Team Pergamon vann sitt 17:e SM-guld
17.5.2026 21:22:12 CEST | Svenska Bowlingförbundet | Pressmeddelande
Team Pergamon BC lyckades vända och vinna SM-finalen i 8-manna mot Team Alingsås BC och ta sitt 17:e SM-guld.
– Det känns helt underbart. Vi lärde oss från förra årets misstag och ska starta en ny era igen. Vi brukar säga att ingen slår oss på en bra dag och det gäller för oss att hitta av dessa dagar till dessa tillställningar, säger Team Pergamons rutinerade stjärnspelare Jesper Svensson.

Efter att SM-finaldebuterande Team Alingsås BC lite överraskande vunnit den första finalmatchen tog det betydligt mer finalrutinerade Team Pergamon med16 tidigare guld över SM-finalen allt mer.
Partillelaget kvitterade Alingsås ledning genom att vinna den andra finalmatchen med 13-7. I den tredje finaldrabbning var Pergamon numret större och kunde avgöra hela SM-finalen efter seger med klara 15-5 och ta revansch på fjolårets finalförlust mot Team Clan Nässjö BK.
– Vi bygger upp för det här under hela säsongen. Det är en otrolig grupp med människor som älskar att vara och spela tillsammans där alla sina roller och det gör oss till en perfekt mix. Men hatten av till Alingsås, de gjorde det riktigt bra och gav sig aldrig, förklarar Pergamons Jesper Svensson som anlände direkt till SM-slutspelet efter en lång period av tufft tävlingsspelande på den amerikanska PBA-touren.
Pergamon hade också flera unga spelare som agerade guldmakare under den högljudda slutspelsfesten i Nyköping Superbowl. Blott 17-årige Erik Larsson var poängbäst i den avgörande finalmatchen och det trots att Erik var debutant i dessa pressade slutspelssammanhang.
Hur lyckades du hålla denna höga nivå när det gällde så mycket?
– Det gäller ta ett slag i taget och spela varje ruta för sig och så ha lite tur också, säger Erik Larsson lite skämtsamt och fortsätter.
– Det är också underbart att dela detta med laget för det finns inget bättre.
För Team Alingsås var det första SM-finalen i klubbens historia efter fem raka förluster i semifinalen och lika många brons. Den här gången blev det ett steg upp och ett silver.
– Man vill väl alltid vinna och som helhet gör vi en bra final. Problemet är att Pergamon gör det bättre. Det här är ett silver vi ska ta emot med stolthet och nästa säsong får vi försöka ta ett steg till uppåt i medaljvalör, säger James Blomgren i Alingsås.
I guldlaget toppade alltså unge Erik Larsson individuellt med fina 932 poäng på de lite knepiga finalbanorna. Tillsammans med lagets poängtvåa Mathias Ankerdal, 925, utgjorde duon en oslagbar kombination som också vann alla fyra banpoäng.
I Team Alingsås var James Blomgren bäst med 914 men därefter var det ett ganska stort hopp ner till tvåan resultatmässigt, Emanuel Jonsson med sina 849.
Nyckelord
Kontakter
Linus WirénKommunikationsansvarigSvenska Bowlingförbundet
Tel:073 818 67 48linus.wiren@swebowl.seBilder


Länkar
Svenska Bowlingförbundet är centralorganisation för svensk bowling. Vi organiserar 17 000 bowlare i det unika svenska ligaspelet, tävlingar, svenska mästerskap, parabowling, utbildningar, världens näst bästa landslag och en bredd i världsklass. Bowling – en sport för alla – hela livet.
Följ Svenska Bowlingförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bowlingförbundet
Emil Svensson vann guld i singel i U21-VM6.7.2026 15:02:57 CEST | Pressmeddelande
Emil Svensson vann i natt guld i singel i U21-VM i Sarawak, Malaysia. I finalen besegrade han Julian Dinham, Australien, med 2-1 i serier. – Det här är otroligt stort för mig, säger Emil Svensson.
Emil Svensson vinner guld i singel i U21-VM6.7.2026 06:26:57 CEST | Pressmeddelande
Emil Svensson vann i natt guld i singel i U21-VM i Sarawak, Malaysia. I finalen besegrade han Julian Dinham, Australien, med 2-1 i serier. – Det här är otroligt stort för mig, säger Emil Svensson.
Nicole Layrisse och Maja Engberg tar brons i dubbel i U21-VM5.7.2026 11:15:25 CEST | Pressmeddelande
Det blev brons i dubbel för Nicole Layrisse och Maja Engberg. I semifinalen i U21-VM förlorade de mot hemmaspelarna Adelina Nur Irwan Syazalee/Adania Mohd Redzwan, Malaysia, med 2-0. – Vi får se tillbaka på ett bra kval och ett väldigt fint matchspel, säger Maja Engberg.
Emil Svensson klar för singelfinal i U21-VM5.7.2026 11:05:27 CEST | Pressmeddelande
Emil Svensson är vidare till final i singel i U21-VM. Säffle-bowlaren övertygade i semifinalen och besegrade Landin Jordan, USA, med 2-0. I finalen ställs han mot Julian Dinham, Australien, med start kl 03.00 i natt. – Det ska bli spännande, säger Svensson.
Emil Svensson klar för singelfinal i U21-VM5.7.2026 08:16:09 CEST | Pressmeddelande
Emil Svensson är vidare till final i singel i U21-VM i bowling. Svensson övertygade i semifinalen och besegrade Landin Jordan, USA, med 2-0.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum