Två svenskar i guldfleet i ILCA-EM
19.5.2026 20:31:03 CEST | Svenska Seglarförbundet | Pressmeddelande
EM i ILCA avgörs just nu i kroatiska Kastela och efter tre dagar med kvalrace har två seglare från det svenska utvecklingslandslaget tagit sig till guldfleet – Hanna Koba i ILCA 6 och Erik Norlén i ILCA 7.

Mästerskapet inleddes med en dag utan vind och därmed heller inga seglingar. Men både måndagen och tisdagen har bjudit på fina förhållanden för det stora startfältet med 173 seglar i herrklassen (ILCA 7) och 120 i damklassen (ILCA 6). Hanna är just nu på 35:e plats och Erik ligger 48:a.
– I ILCA så har vi några lovande seglare i utvecklingslandslaget, som nu borde ta klivit upp i guldfleet det vill säga bland de 50 främsta, och närma sig övre halvan där, säger förbundskapten Magnus Grävare och fortsätter:
– Bäst just nu är Hanna Koba bland tjejerna och Erik Norlén bland killarna. Men jag hoppas de andra inte alls håller med mig i den bedömningen och visar att jag har fel.
Totalt är sju svenskar på plats på EM. Förutom Hanna och Erik är det Wilhelm Kark, Aron Wärnberg, Rasmus Granzin, Jennifer Öhrnell och Fanny de Susini.
– Andra dagen med race och båda dagarna här i Kroatien har bjudit på fin sjöbris som har byggt upp under eftermiddagen. Vi har fått fem kvalomgångar och går nu in i guldfinal fram till på fredag. Jag är snabb på banan och ska ta med mig den känslan in i finalen och hoppas kunna få till några topprace, berättar Hanna.
I ILCA 6 har det blivit fem race hittills och i ILCA 7 har det seglats fyra race.
– Vi har idag avslutat tre dagar kvalsegling och börjar med guldfinal imorgon, onsdag. Det har blåst en sjöbris på 6–8 m/s, med en vinnande vänsterkant. Jag har skapat mig fina möjligheter i mästerskapet med bra starter och stark kryssfart men har tyvärr hamnat in i svåra positioner och därav gått miste av min fulla potential. Jag är lite småbitter då jag vet att jag kan mer i dessa förhållanden. Men jag håller huvudet upp in i finalserien med tre dagar kvar, berättar Erik och fortsätter:
– Jag vet att jag har goda chanser att ta mig upp bland toppen desto längre tävlingen går. Jag måste bara sätta de små detaljer som står i vägen.
Mästerskapet avslutas på fredag med två finalseglingar.
För mer information: Official Website - 2026 ILCA Senior European Championships
Kontakter
Mats OlssonMediaansvarigSvenska Seglarförbundet
Frågor om text/bild/filmklipp/intervjuer
Svenska Seglarförbundet är tillsammans med en stor del av den övriga idrottsrörelsen i en fas av stark förändring. I idrottens strategi 2025 har vi tillsammans med andra förbund fattat ett gemensamt beslut om att vi ska verka för att alla som vill ska kunna idrotta i förening hela livet, med fokus på glädje och utveckling. I korthet innebär det att vi går från tydligt elitfokus till en vision om segling tillgänglig för alla, vilket betyder att vi vill att fler – med olika bakgrund och förutsättningar – ska upptäcka idrotten segling.
Vi jobbar brett via våra 100 000 medlemmar i 325 klubbar och ett 60-tal klassförbund som finns över hela Sverige för att stödja dem i deras verksamhet med allt från seglarskolor för alla åldrar, anläggningsfrågor, båtdelning, utbildning, träning, tävling, jämställdhet, inkludering och allt annat som tar oss mot vår vision och är i linje med vår strategi.
Vårt starka landslag SWE Sailing Team med 37 OS-medaljer har gjort oss till en av de mest framgångsrika sommaridrotterna på OS och våra seglare är viktiga förebilder och marknadsförare av vår idrott. Vårt nystartade Utvecklingslandslag ska inspirera fler till hållbar träning och utveckling för att på sikt fylla på med medaljkandidater.
Välkommen att följa vår spännande utveckling via våra pressmeddelanden, vår webb svensksegling.se, Linked In, Facebook och Instagram samt SWE Sailing Team på Facebook och Instagram!
Följ Svenska Seglarförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Seglarförbundet
ILCA-VM är i gång på Irland25.8.2026 19:56:24 CEST | Pressmeddelande
VM i ILCA 7 drog i gång på tisdagen i Dun Laoghaire i utkanten av Dublin på Irland. Inte mindre än 141 seglare från 45 länder gör upp om titeln. Tre race seglades i lite olika förhållanden och Erik Norlén är bäste svensk på en 30:e plats.
Tung start för Anton och Lovisa på 470-VM13.8.2026 10:21:20 CEST | Pressmeddelande
OS-medaljörerna från Paris 2024, Anton Dahlberg och Lovisa Karlsson, fick en tung start när 470-VM inleddes på torsdagen i Enoshima i Japan. I två av dagens tre race sprack deras spinnaker och de ligger nu på 48:e plats.
Dubbla svenska guld på världscupen9.8.2026 08:54:09 CEST | Pressmeddelande
Emil Järudd/Hanna Jonsson (Nacra) och Vilma Bobeck/Ebba Berntsson (49erFX) höll för trycket och seglade hem guldmedaljerna när världscupen på de olympiska vattnen i Los Angeles avslutades på natten mot söndagen svensk tid.
Italiensk seger på VM i H-båt – svenskarna förlorade brons-kampen8.8.2026 19:29:48 CEST | Pressmeddelande
Två svenska besättningar var med och slogs om bronsmedaljen in i det sista när VM i H-båt avslutades på lördagen i Stenungsund. Men både hemmaseglaren Jonas Berntsson (fyra) och Niklas Edler, KSSS (femma) hamnade precis utanför pallen.
Dubbelt svenskt guldläge på världscupen8.8.2026 09:40:19 CEST | Pressmeddelande
Emil Järudd/Hanna Jonsson (Nacra) och Vilma Bobeck/Ebba Berntsson (49erFX) är båda i ledningen inför finalseglingarna i världscupen på de kommande olympiska vattnen i Los Angeles.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum