – vilket ställer höga krav på både teknik och anpassningsförmåga.
– Det är mycket mer tekniskt arbete på 50 meter. Varje ställning har sin egen teknik, och dessutom måste man hela tiden förhålla sig till yttre förhållanden som vind, temperatur och ljus. Därför jobbar jag mycket med att få ett tekniskt utförande som går på automatik, så att jag kan fokusera på vinden så mycket som möjligt. Här har jag fått väldigt bra hjälp, både av min lagkamrat Marcus Madsen och av min tränare Anna Benson, som är ett riktigt facit när det gäller just 50 meter, säger Lindgren.
Just nu befinner sig Victor Lindgren i kroatiska Osijek, där EM i 50 meter gevär avgörs. På fredag skjuter han 3x20‑matchen och ställer även upp i 50 meter 60 skott liggande samt i lagformaten trio och duett. Målsättningen med mästerskapet är tydlig, men realistisk.
– Mitt mål med den här tävlingen är egentligen att genomföra arbetet så bra som möjligt efter de justeringar vi gjort tekniskt och i ställningarna. Sedan får vi se hur långt det räcker.
Sveriges EM‑trupp i Osijek består totalt av 20 skyttar – tolv som tävlar i 50 meter gevär och åtta i 25 respektive 50 meter pistol.
Nyckelord
Kontakter
Richard GardtKommunikationsansvarigSvenska Skyttesportförbundet
Tel:08-699 63 73Tel:+46 736870848richard.gardt@skyttesport.seBilder

Svensk Skyttesport - idrott i världsklass
Skyttesporten är en av världens största individuella idrotter och utövas i de flesta länder, och har funnits med i det olympiska programmet sen Aten 1896.
Svenska Skyttesportförbundet, SvSF, och de ca 100 000 medlemmarna i drygt 1000 föreningar, är medlemmar i Riksidrottsförbundet, Sveriges Olympiska Kommitté och de Europeiska och Internationella Skytteförbunden och är också en frivillig försvarsorganisation.
Följ Svenska Skyttesportförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Skyttesportförbundet
Exklusiv pressträff inför VM: Möt Sveriges bästa skyttar13.10.2026 12:48:22 CEST | Pressinbjudan
Svensk skyttesport har sällan haft fler stjärnor på den internationella scenen. Inför VM i Doha 2-14 november, där de också kommer att kämpa om olympiska kvotplatser, samlar vi några av dem för en pressträff i Farsta. Det kan bli bländande!
Lindgren missade finalen – då klev Madsen fram och tog silver12.10.2026 19:28:37 CEST | Pressmeddelande
Med mindre än en månad kvar till VM i Doha riktades de svenska blickarna mot Victor Lindgren, som jagade sin fjärde raka världscupfinal. Men i stället var det veteranen Marcus Madsen som klev fram och stal rampljuset. Efter en dramatisk final tog han silver på 10m luftgevär vid världscupen i Kairo, hans första världscupmedalj sedan 2023.
Svensk medaljsuccé i EM – två brons i skeet1.10.2026 20:27:36 CEST | Pressmeddelande
Victoria Larsson och Henrik Jansson visade klass under svåra förhållanden och belönades med varsin EM-medalj i skeet. Som extra bonus säkrade båda också platser till nästa sommars European Games.
Världsfyran Victoria Larsson jagar EM-medalj i Aten28.9.2026 07:46:52 CEST | Pressmeddelande
Världsfyran Victoria Larsson går in i EM i Aten som Europas högst rankade skeetdam. När mästerskapet nu inleds denna vecka pekas hon ut som Sveriges främsta medaljhopp av förbundskapten Pia Hansen: ”Hon har kapacitet att vinna alltihop”
Victor Lindgren Europamästare när Sverige dominerade U23-EM3.8.2026 21:21:58 CEST | Pressmeddelande
Sverige fick en drömstart på U23-EM i skytte. Victor Lindgren sköt hem EM-guldet i luftgevär, Jesper Johansson säkrade silvret och tillsammans med Frans Rasmusson ledde de Sverige till lagguld i mästerskapets premiärtävling efter en imponerande svensk uppvisning i luftgevär.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum