Transportstyrelsen vägrar ändra felaktigt PEth-beslut – Linn Gustafsson går till domstol
19.5.2026 07:45:00 CEST | Centrum för rättvisa | Pressmeddelande
Förra sommaren tvingades Transportstyrelsen att backa från sina kritiserade rutiner kring de så kallade PEth-testerna – efter att rutinerna underkänts i domstol och dessutom konstaterats vara ”ovetenskapliga” av myndigheten själv.
Trots det vägrar Transportstyrelsen att ändra sina tidigare beslut och ge upprättelse åt dem som drabbats av de felaktiga PEth-rutinerna.
Nu tar ambulanssjuksköterskan Linn Gustafsson – som pekades ut som alkoholmissbrukare och förlorade jobbet på grund av Transportstyrelsens rutiner – återigen strid mot myndigheten i domstol. ”Transportstyrelsen kan inte bara dra ett streck över den här skandalen och gå vidare som om ingenting hänt. De drabbade måste få upprättelse”, säger Fredrik Bäärnhielm Thorslund på Centrum för rättvisa.

Ambulanssjuksköterskan Linn Gustafsson stämplades som alkoholmissbrukare och förlorade körkortet på grund av Tranportstyrelsens kritiserade rutiner kring så kallade PEth-tester.
Detta trots att hon hade blåst i alkolås varje dag på jobbet och kunde presentera ett läkarintyg som visade att hon inte hade något missbruk.
Som en konsekvens av beslutet förlorade hon även sitt jobb på ambulansenheten i Karlstad – där körkort är ett krav – och omplacerades i stället till en annan tjänst på sjukhuset, där hon är kvar än i dag.
– Det var så enormt förödmjukande. Mitt under semestern får jag hem ett brev från en myndighet som påstår att jag är en missbrukare och drar in mitt körkort, utan att någonsin ha träffat mig. Jag var i chock, sa Linn Gustafsson när beslutet uppmärksammades stort i maj förra året.
Under våren 2025 ledde Linn Gustafssons fall till en omfattande nationell debatt om Transportstyrelsens användning av PEth-testerna – och efter att en domstol kort därefter underkänt Transportstyrelsens rutiner i ett liknande ärende valde myndigheten i början av året att ändra sina regler om medicinska krav för körkortsinnehav.
Enligt de nya reglerna ska enstaka PEth-tester inte längre kunna ligga till grund för körkortsåterkallelser.
Som skäl för regeländringen medgav Transportstyrelsen nu att det hade saknats ”evidensbaserat vetenskapligt stöd” för de tidigare reglerna, som legat till grund för beslutet i bland annat Linn Gustafssons fall.
Som en följd av Transportstyrelsens avståndstagande från de regler som använts i hennes fall, begärde Linn Gustafsson i början av mars 2026 att myndigheten skulle ompröva sitt beslut i hennes ärende, där den felaktigt pekade ut henne som missbrukare och drog in hennes körkort.
– När det nu står klart att myndighetens beslut var grundlösa är det självklart att de drabbade måste få upprättelse, sa Fredrik Bäärnhielm Thorslund, jurist på Centrum för rättvisa och ombud för Linn Gustafsson, i samband med att begäran lämnades in.
Men i ett beslut några veckor senare, den 26 mars 2026, valde Transportstyrelsen att avslå Linn Gustafssons begäran.
I beslutet konstaterar Transportstyrelsen bland annat att Linn Gustafssons ärende hanterades i enlighet med ”de rutiner, den tillämpning och de regler som gällde vid tidpunkten”, och att beslutet därför inte ska anses vara ”uppenbart felaktigt” – även om reglerna senare har underkänts av både domstolar och av myndigheten själv.
Samma bedömning har gjorts även i andra fall, där Transportstyrelsen vägrat ändra beslut grundade på de tidigare, felaktiga reglerna.
– Det är en oansvarig hållning. Transportstyrelsen kan inte vägra göra rätt för sig, bara för att den här skandalen inte upptäcktes i tid, säger Fredrik Bäärnhielm Thorslund.
Med hjälp av Centrum för rättvisa har Linn Gustafsson nu överklagat ärendet vidare till Förvaltningsrätten i Karlstad, där hon kräver att det felaktiga beslutet ska omprövas och upphävas.
– Jag hoppas att domstolarna lyssnar på mig den här gången – och att jag äntligen kan få ett värdigt avslut på den här historien, säger Linn Gustafsson.
Enligt Fredrik Bäärnhielm Thorslund kan processen komma att få betydelse även för många andra drabbade i samma situation.
– Ytterst handlar det om en viktig principfråga. Den som drabbas av en rättsskandal av den här typen måste kunna få upprättelse för det som hänt. Och myndigheterna måste kunna hållas ansvariga för sina fel – även om de helst slipper.
Läs Transportstyrelsens beslut här.
Läs Linn Gustafssons överklagande här.
Nyckelord
Kontakter
Astrid PhilipsonJuristCentrum för rättvisa
astrid.philipson@centrumforrattvisa.seBilder

Centrum för rättvisa
Centrum för rättvisa är en ideell och oberoende stiftelse med uppdrag att värna skyddet för enskildas grundläggande fri- och rättigheter genom rättsprocesser, utbildning och opinionsbildning. Stiftelsen grundades 2002 och är i dag Sveriges ledande public interest law firm.
Läs mer om Centrum för rättvisa här: https://centrumforrattvisa.se/om-oss/.

Följ Centrum för rättvisa
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Centrum för rättvisa
Ingen ersättning efter olagligt förbud mot ”persiskt vin” – nu går fallet till domstol30.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Ett felaktigt beslut från Livsmedelsverket ledde till att Shahram Soltanis företag förbjöds under flera månader. På grund av beslutet hann råvaror värda miljoner ruttna bort på fabriksgolven, och företaget hotades av konkurs. Men trots att Justitiekanslern har slagit fast att Shahram Soltani har rätt till skadestånd för det inträffade, anser Justitiekanslern att staten ändå inte behöver betala ut någon ersättning – om han inte först stämmer staten i domstol. Med hjälp av Centrum för rättvisa har Shahram Soltani nu lämnat in en stämningsansökan mot staten till Stockholms tingsrätt. ”Det här är ett exempel på ett större systemfel”, säger Fredrik Bäärnhielm Thorslund, jurist på Centrum för rättvisa.
Pensionssparare fick ta notan när myndighet bedrogs – nu dras Sverige inför Europadomstolen27.3.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Allvarliga säkerhetsbrister på Pensionsmyndigheten ledde till att tusentals pensionssparare fick sina konton länsade av kriminella i den så kallade Falcon Funds-härvan. Men staten har hitintills vägrat ersätta de drabbade för deras förluster. Efter att ha nekats ersättning i svensk domstol lämnar nu en av de drabbade pensionsspararna – Daniel Edencrona – in ett klagomål mot Sverige till Europadomstolen. “Staten har lämnat kassaskåpen öppna för brottslingar – och kräver att de drabbade ska stå notan. Det är oacceptabelt”, säger Fredrik Bergman Evans, chef för Centrum för rättvisa.
Högsta domstolen beslutar att inte pröva fallet John Walter16.3.2026 11:08:53 CET | Pressmeddelande
Falu kommun placerade femårige John Walter på ett kritiserat HVB-hem, trots att kommunen kände till att det fanns allvarliga säkerhetsbrister där. Drygt två veckor senare hittades han drunknad i en närliggande älv. Efter att hovrätten friat kommunen från ansvar för händelsen har nu Högsta domstolen beslutat att den inte kommer att pröva målet. ”Det är en tragedi. Ett barn har dött i samhällets vård och ingen bär ansvaret. Det är inte rätt och vi kommer därför hjälpa föräldrarna att ta målet vidare till Europadomstolen”, säger Alexandra Loyd, biträdande chef på Centrum för rättvisa.
Hovrätten river upp unik dom: ingen rätt för skogsägare att överklaga olagliga beslut11.3.2026 12:40:11 CET | Pressmeddelande
Karin och Pär Brodin fick inte överklaga två beslut från Skogsstyrelsen, trots att besluten hade bedömts vara olagliga i domstol. Konsekvensen blev att de inte kunde skydda sin skog från ett skadedjursangrepp och att stora delar av skogen förstördes. Efter en unik tingsrättsdom där staten fällts för brott mot Europakonventionen i Karin och Pär Brodins fall väljer nu hovrätten att riva upp domen – och ge staten rätt. ”Nu måste fallet prövas av Högsta domstolen”, säger Fredrik Bäärnhielm Thorslund, jurist på Centrum för rättvisa.
Efter PEth-skandalen: Linn Gustafsson kräver upprättelse10.3.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Ambulanssjuksköterskan Linn Gustafsson pekades ut som missbrukare och förlorade körkortet på grund av Transportstyrelsens kritiserade rutiner kring de så kallade PEth-testerna. Under våren 2025 ledde hennes fall till en omfattande nationell debatt – och kort därefter valde Transportstyrelsen att backa och ändra sina regler kring PEth-tester. Trots det vägrar Transportstyrelsen nu att ändra sina tidigare, felaktiga beslut i enskilda fall. ”Helt oacceptabelt – självklart måste de drabbade få upprättelse för den här skandalen”, säger Fredrik Bäärnhielm Thorslund, jurist på Centrum för rättvisa, som nu kräver att myndigheten rättar sig och upphäver beslutet i Linn Gustafssons fall.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum