HSB Regionalt

HSB förvärvar mark i centrala Vellinge – planerar 70 nya bostäder

20.5.2026 08:00:00 CEST | HSB Regionalt | Pressmeddelande

Dela

HSB förvärvar två fastigheter i centrala Vellinge från Svenska Foder. Förvärvet möjliggör utveckling av cirka 70 nya bostäder. Området ingår i Vellinge kommuns satsning på att utveckla norra centrum till en ny attraktiv och levande stadsdel.

Foto: Philip Liljenberg

Fastigheterna omfattar totalt cirka 6 300 kvadratmeter tomtarea och är belägna i hörnet mellan Vellinge allé och Perstorpsgatan. Området används idag för verksamhet, men planeras successivt att omvandlas till en ny sammanhållen stadsdel med stadsgator, bostäder, parker och service. 

– Vellinge kommun fortsätter att växa och är ett attraktivt samhälle med goda pendlingsmöjligheter. Genom det här förvärvet skapar vi förutsättningar för att utveckla bostäder i ett centralt läge där efterfrågan redan är stor från både HSBs medlemmar och marknaden, säger Michael Carlsson, vd på HSB Malmö. 

Fastigheterna förvärvas från Svenska Foder, som har bedrivit spannmålsmottagning på platsen sedan slutet av 1980-talet. Anläggningen är idag placerad i tätorten med mindre gynnsamma transportförutsättningar, vilket ligger till grund för planerna att successivt omlokalisera till en mer ändamålsenlig plats inom kommunen. Verksamheten kommer att fortsätta under en övergångsperiod i samband med detaljplanearbetet.  

Förvärvet möjliggör ett kommande bostadsprojekt med omkring 70 lägenheter. Hållbarhet och låg klimatpåverkan är centrala utgångspunkter i projektets fortsatta utveckling. 

– Vår ambition är att utveckla bostäder med låg klimatpåverkan och med stor omtanke om både omgivningen och de människor som ska bo här. Projektet ska hålla hög kvalitet både gestaltningsmässigt och ur ett hållbarhetsperspektiv, säger Marcus Altengård, affärsområdeschef på HSB ProjektPartner. 

Detaljplanearbetet sker i dialog med Vellinge kommun och utgör nästa steg i utvecklingen av området.  

Kontakter

Bilder

Foto: Philip Liljenberg
Ladda ned bild

Följ HSB Regionalt

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från HSB Regionalt

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye