Bättre tillgång till stadens lokaler för föreningslivet
13.5.2026 10:00:00 CEST | Solna stad | Pressmeddelande
Solna stad fortsätter arbetet med att göra det enklare för föreningslivet att använda stadens lokaler. Som en del av satsningen utvecklas aulan på Solna gymnasium till en mer modern och tillgänglig kulturscen. Målet är att skapa fler och bättre mötesplatser för kultur, idrott och evenemang i staden.

Ett särskilt fokus ligger på Solna gymnasium, där aulan nu ska utvecklas för att bättre möta behoven hos föreningar och arrangörer. För att göra lokalen mer funktionell och tillgänglig genomförs flera konkreta åtgärder. Bland annat byggs en utvändig inlastningsramp som förbättrar logistiken vid arrangemang, samtidigt som scenen och scentekniken uppgraderas för att kunna hantera föreställningar och evenemang på ett bättre sätt.
Även elkapaciteten förstärks, vilket gör det möjligt att erbjuda servering i samband med evenemang, till exempel genom varmhållning av mat i ljusgården samt möjligheter för foodtrucks utanför byggnaden. Scenen tillgänglighetsanpassas dessutom med en flexstep-trappa, och takarmaturen byts ut för att skapa en bättre ljusmiljö och helhetsupplevelse.
– Föreningslivet är en mycket viktig del av vår stads gemenskap. Genom att utveckla lokalerna och särskilt aulan på Solna gymnasium skapar vi bättre förutsättningar för både mindre och större arrangemang som engagerar många Solnabor, säger Sara Kukka-Salam, kommunstyrelsens ordförande.
– Det handlar om att göra det enklare för våra föreningar och att fler ska kunna arrangera, delta och samlas runtom i Solna, säger Omer Khan, ordförande i kultur- och fritidsnämnden.
Arbetet är en del av stadens långsiktiga satsning på att stärka föreningslivet och öka tillgången till lokaler i hela kommunen.
Följ Solna stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Solna stad
Nya radhus planeras i Bergshamra12.5.2026 09:58:22 CEST | Pressmeddelande
Kommunstyrelsen i Solna har beslutat att ge Byggnadsfirman Erik Wallin AB möjlighet att bygga cirka 15 nya radhus i Bergshamra.
Tryggare och mer flexibel hemtjänst i Solna28.4.2026 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Solna utvecklar hemtjänsten och avskaffar den så kallade minutstyrningen. Det stärker brukarens inflytande och skapar en mer flexibel och individanpassad omsorg. Förändringarna träder i kraft den 1 juni 2026.
Årsredovisning 2025: Satsningar på barn och unga ger resultat28.4.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kommunfullmäktige har godkänt årsredovisningen för 2025. Den visar på god måluppfyllelse, ett positivt ekonomiskt resultat och ett fortsatt fokus på att göra Solna till en trygg och attraktiv stad att bo och verka i.
Solna klättrar i rankingen – rekordhögt betyg från företagen22.4.2026 09:28:42 CEST | Pressmeddelande
I årets servicemätning från Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) och Stockholm Business Alliance (SBA) klättrar Solna till en tredjeplats i landet bland kommuner med fler än 40 000 invånare – en uppgång med hela sex placeringar från föregående år.
Solna har inte längre några öppna drogscener15.4.2026 08:05:00 CEST | Pressmeddelande
Solna har inte längre några öppna drogscener, enligt en ny kartläggning från samverkansplattformen SSR – Trygg i Stockholms län.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum