Fira nationaldagen i Hagaparken 2026
21.5.2026 10:00:00 CEST | Solna stad | Pressmeddelande
Lördagen den 6 juni med start klockan 11.00 firas nationaldagen i Hagaparken. Firandet är ett samarbete mellan Kungliga Operan, Kungliga Hovstaterna och Solna stad.

På den stora utomhusscenen på Pelousen i hjärtat av Hagaparken bjuder operasolister och musiker ur Kungliga Hovkapellet och Kungliga Operans kör på höjdpunkter ur sin repertoar, bland annat verk av Carl-Michael Bellman, Povel Ramel och Hugo Alfvén. Kungliga Baletten presenterar utdrag från den klassiska baletten Suite en blanc. Solna kulturskolas barnkör backas upp av Kungliga Hovkapellet när de sjunger sånger av Georg Riedel. Konserten avslutas enligt traditionen med nationalsången.
– Det finns ingen bättre plats att fira nationaldagen på än Hagaparken. Vi hälsar alla varmt välkomna till årets firande som blir en innehållsrik dag fylld av glädje och aktiviteter för både stora och små, säger Sara Kukka-Salam, kommunstyrelsens ordförande i Solna stad.
Upplevelser och aktiviteter för barn och unga
Redan klockan 11.00 öppnar familjeområdet vid Koppartälten med upplevelser och aktiviteter för alla åldrar, kostnadsfritt. Du kommer bland annat kunna testa tåskor och klä ut dig till en sagokaraktär från teaterns värld med lånade kostymer från Unga Operan och Solna kulturskola. Låna leksaker och spel, få boktips och lyssna på spännande sagostunder med Solna bibliotek.
Scenprogrammet börjar sedan klockan 13.30, då Solna stads kulturstipendier delas ut. Det blir solistuppträdande av årets Krausstipendiat. Försommarkonserten startar klockan 14.00.
En guidad vandring i Hagaparken genomförs flera gånger under dagen och det är även möjligt att gå en guidad tur genom Gustav III:s paviljong.
Hålltider:
- Klockan 11.00 – 16.00
Familjeaktiviteter vid Koppartälten i Hagaparken - Klockan 13.30
Solna stads kulturstipendier delas ut. Solistuppträdande av årets Krausstipendiat - Klockan 14.00-15.05
Försommarkonsert med balett
Följ Solna stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Solna stad
Nya trygghets- och informationspunkter i Solna18.6.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kommunstyrelsen har fastställt stadsledningsförvaltningens förslag om att införa nya trygghets- och informationspunkter i Solna. Totalt rör det sig sju lokaler runtom i Solna, varav fyra blir trygghetspunkter och tre blir informationspunkter.
Upp till 120 nya hyresrätter planeras i centrala Solna17.6.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Solna stad har beslutat att gå vidare med en markanvisning till Bostadsstiftelsen Signalisten för att möjliggöra byggandet av cirka 90–120 nya hyresrätter vid Kolonnvägen, nära Solna station och nya tunnelbanan. Projektet omfattar även lokaler i bottenvåningen och blir en del av utvecklingen av området när de tillfälliga bostadspaviljongerna avvecklas.
Nästa steg mot en ny Sjöstuga!16.6.2026 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kommunstyrelsen har beslutat att gå vidare med planerna för en ny Sjöstuga på Pipers väg 22 i Bergshamra.
Ny detaljplan i Järvastaden går vidare16.6.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kommunfullmäktige har godkänt detaljplanen för Skogsstjärnan 2 med flera i Järvastaden. Planen möjliggör nya bostäder, utbyggnad av Järvastadens skola och utveckling av en del av Enköpingsvägen till en mer stadsmässig gata.
Fler träd och ny grönplan ska stärka Solnas gröna värden16.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Solna stad tar nästa steg för att utveckla och stärka stadens gröna miljöer. Kommunstyrelsen har godkänt en plan som visar hur staden kan arbeta för att öka krontäckningen. Samtidigt skickas ett förslag till ny grönplan ut på remiss.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum