Förlust i VM-gruppspelsmatchen mot Finland
7.5.2026 19:47:57 CEST | Svensk Innebandy | Pressmeddelande
I den andra gruppspelsmatchen i VM väntade ett klassiskt rivalmöte när Sverige ställdes mot Finland. Det blev en intensiv och fartfylld match där Finland till slut drog det längsta strået och vann med siffrorna 5-9.

Matchen inleddes i högt tempo där båda lagen visade stor energi och vilja. De första minuterna präglades av ett jämnt spel med flera chanser åt båda håll, men målvakterna stod emot och höll nollan intakt. Efter drygt sju minuter var det dock Finland som fick hål på Sverige efter ett friläge framför mål. Finland fortsatte sedan att vara effektiva offensivt och kunde även göra både 2-0 och 3-0 innan den första periodvilan.
– Jag tror vi behöver ta lite mer ansvar i försvaret och vinna de där 50/50 duellerna sen våga ta bollen mot mål och skapa fler chanser, säger Elin Wadell.
Även den andra perioden började i Finlands favör när de utökade ledningen ytterligare. Sverige gav dock inte upp utan arbetade sig successivt in i matchen. Efter flera farliga anfall kom också utdelningen när Isabella Holdt klev fram och spräckte den svenska nollan med ett efterlängtat mål. Trots den svenska reduceringen fortsatte Finland att vara kliniska i sina avslut, och inför den tredje perioden stod det 2-7 på tavlan.
Den sista perioden började med att Sverige lyckades reda ut ett tidigt boxplay på ett stabilt sätt. Kort därefter fick Sverige själva chansen i powerplay — och tog vara på möjligheten. Moa Pettersson hittade rätt med ett välplacerat avslut efter en diagonalpassning och gav Sverige ny energi.
– Vi säger att vi ska göra allt för varandra i sista perioden och ta med en positiv känsla och det tycker jag att vi gör.
Sverige satsade därefter offensivt och plockade målvakten tidigt för spel sex mot fem, något som skapade flera bra lägen och gav laget extra tryck framåt. Trots en stark avslutning räckte det inte hela vägen, och matchen slutade 5-9.
– Det är klart det är tråkigt och att vi trodde på mer. De får in några mål i början men vi försöker jobba oss tillbaka och jag tycker vi gör det bra. Otur men också mycket att lära.
Imorgon väntar den sista gruppspelsmatchen när ännu ett grannland står för motståndet — Norge. Därefter väntar slutspelet.
– Det är klart att det är jätteviktigt att vi ställer om snabbt. Alla matcher här är viktiga och vi ska visa att vi är Sverige och att vi kan gå hela vägen.
Matchfakta
Sverige – Finland 5-9 (0-3, 2-4, 3-2)
Första perioden
0-1 (07:40) Zara Gauffin-Kauste (Kuutnniemi)
0-2 (12:02) Elsa Holopainen (Kuutnniemi)
0-3 (18:46) Siiri kainulainen (Kurikkala)
Andra perioden
0-4 (02:33) Janella Jarvinen (Sandström)
1-4 (05:57) Isabella Holdt (Wadell)
2-4 (08:25) Emellie Gharaei (Holdt)
2-5 (09:07) Leena Kaisti (Kurikkala)
2-6 (16:49) Natalie Sandström (Rinne)
2-7 (18:00) Vilja Kuutnniemi (Holopainen)
Tredje perioden
3-7 (05:58) Moa Pettersson (Wadell)
4-7 (11:11) Alva Pettersson (Wadell)
5-7 (14:40) Elin Wadell (Karlsson Johansson)
5-8 (15:58) Janella Jarvinen (Niemela)
5-9 (16:34) Elsa Holopainen
Foto: IFF/@floorball_frames
Kontakter
Christoffer LorentzonFörbundskapten, U19-damlandslaget
Tel:0730-288020Johanna Käck (På plats i Italien)Kommunikatör
Tel:070-730 86 43Johanna.kack@innebandy.seInnebandy är en sport för alla och det ska vara enkelt att vara med. Alla ska kunna finna samma glädje i sporten oavsett förutsättning. Barn, ungdomar och motionärer ska känna likadant kring innebandy som dem som utövar den på elitnivå.
Över 500 000 svenskar spelar innebandy regelbundet i lag, på jobbet, med kompisar eller i skolan.
Det finns omkring 112 000 licensierade spelare och innebandyn är i dag Sveriges näst största lagidrott.
Följ Svensk Innebandy
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Innebandy
U19-damerna vinner första VM-matchen mot Polen6.5.2026 20:08:57 CEST | Pressmeddelande
Sveriges premiär i VM gruppspelet spelades mot Polen – och det blev en komfortabel start. De blågula kunde till slut dra ifrån och vinna med 10-0. Imorgon väntar ett tufft nordiskt möte med Finland.
Här är herrlandslagets trupp till Västerås: "En stark stomme6.5.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Herrlandslagets resa mot VM i december har nu nått nästa anhalt – landslagslägret i Västerås. Här är samtliga spelare som är kallade till lägret.
Nytt elitlicensreglemente för innebandyn träder i kraft 1 maj 202629.4.2026 12:08:07 CEST | Pressmeddelande
Svenska Innebandyförbundets förbundsstyrelse har den 24 april beslutat om ett uppdaterat elitlicensreglemente som träder i kraft den 1 maj 2026. Syftet är att skapa tydligare krav, stärka den ekonomiska stabiliteten i föreningarna och en långsiktigt hållbar utveckling av Svensk Innebandy.
U19-herrarna samlas på Bosön – 34 spelare kallas: ”Den viktiga perioden är den som kommer nu”29.4.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med tre samlingar kvar till VM är det nu dags för U19-herrarna att bege sig till Bosön. Till lägret på Bosön har förbundskapten kallat 34 spelare.
Storvreta IBK är svenska mästare – för fjärde året i rad25.4.2026 18:11:19 CEST | Pressmeddelande
SM-finalen mellan ärkerivalerna Storvreta och Falun blev precis så tät och dramatisk som många hade förväntat sig. Matchen svängde fram och tillbaka, och när slutsignalen väl ljöd var det de rödklädda som ännu en gång stod överst, efter ett sent avgörande som fastställde 3-2.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum