Miljöpartiet de gröna i EU-parlamentet

Enklare tågbokning i EU välkomnas – MP: “Efterlängtat av många”

13.5.2026 11:57:03 CEST | Miljöpartiet de gröna i EU-parlamentet | Pressmeddelande

Dela

Europeiska kommissionen presenterade idag det så kallade “passagerarpaketet” för tågresenärer i EU. Det innehåller bland annat förslag om att bokning av tågbiljetter ska bli enklare när resan går genom olika länder och med byten mellan olika tågbolag.

Pär Holmgren (MP). Foto: Fredrik Hjerling
Pär Holmgren (MP). Foto: Fredrik Hjerling

Paketet innehåller även krav på tågbolagen att tillhandahålla information som gör att det blir enklare för konsumenter att jämföra priser och tid för olika sträckningar. Den tredje delen av paketet berör stärkta passagerarrättigheter för resenärer som drabbas av förseningar och missade anslutningar i samband med internationella tågresor. Pär Holmgren, Europaparlamentariker för Miljöpartiet, välkomnar beskedet.

– Det här är en hjärtefråga för alla oss som reser mycket med tåg mellan olika länder i Europa. Så det är ett välkommet besked som är efterlängtat av många. Alla åtgärder som ökar det internationella tågresandet är viktiga. Vi ser med krisen i Hormuzsundet att det fossilberoende flyget är sårbart i en orolig omvärld, säger Pär Holmgren (MP).

Nästa steg för passagerarpaketet är beredning i Europaparlamentet och förhandlingar mellan EU-institutionerna. Holmgren ser goda möjligheter för förslagen att bli verklighet men oroas av ytterhögerns inflytande.

– Det borde vara stor uppslutning för detta, Sverige och EU vinner på grön tågpolitik. Men tyvärr har många klimatfrågor blivit föremål för kulturkrig. Jag hoppas vi slipper det den här gången. De stora partigrupperna har ett stort ansvar för att göra passagerarpaketet så bra som möjligt för alla som vill åka tåg i Europa, säger Holmgren.

Kontakter

Miljöpartiet de Gröna i Europaparlamentet

Arbetet i Europaparlamentet I Europaparlamentet arbetar våra ledamöter med frågor som rör miljö, klimat, hållbara transporter, energi, jämställdhet, migration och demokrati. Alice Bah Kuhnke är ledamot av parlamentets utskott för medborgerliga fri- och rättigheter, och i utskottet för kvinnors rättigheter och jämställdhet. Hon är även vice ordförande i Gröna Gruppen. Pär Holmgren är ledamot i utskottet för miljö, folkhälsa och livsmedelssäkerhet, och ersättare i jordbruksutskottet och utskottet för transport och turism. Isabella Lövin är ledamot i fiskeriutskottet, utvecklingsutskottet och utskottet för industrifrågor, innovation, forskning och energi.

Följ Miljöpartiet de gröna i EU-parlamentet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Miljöpartiet de gröna i EU-parlamentet

24 augusti: Isabella Lövin valspurtar i Umeå – Östersjön i fokus21.8.2026 09:57:20 CEST | Pressmeddelande

Den 24 augusti besöker Isabella Lövin (MP) Umeå som en del av sin två veckor långa valturné längs Östersjökusten. Turnén inleddes med att Isabella Lövin och Amanda Lind presenterade ett omfattande Östersjöpaket – ett vallöfte med åtgärder och budgetsatsningar på totalt 3,3 miljarder kronor mer per år än regeringens nuvarande satsningar. Under turnén möter Isabella Lövin fiskare och kustsamhällen längs Östersjökusten för att lyssna till deras erfarenheter och diskutera förslagen för att vända den katastrofala utvecklingen i Östersjön. Media är varmt välkomna att följa med under dagen och delta vid de olika programpunkterna.

21-22 augusti: Alice Bah Kuhnke på Jönköping pride20.8.2026 15:59:42 CEST | Pressmeddelande

Den 21 och 22 augusti besöker Alice Bah Kuhnke Jönköping Pride som en del av sin valpurtsturné. Under fredagen och lördagen kommer hon att möta väljare, delta i seminarium, hålla pride-quiz, besöka en fritidsgård för hbtqi-ungdomar och gå i paraden. Media och journalister är varmt välkomna att följa med under dagen och delta vid de olika programpunkterna. Alice finns tillgänglig för intervjuer.

20 augusti: Isabella Lövin valspurtar i Helsingborg – Östersjön i fokus19.8.2026 08:31:31 CEST | Pressmeddelande

Torsdag, den 20 augusti, besöker Isabella Lövin (MP) Helsingborg som en del av hennes två veckor långa valturné längs Östersjökusten. Under dagen kommer hon att valkampanja, göra studiebesök på Recolabb och kommunens miljöförvaltning, samt medverka i ett boksamtal med utgångspunkt i hennes böcker Tyst hav och Oceankänslan på ABF-huset. Media och journalister är varmt välkomna att följa med under dagen och delta vid de olika programpunkterna.

19 augusti: Isabella Lövin valspurtar i Karlskrona och Sölvesborg – Östersjön i fokus18.8.2026 08:55:00 CEST | Pressmeddelande

Den 19 augusti besöker Isabella Lövin (MP) Karlskrona och Sölvesborg som en del av hennes två veckor långa valturné längs Östersjökusten. Under dagen kommer hon bland annat att valkampanja, träffa en av de sista kustfiskarna i Hasslö, samt hålla en öppen föreläsning på kvällen om hennes politiska arbete för Östersjön i EU-parlamentet och vad som krävs av nästa regering för att vända utvecklingen. Media och journalister är varmt välkomna att följa med under dagen och delta vid de olika programpunkterna.

17 augusti: Isabella Lövin valspurtar i Nyköping, Oxelösund & Studsvik – Östersjön i fokus12.8.2026 10:03:32 CEST | Pressinbjudan

Den 17 augusti inleder Miljöpartiets EU-parlamentariker Isabella Lövin sin två veckor långa valturné längs Östersjökusten. Turnén fokuserar på Östersjöns framtid och på vilka politiska beslut som krävs för att vända utvecklingen. Dagen inleds i Stockholm där Isabella Lövin, tillsammans med Miljöpartiets språkrör Amanda Lind, håller en pressträff där de presenterar ett nytt vallöfte för Östersjön. Därefter går resan vidare till turnéns första stopp: Nyköping, Oxelösund och Studsvik. Under eftermiddagen besöker Lövin Baltic Waters fiskforskningslaboratorie i Studsvik för att ta del av arbetet med att stärka Östersjöns torskbestånd. På kvällen hålls en öppen föreläsning i Nyköping om hennes politiska arbete för Östersjön i EU-parlamentet och vad som krävs av nästa regering för att vända utvecklingen. Media är varmt välkomna att följa med under dagen och delta vid de olika programpunkterna.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye