Lif

Färre nya läkemedel når svenska patienter

19.5.2026 07:02:00 CEST | Lif | Pressmeddelande

Dela

Färre nya läkemedel når svenska patienter. Det visar den nya europeiska W.A.I.T-rapporten. Särskilt allvarligt är läget för patienter med sällsynta sjukdomar, där Sverige nu halkat långt efter många andra europeiska länder.

En äldre man i sjukhuskläder sitter på en sjukhussäng och tittar bort.
Färre än hälften av nya läkemedel godkända på EU-nivå finns tillgängliga i Sverige, visar en ny undersökning.

För sex år sedan nådde 63 procent av alla nya läkemedel svenska patienter. Idag är siffran nere på 49 procent. Det visar den nya W.A.I.T-rapporten, som mäter hur snabbt patienter i olika europeiska länder får tillgång till nya läkemedel efter godkännande på EU-nivå.

– Det är en negativ trend vi sett över lång tid. I grunden handlar det om att Sverige har ett system med lägre priser på läkemedel än andra jämförbara länder. Då kan vi inte heller förvänta oss lika bra tillgång som i länder där man är beredd att betala mer, säger Sofia Wallström, vd för Lif - de forskande läkemedelsföretagen.

Särskilt svag är tillgången till nya läkemedel mot sällsynta sjukdomar. Endast 22 procent av nya icke-onkologiska särläkemedel finns tillgängliga för svenska patienter enligt rapporten. Sverige placerar sig därmed långt ner i den europeiska jämförelsen, efter länder som Bulgarien, Litauen och Cypern.

– Svenskar får vänta på behandlingar som redan används i andra europeiska länder. Det kan handla om läkemedel som är avgörande för att bromsa sjukdom, förbättra livskvalitet eller förlänga liv, säger Sofia Wallström.

Utvecklingen sker samtidigt som den globala konkurrensen om forskning, innovation och investeringar hårdnar, och där USA:s nya läkemedelspolitik, Most Favored Nation (MFN), ökar pressen på Europa.

– I det nya internationella läget konkurrerar länder alltmer om innovation, investeringar och tidiga lanseringar. Då spelar hela systemet roll – hur snabbt patienter kan få tillgång till nya behandlingar, hur läkemedel värderas och hur attraktiv marknaden är totalt sett, säger Sofia Wallström.

Kontakt

Lifs vd Sofia Wallström finns tillgänglig för intervju.

För att boka intervju, eller för frågor kring W.A.I.T, kontakta presschef Erik Kjellin: 073 934 92 89 / erik.kjellin@lif.se 

Fakta: EFPIA Patients W.A.I.T. Indicator 2025

• WAIT mäter hur snabbt patienter i olika europeiska länder får tillgång till nya läkemedel efter EU-godkännande.
• Rapporten omfattar 168 nya läkemedel godkända under perioden 2021–2024.
• Studien genomförs av IQVIA på uppdrag av den europeiska läkemedelsorganisationen EFPIA.

Se W.A.I.T. i bifogat material.

För tydligare överblick och jämförelse med tidigare statistik, se även "Utvecklingen av nationell finansiering av nya läkemedel i Sverige" i bifogat material.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

En äldre man i sjukhuskläder sitter på en sjukhussäng och tittar bort.
Färre än hälften av nya läkemedel godkända på EU-nivå finns tillgängliga i Sverige, visar en ny undersökning.
Ladda ned bild
Sofia Wallström, vd Lif - de forskande läkemedelsföretagen
Sofia Wallström, vd Lif - de forskande läkemedelsföretagen
Bild fri att använda
Ladda ned bild

Dokument

Lif - de forskande läkemedelsföretagen

Lif är branschorganisationen för de forskande läkemedelsföretagen i Sverige. Vi driver frågor som stärker Sveriges konkurrenskraft inom life science och arbetar för att patienter ska få snabbare tillgång till innovativa läkemedel.

Lif samlar närmare 100 medlemsföretag som tillsammans utgör kärnan i Sveriges forskningsbaserade läkemedelssektor.

Följ Lif

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Lif

Ny undersökning: Risk för färre nya läkemedel till Sverige till följd av Trumps läkemedelspolitik22.4.2026 07:30:12 CEST | Pressmeddelande

USA:s nya läkemedelspolitik Most Favored Nations får stora konsekvenser för Europa och patienters tillgång till nya läkemedel. En ny undersökning pekar på risk för negativa effekter framgent för Sverige, och internationella data visar ett redan betydande fall i antal läkemedelslanseringar i både Europa och Sverige. Därför vill Lif nu gärna se att regeringen tillsätter en task force för att identifiera åtgärder som säkrar tillgång till nya läkemedel och Sveriges position som life science-nation.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye