Nooshi Dadgostar och Hanna Gedin på besök i Göteborg
13.5.2026 10:58:47 CEST | Vänsterpartiet | Pressinbjudan
På lördagen den 16 maj kommer Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar och EU-parlamentariker Hanna Gedin till Göteborg för att kampanja och delta på Vänsterfest där Erik Lundin uppträder

Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar och EU-parlamentariker Hanna Gedin besöker på lördag Göteborg och deltar i en stor kampanjdag för att träffa väljare och samtala om Vänsterpartiets förslag om frysta hyror. På kvällen arrangerar Vänsterpartiet fest på Yaki-Da. Under kvällen kommer Hanna Gedin och Nooshi Dadgostar vara på scen och Erik Lundin kommer att uppträda
Schema för dagen:
12:00 - 15:00 Kvartersfest och Dörrknakning, Holländareplatsen
20:00 - Fest på Yaki-Da
21:30 - Erik Lundin uppträder
Media är välkomna att delta under besöket. Obligatorisk föranmälan.
Kontakter
Silan ErmanPressansvarig hos Nooshi Dadgostar
Tel:070-7231534silan.erman@riksdagen.seFölj Vänsterpartiet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vänsterpartiet
Daniel Bernmar invald i Vänsterpartiets ledning28.5.2026 10:53:35 CEST | Pressmeddelande
Daniel Bernmar är kommunalråd för Vänsterpartiet i Göteborg och förste vice ordförande i Göteborgs kommunstyrelse. Nu väljs han in i Vänsterpartiets verkställande utskott (VU).
Vänsterpartiet har valt nytt verkställande utskott28.5.2026 10:52:33 CEST | Pressmeddelande
Vänsterpartiets partistyrelse valde i helgen ett nytt verkställande utskott, VU. Ny i sammanhanget är Daniel Bernmar, Göteborg.
Öppet brev: Stoppa minutstyrningen i äldreomsorgen!21.5.2026 16:23:25 CEST | Pressmeddelande
Äldre får sin omsorg räknad i minuter medan vårdjättarna delar ut miljoner till sina chefer och aktieägare. Hur klarar Tidöpartiernas partiledare minutstyrningen? Det undrar Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar och partiets funktionsrättspolitiska talesperson Nadja Awad i ett öppet brev till Tidöpartiernas partiledare. Med det öppna brevet skickade de även ett stoppur för att låta partiledarna själva testa på minutstyrningen.
Nooshi Dadgostar och Hanna Gedin på besök i Göteborg13.5.2026 11:21:39 CEST | Pressinbjudan
På lördagen den 16 maj kommer Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar och EU-parlamentariker Hanna Gedin till Göteborg för att kampanja och delta på Vänsterfest där Erik Lundin uppträder
Vårdpersonalens röster i centrum när Vänsterpartiet bjuder in till samtal8.5.2026 12:04:27 CEST | Pressinbjudan
På söndag bjuder Vänsterpartiet in vårdpersonal från olika delar inom hälso- och sjukvården för att sätta vårdpersonalens verklighet i centrum. Under lunchen står vårdens största utmaningar, personalens behov och förslag på förändringar för ett bättre och mer hållbart arbetsliv i fokus.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum