De ska få fler att rösta i Väsby
11.5.2026 12:01:13 CEST | Upplands Väsby kommun | Pressmeddelande
Varför ska jag rösta och spelar min röst någon roll? Ställ dina frågor till kommunens två valambassadörer! Universitetsstudenterna Mio Lindström och Shyma Abdul-Jabar ska se till att valdeltagandet ökar i Väsby.

Vid det senaste kommunvalet 2022 sjönk Väsbybornas valdeltagande till 73,49 procent och i valet till riksdag sjönk valdeltagandet till 79,48 procent. I båda fallen var det en minskning med flera procentenheter jämfört med valet 2018.
Inför årets val har kommunen som målsättning att valdeltagandet ska öka.
– Satsningen på två valambassadörer är ett led i det arbetet. Att så många som möjligt deltar i allmänna val är grundläggande för vårt demokratiska system. Du röstar på du vad du vill, men viktigast av allt är att du använder din röst och möjlighet att påverka. Din röst gör skillnad, säger kommunfullmäktiges ordförande Erika Fransson (S).
Mio och Shyma är till vardags studenter vid Uppsala universitet. Mio läser statsvetenskap och får nu möjlighet att sprida sina kunskaper om hur allmänna val lägger grunden för hur vårt samhälle styrs.
– Det känns väldigt roligt att få jobba med det jag i grunden har studerat. Demokrati är något som vi lätt tar för givet. Vi måste värna om demokratin genom att lära ut den och uppmana fler att gå och rösta, säger hon.
Valambassadörerna kommer att röra sig på olika platser i Väsby. Informationen kommer att vara faktabaserad, saklig och partipolitiskt neutral. Det handlar om att förklara vilka val som medborgaren har möjlighet att delta i. De politiska frågorna kommer att hänvisas till partierna.
De kommer att röra sig i offentliga miljöer och närvara vid evenemang på skolor, bibliotek och föreningsaktiviteter. I förra veckan var de till exempel på plats under en medborgardialog i Smedby. De gör sig extra synliga med västar eller tröjor med texten ”Fråga mig om valet!”.
– Det handlar om att få folk mer intresserade av valet och det demokratiska samhälle vi lever i. Vi finns här för alla frågor. Ingen fråga är för dum. Att man låter bli att rösta får inte bero på att man inte visste hur det går till, säger Shyma som till vardags läser juridik och som kommer att informera om valet på både svenska och arabiska.
Arbetet innebär bland annat att särskilt informera i bostadsområden där det varit lågt valdeltagande. Och ett av delmålen – att prata med minst 600 Väsbybor om valet – ser de ut att redan vara på god väg att nå.
– Vi pratade med massor av människor på Smedbydagen! Det var föreningsaktiva, boende i området – alla möjliga! Att nå 600 blir inga problem, säger Shyma.
Valambassadörernas arbete pågår under hela våren och sommaren till en bit efter valet i september då insatserna kommer att utvärderas.
Kontakter
Erika Fransson (S)Kommunfullmäktiges ordförande
Tel:073-986 81 92Shyma Abdul-JamarValambassadör
Tel:073-675 19 31shyma.abdul-jabar@upplandsvasby.seMio LindströmValambassadör
Tel:076-005 28 64mio.lindstrom@upplandsvasby.seDaniel JanssonPressansvarig
Tel:073-910 49 38daniel.jansson@upplandsvasby.seBilder


I Upplands Väsby bor över 50 000 invånare. Kommunen har ett attraktivt läge och hit tar du dig enkelt med kollektivtrafik från centrala Stockholm, Arlanda och Uppsala. Här har vi blomstrande handel, kultur, innovation och människor som bidrar till den moderna småstaden. Naturen finns alltid nära med cykelavstånd till Mälaren och blåbärsskogen. I Väsby är det enkelt att göra kloka och hållbara val, i livets alla skeden. Välkommen hem till Väsby!
Följ Upplands Väsby kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Upplands Väsby kommun
Väsby investerar i klimatsmarta maskiner15.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Klimatsatsningar i smått och stort ska göra Väsby till en mer hållbar kommun. Det är målsättningen bakom pågående klimatinvesteringar i form av eldrivna maskiner i kommunens olika verksamheter.
Historiska Optimus kvar när Väsby bygger nya bostadsområden11.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Gamla Optimusområdet i Upplands Väsby kommer att ge plats för nya kvarter med bostäder, kontor och förskola - och fabriksbyggnaden blir kvar. Kommunfullmäktiges godkännande av detaljplanen i veckan öppnar för att kunna utveckla centrala delar av Väsby.
Brottning på schemat i Väsby10.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Väsby Nya Gymnasium kopplar grepp om idrottsutbildningar i norrort: Hösten 2027 startar en gymnasieutbildning med inriktning på brottning. Dessutom satsar skolan ännu mer på fotboll.
Väsbyföretag i fjärde generationen tilldelas Hållbarhetspriset26.5.2026 11:58:18 CEST | Pressmeddelande
Väsbybaserade familjeföretaget D.A. Mattsson tilldelas Hållbarhetspriset av Upplands Väsby kommun. Det är första gången som Hållbarhetspriset delas ut till representanter för näringslivet i Väsby.
Trygghetspriset till Vänner i Väsby20.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Föreningen Vänner i Väsby tilldelas årets trygghetspris av Upplands Väsby kommun. Föreningen får priset för sina mångåriga insatser bland Väsbys seniorer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum