Svenska Friidrottsförbundet

Svenskt rekord av Axelina Johansson – "Något slags glädjerus"

16.5.2026 22:38:42 CEST | Svenska Friidrottsförbundet | Pressmeddelande

Dela

Axelina Johansson infriade favoritskapet på Big Ten Championships i Lincoln, Nebraska. Samtidigt vässade hon det svensk rekordet – två gånger om. Johanssons segerresultat mätte hela 19.97. "Sista stöten för laget här i Nebraska, det blev en otrolig adrenalinboost", berättar Axelina.

Hässelbys Axelina Johansson har gjort det igen. Under vintersäsongen förbättrade hon det svenska inomhusrekordet i kula vid två tillfällen. Först med 19.72 i Lincoln och därefter, på inomhus-VM i Polen, 19.75.

Nu har hon även övertagit det svenska utomhusrekordet. Fanny Roos stötte ifjol 19.66 i Kina i början av maj. Det överträffade Axelina Johansson med en centimeter i den femte omgången på Big Ten Championships.

Men det fanns ännu mer i Axelina Johansson denna dag. I sista stöten slog hon till med 19.97 och nu är drömgränsen 20 riktigt nära.

Hela Axelinas serie lyder: 19.47 – 18.98 – 18.68 – 18.63 – 19.67 – 19.97.

– I den första stöten tänkte jag att "nu ska jag bara lätta ut den" liksom, och så flög den riktigt långt. Då tänkte jag att "nu ska jag trycka på". Men då spände jag mig och så blev det kortare såklart.

Men sedan?

– Inför femte omgången tänkte jag att "nu får jag skärpa mig", tänka mer tekniskt. Och det gjorde jag och genast blev det långt igen. Sedan i den sista stöten, då fick jag bara något slags glädjerus, sista stöten för laget här i Nebraska, det blev en otrolig adrenalinboost. Jag kände direkt när kulan lämnade att "det här är riktigt långt". Jag såg att den landade nära 20-meterslinjen och vilken känsla!

Mitt i alla glädje – finns det någon irritation över att det inte var ett par centimeter till och över 20?

– Det är lite retsamt såklart, dels för 20 meter, men också för att jag siktar på att slå NCAA-rekordet som är 20.01. Men samtidigt gör jag min bästa tävling någonsin, så det är klart att jag är väldigt, väldigt nöjd.

Sista stora tävlingen med laget inför hemmapubliken. Var detta den perfekta avslutningen på det kapitlet?

– Ja, så känns det. Det var verkligen kul att ge fansen en show. Nu ska jag hänga med lite kompisar och fira, säger Axelina.

Här hittas resultaten

Kontakter

Följ Svenska Friidrottsförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Friidrottsförbundet

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye