Tre häftiga Folksam Grand Prix-galor i sommar
19.5.2026 16:35:07 CEST | Svenska Friidrottsförbundet | Pressmeddelande
Snart går startskottet för Folksam Grand Prix 2026. Tävlingsserien har premiär den 14 juni i Sollentuna och under tisdagen fick media chansen att prata med arrangörer och aktiva om den och de två följande tävlingarna, i Karlstad den 8 juli och Göteborg den 24 augusti.
Pressen var under tisdagen på plats i Folksamhuset för pressträff inför årets Folksam Grand Prix-serie. På plats var även arrangörer för de tre friidrottsgalorna samt fyra affischnamn.
Även förbundskapten Kajsa Bergqvist fanns där och berättade om betydelsen av Folksam Grand Prix-tävlingarna.
– Det är så viktigt för våra aktiva att få ha högkvalitativa galor på hemmaplan. Dels att man får tävla mot riktigt bra motstånd, dels att det är mycket rankingpoäng som ska in. En väldigt stor del av resan till ett mästerskap är att samla rankingpoäng så det är otroligt lyxigt att ha en så bra tour på hemmaplan, säger Kajsa Bergqvist som även tackade Folksam för 32 år som partner till Svensk Friidrott.
Först ut är Folksam Grand Prix Sollentuna den 14 juni. Där kommer bland andra häcklöparen Oskar Edlund och höjdhopperskan Louise Ekman att vara med.
– I år är ju EM det stora målet, men Folksam Grand Prix vill man verkligen prestera på, säger Oskar Edlund som kommer att gå för banrekordet på Sollentunavallen, 49.09.
Louise Ekman må ha en bit upp till Kajsa Bergqvists banrekord på samma arena på 2.04, men hon ser ändå mycket fram emot att få kliva in på arenan.
– Det jag gillar med Sollentunavallen är dels banorna som jag tycker är bra, dels det magiska stället den ligger på, där vid vattnet. Jag ser mycket fram emot att komma dit den 14 juni, säger hon.
Spännande häckduell väntar i Karlstad
Efter Sollentuna är det Karlstad och Sola Arena som tar över stafettpinnen. Den 8 juli är det dags för bland andra Carl Bengström att kliva in på de snabba värmländska banorna där han bland andra möter Oskar Edlund i en duell på 400 meter häck.
– Jag har inte tävlat så mycket i Karlstad, det har bara inte blivit så. Jag har inte varit på den nya arenan, så det ser jag verkligen fram emot, säger Carl Bengtström.
Han har brottats med lite skador de senaste åren, och har då sprungit en del 400 meter slätt, men nu är han hel och häckarna väntar:
– Från och med mars har det känts som vanligt så nu är jag taggad på att komma igång med tävlandet. Jag kommer att springa häck hela sommaren, utom på Bauhausgalan.
Johan Engberg, klubbchef för IF Göta Karlstad, som var på plats på pressträffen, berättar att det kommer att bjudas på tuffa dueller, högklassig diskus och längdhopp framför huvudläktaren.
Stavhopp på Rymdtorget i Bergsjön
Sist i tävlingsserien är Göteborg som arrangerar sin Folksam Grand Prix den 24 augusti och Slottsskogsvallen kommer att fyllas av formtoppade friidrottare som just kommit hem från EM i Birmingham.
En av de som kommer att landa i Göteborg efter EM är Vanessa Kamga. Diskusdrottningen har minst sagt goda minnen från Folksam Grand Prix i Göteborg där hon kastade riktigt långt förra året.
– Ja, det blev svenskt rekord! Jag kom dit från Varberg där vi hade tävlat innan och uppladdningen blev så bra. Jag kom till Göteborg och gjorde flera av mina längsta kast någonsin, berättar hon.
Årets tävlingar i Göteborg kommer inte bara att äga rum på Slottsskogsvallen, utan man har beslutat att utlokalisera stavhoppet till Rymdtorget i Bergsjön.
– Det är häftigt med den typen av tävlingar. Det brukar vara så bra stämning och så mycket publik. Dessutom är det direkt efter EM, så förhoppningsvis kommer jag att vara i väldigt bra form, säger stavhopparen Kajsa Roth.
För mer info om Folksam Grand Prix Sollentunga - kontakta Lorenzo Nesi, 070-886 64 44
För mer info om Folksam Grand Prix Karlstad - kontakta Johan Engberg, 073-035 00 55
För mer info om Folksam Grand Prix Göteborg - kontakta Anders Albertsson, 070-221 25 36
Kontakter
Mathias KarlssonKommunikationschef
Tel:0709894832mathias.karlsson@friidrott.seFölj Svenska Friidrottsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Friidrottsförbundet
Lovisa Karlssons supertid – 13.03 på 100 meter häck11.7.2026 12:29:53 CEST | Pressmeddelande
I Polen har Lovisa Karlsson fått en superstart på säsongens andra sjukamp. I häckloppet stormade hon i mål på 13.03 och förbättrade därmed sitt personliga rekord i grenen med fem hundradelar.
Nio nya nomineringar till EM i Birmingham2.7.2026 13:15:39 CEST | Pressmeddelande
EM i Birmingham närmar sig med stora steg och antalet som nominerats till den svenska truppen växer. Idag kom förbundskapten Kajsa Bergqvist med nio nya namn. ”Kommer att skapa en stark svensk trupp”, säger hon.
Louise Ekman över 1.94 i Tjeckien –"Hittade äntligen tillbaka till känslan"25.6.2026 21:26:51 CEST | Pressmeddelande
Det blev ett nytt personligt rekord för Louise Ekman och nytt årsbästa för Engla Nilsson i Tjeckien under torsdagskvällen.
Dags att ackreditera sig för World Athletics Ultimate Championship22.6.2026 11:46:55 CEST | Pressinbjudan
Den 31 juli är sista datum för att ansöka om ackreditering till World Athletics Ultimate Championship i Budapest. Här nedan ges mer info om hur ansökan går till.
Svaide Roma SOK bakom nytt lopp i Almedalen22.6.2026 10:49:23 CEST | Pressmeddelande
Den 25 juni arrangeras Almedalsloppet 5K i Visby. Loppet arrangeras av Svaide Roma SOK, RBU Gotland och Svenska Friidrottsförbundet med syftet att vara ett lopp som är öppet för alla, oavsett ålder eller funktionsförmåga.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum