Bookmarks årliga skrivtävling för unga är äntligen här
11.5.2026 15:08:37 CEST | Bookmark Förlag | Pressmeddelande
För femte året i rad anordnar Bookmark Förlag sin populära skrivtävling. Satsningen ska uppmuntra gymnasieelever från hela landet att skriva kreativt, och från och med idag är de unga skribenterna välkomna att skicka in sina bidrag. I prispotten ligger totalt 15 000 kronor och publicering i tidningen Allas.

Bookmarks skrivtävling lanserades för första gången i samband med förlagets tioårsjubileum 2022. Målet var att nära ungas författardrömmar och att uppmuntra även ovana skribenter att testa sina litterära vingar. Förra året inkom närmare 200 bidrag.
”Förhoppningen är att uppmuntra ungdomars intresse för skrivande och litteratur. Skrivtävlingen har blivit en självklar och viktig del i detta arbete. Vi vill ge unga skribenter självförtroende, drivkraft och en plattform där de kan utforska sina författardrömmar”, säger Claes Ericson, förlagschef på Bookmark.
Förstapristagaren vinner 10 000 kronor och intervjuas av tidningen Allas, en av landets största veckotidningar som når ut till över 200 000 läsare varje vecka. Samtliga pristagare får sina texter publicerade i tidningen, och för andra- och tredjepristagaren ligger prissumman på 3000 respektive 2000 kr.
”Jag är väldigt tacksam över att juryn valde min dikt. Det fuckar tyvärr lite med budskapet av dikten, att unga killars poesi och känslor inte tas på stort allvar. Jag är villig att blunda för det, behöver pengarna till en Amsterdamresa. Tusen tack till Bookmark och juryn, det betyder verkligen jättemycket och jag hoppas att fler unga killar vågar skriva och skicka in sina dikter i framtiden!” sa Gunnar Jonsson när han vann fjolårets tävling med dikten Jag är high speed steel.
Skrivtävlingens jury består av Sara Nazari, spoken word-poet, Agri Ismaïl, författare och litteraturkritiker, Pascal Engman, författare, samt Ebba Bandh, författare och litterär chef på Bookmark. Längre ner i mejlet hittar du en länk med mer information och grafiskt material.
Om tävlingen:
För att vara med och tävla skickar du in en novell, en längre dikt eller en påbörjad roman till bookmark@bookmarkforlag.se senast den 31 juli 2026. Bidraget ska vara på svenska och får vara max 15 000 tecken inklusive blanksteg. För att delta i tävlingen ska du vara född mellan 2007 och 2010. Märk ditt mejl med ”Skrivtävling” och berätta gärna lite kort om dig själv och din text. Lycka till!
Kontakter
Maja JohanssonFörlagskoordinator
Tel:070-606 40 65maja.johansson@bookmarkforlag.seDokument
Länkar
Om oss
Med hängivenhet till våra författare och engagemang för varje titel har Bookmark Förlag etablerat sig som ett av Sveriges ledande bokförlag. Vår ambition är att ge ut verkligt starka och unika titlar inom allt från skön- och facklitteratur till barnböcker.
Följ Bookmark Förlag
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag
En dag ska vi återvända av Carina Bergfeldt blir dramaserie15.6.2026 09:39:56 CEST | Pressmeddelande
Nordisk Film Production har förvärvat rättigheterna till Carina Bergfeldts historiska roman En dag ska vi återvända.
Nu släpps Jennette McCurdys omtalade roman på svenska11.6.2026 07:46:28 CEST | Pressmeddelande
Efter succén med självbiografiska Jag är glad att mamma dog debuterar Jennette McCurdy nu som skönlitterär författare med Half His Age. En provokativ berättelse om kvinnligt raseri i en ojämlik relation, som fått mycket medialt utrymme tillsammans med enastående recensioner.
Den internationella fenomenboken Den röda adressboken får uppföljare10.6.2026 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den internationella bästsäljaren Den röda adressboken får en uppföljare. 20 oktober kommer Den blå anteckningsboken av Sofia Lundberg där konstnären GAN:s liv och konst levandegörs. Gösta Adrian-Nilsson var släkt med Sofia Lundberg och hans liv och gärningar har påverkat släkten i generationer. Nu levandegörs konstikonen i denna episka berättelse som sträcker sig över ett helt sekel, flera livsöden och en hel värld.
Jens Ganman fortsätter succétrilogin med Skjut Gräv Tig9.6.2026 14:35:21 CEST | Pressmeddelande
Den 9 juni släpps Skjut Gräv Tig av Jens Ganman. Boken är en fristående uppföljare till den framgångsrika Folkets Hjälte från 2025. Det är en komisk tragedi om det Sverige som i värsta fall lurar bakom hörnet. Våldsamt, oberäkneligt och med en snabbt söndervittrande värdegrund.
Internationella succéserien av Henrik Fexeus fortsätter med Nattmannen4.6.2026 13:47:06 CEST | Pressmeddelande
Efter ha rönt stora internationella framgångar med Mementoserien, är författaren och mentalisten Henrik Fexeus nu aktuell med den tredje boken i serien. Nattmannen släpps den 4 juni och följer de tidigare delarna Offerdjuret och Pusselmakaren som sålts till över 20 språk.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum