2000 chefer från 10 myndigheter utbildas för kris och krig
12.5.2026 09:00:00 CEST | Försäkringskassan | Pressmeddelande
2000 chefer från 10 myndigheter utbildas nu för att bli bättre chefer i kris och krig.
– Vår vardag är i hög grad regelstyrd, vilket är en styrka. Samtidigt behöver vi som chefer och ledare kunna fatta snabba beslut, prioritera rätt och ta ansvar för helheten i pressade situationer. Den här satsningen ger oss handfasta verktyg och stärker vår förmåga att agera när det verkligen gäller, säger Malin Malm, en av de chefer på Försäkringskassan som gått utbildningen ”Handlingskraftigt ledarskap i kris och krig”.
En av civilförsvarets viktigaste uppgifter är att se till att de viktigaste samhällsfunktionerna fungerar i alla lägen, även under kris och krig.
- Den här utbildningen ska ge cheferna ökad förmåga att kunna agera snabbt, beslutsamt och med gott omdöme i osäkra lägen och förhoppningsvis också inspirera flera delar av civilsamhället, säger Monica Sjöstrand, lektor i ledarskap och ledning på Försvarshögskolan.
Fem orter
Samtliga 2000 chefer från myndigheterna ska gå utbildningen på fem orter i Sverige under en period av 18 månader. Utbildningen omfattar två-tre dags självstudier samt två dagar i grupp. Försvarshögskolan har under hösten utbildat de 40 handledare från de olika myndigheterna som ska leda utbildningarna.
- Våra myndigheter måste fungera i alla lägen oavsett vad som händer, understryker Nils Öberg, Försäkringskassans generaldirektör och en av initiativtagarna till utbildningen.
Utbildningen, som är den första i sitt slag och startade vid årsskiftet, har tagits fram i ett samarbete mellan Försäkringskassan och Skatteverket tillsammans med Försvarshögskolan och myndigheterna i beredskapssektorerna Ekonomisk säkerhet och Försörjning av grunddata.
_____________________________________________________________________
Utbildningen ”Handlingskraftigt ledarskap i kris och krig” omfattar tio myndigheter i beredskapssektorerna Ekonomisk säkerhet och Försörjning av grunddata:
- Arbetsförmedlingen
- Bolagsverket
- DIGG (Myndigheten för digital förvaltning)
- Försäkringskassan
- Lantmäteriet
- Pensionsmyndigheten
- Riksarkivet
- Riksgälden
- Skatteverket
- Statens servicecenter
- Valmyndigheten
Nyckelord
Kontakter
Pressjour
Tel:010-116 98 88press@forsakringskassan.seOm Försäkringskassan
Försäkringskassan utreder och beslutar om rätt till ersättning från socialförsäkringen - exempelvis barnbidrag, föräldrapenning och sjukpenning. Det är riksdag och regering som beslutar vilka lagar och regler som ska gälla.
Försäkringskassan är en av Sveriges största myndigheter med medarbetare på 60 orter. Våra utbetalningar står årligen för ungefär en femtedel av statens budget.
Följ Försäkringskassan
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Försäkringskassan
Sjukfrånvaron minskar inom alla branscher13.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Försäkringskassans nya rapport visar att antalet nya sjukfall som varade längre än 14 dagar minskade med 5 procent under 2025 jämfört med året innan. Störst var minskningen bland sjukfall med psykiatriska diagnoser där antalet nya sjukfall minskade med 12 procent.
Blekinge: 21 miljoner i stoppade utbetalningar efter tips8.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Tips från skola, socialtjänst och andra delar av kommunerna i Blekinge län har förhindrat 21 miljoner i felaktiga utbetalningar från socialförsäkringen och lett till 3 miljoner kronor i återkrav. Det är resultatet av förbättrat samarbete mellan myndigheter och kommuner.
Allt färre män går till tandläkaren29.9.2026 07:58:00 CEST | Pressmeddelande
Tandläkarbesöken har minskat sedan innan pandemin, i synnerhet för män. Men det finns också regionala variationer. Jönköpingsborna går oftast till tandläkaren och gotlänningar gör det minst ofta. Det visar ny statistik över användandet av det allmänna tandvårdsbidraget från Försäkringskassan.
Personer med osäkra anställningar använder sjukpenning mer sällan25.8.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Personer utan tillsvidareanställning och med låga inkomster använder sjukpenning betydligt mer sällan än tillsvidareanställda. Det visar en ny rapport från Försäkringskassan. Skillnaden är särskilt tydlig bland personer som är födda utomlands. Det kan tyda på att vissa grupper har svårare att vara sjukskrivna när de blir sjuka.
Lagändringar 1 juli som berör socialförsäkringen1.7.2026 09:04:58 CEST | Pressmeddelande
Riksdagen har beslutat om tre lagändringar i socialförsäkringen som träder i kraft i dag den 1 juli. Två av lagändringarna har till syfte att minska felaktiga utbetalningar och bidragsbrott.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum