Fira nationaldagen i Hagaparken 2026
21.5.2026 10:00:00 CEST | Solna stad | Pressmeddelande
Lördagen den 6 juni med start klockan 11.00 firas nationaldagen i Hagaparken. Firandet är ett samarbete mellan Kungliga Operan, Kungliga Hovstaterna och Solna stad.

På den stora utomhusscenen på Pelousen i hjärtat av Hagaparken bjuder operasolister och musiker ur Kungliga Hovkapellet och Kungliga Operans kör på höjdpunkter ur sin repertoar, bland annat verk av Carl-Michael Bellman, Povel Ramel och Hugo Alfvén. Kungliga Baletten presenterar utdrag från den klassiska baletten Suite en blanc. Solna kulturskolas barnkör backas upp av Kungliga Hovkapellet när de sjunger sånger av Georg Riedel. Konserten avslutas enligt traditionen med nationalsången.
– Det finns ingen bättre plats att fira nationaldagen på än Hagaparken. Vi hälsar alla varmt välkomna till årets firande som blir en innehållsrik dag fylld av glädje och aktiviteter för både stora och små, säger Sara Kukka-Salam, kommunstyrelsens ordförande i Solna stad.
Upplevelser och aktiviteter för barn och unga
Redan klockan 11.00 öppnar familjeområdet vid Koppartälten med upplevelser och aktiviteter för alla åldrar, kostnadsfritt. Du kommer bland annat kunna testa tåskor och klä ut dig till en sagokaraktär från teaterns värld med lånade kostymer från Unga Operan och Solna kulturskola. Låna leksaker och spel, få boktips och lyssna på spännande sagostunder med Solna bibliotek.
Scenprogrammet börjar sedan klockan 13.30, då Solna stads kulturstipendier delas ut. Det blir solistuppträdande av årets Krausstipendiat. Försommarkonserten startar klockan 14.00.
En guidad vandring i Hagaparken genomförs flera gånger under dagen och det är även möjligt att gå en guidad tur genom Gustav III:s paviljong.
Hålltider:
- Klockan 11.00 – 16.00
Familjeaktiviteter vid Koppartälten i Hagaparken - Klockan 13.30
Solna stads kulturstipendier delas ut. Solistuppträdande av årets Krausstipendiat - Klockan 14.00-15.05
Försommarkonsert med balett
Följ Solna stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Solna stad
780 nya bostäder, förskolor och park planeras i Ekelund/Västra Skogen21.5.2026 10:01:00 CEST | Pressmeddelande
Byggnadsnämnden har godkänt en detaljplan för Ekelundsområdet i Huvudsta som nu skickas vidare till kommunstyrelsen och kommunfullmäktige för antagande. Planen möjliggör cirka 780 nya bostäder, två förskolor, kontor och nya lokaler för verksamheter i ett område nära Pampas Marina och Västra skogen.
50 nya hyresrätter ska byggas i Huvudsta19.5.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Byggnadsnämnden har godkänt detaljplanen för kvarteret Rödlöken i Huvudsta och lämnar nu över ärendet till kommunstyrelsen för antagande. Planen gör det möjligt att bygga cirka 50 nya lägenheter som blir hyresrätter, ovanpå ett befintligt parkeringshus vid Göran Perssons väg.
Grönt ljus för Mälarbanan i Solna19.5.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Byggnadsnämnden har godkänt detaljplanen för utbyggnaden av Mälarbanan genom Solna. Järnvägen byggs ut från två till fyra spår mellan Huvudsta och Duvbo – samtidigt som nya bostäder, parker, torg och kollektivtrafik utvecklas längs sträckan.
Solna minskar utsläppen – trots ökning i resten av landet18.5.2026 12:31:12 CEST | Pressmeddelande
Solnas utsläpp minskade med 3,1 procent under 2024. Det visar nya siffror från SMHI:s nationella emissionsdatabas. Samtidigt ökade utsläppen i Sveriges kommuner i genomsnitt med 7,9 procent och i Stockholms län med 7,5 procent.
Stärkt arbete för en nollvision mot våld i nära relationer15.5.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kommunstyrelsen i Solna har beslutat om ett stadsövergripande arbete för att genomföra stadens nollvision – att ingen Solnabo ska utsättas för, uppleva eller utöva våld i nära relationer eller hedersrelaterat våld och förtryck.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum